Od czego zależna jest gospodarka krajów Afryki ?

Od czego zależna jest gospodarka krajów Afryki ?
Odpowiedź

Według światowych raportów o stanie gospodarki najszybciej na kontynencie afrykańskim rozwijają się obecnie Kenia, Ghana i Nigeria. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości nie wpływa to znacząco na poziom życia przeciętnych obywateli. Szybki rozwój zawsze pociąga za sobą koszty. Robotnicy pracujący na wielkich plantacjach lub w kopalniach są opłacani minimalną stawką. Zatem mimo wielogodzinnej pracy w trudnych warunkach nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb własnych rodzin. Ciekawą sytuację można zaobserwować obecnie w Mali. Mieszkańcy tego w większości utrzymującego się z rolnictwa kraju zaczynają organizować się w stowarzyszenia walczące o prawa do ziemi dla drobnych rolników. To oni napędzają krajową gospodarkę, tymczasem rząd odsprzedaje ich ziemie wielkim zagranicznym firmom, pozbawiając źródła dochodu większość malijskich rodzin. Malijczycy zaś coraz powszechniej nabierają pewności o potrzebie samostanowienia. Produkcja i konsumpcja rodzimej żywności staje się coraz bardziej popularna, co napędza lokalne gospodarki. Czym więcej będzie takich inicjatyw, tym bardziej niezależne od importu staje się społeczeństwo. Analogicznie, tym więcej pieniędzy może zainwestować we własny rozwój.

W Afryce występuje gospodarka centralnie planowana. Jak w przypadku wielu krajów afrykańskich, duża część populacji (80%) znajduje zatrudnienie w rolnictwie, jednak wytwarza ona tylko małą część produkcji globalnej kraju. Od czasu zakończenia wojny z Etiopią w 2000 roku rząd kontroluje wszystkie procesy ekonomiczne w kraju wykorzystując do tego celu  przedsiębiorstwa wojskowe oraz te należące do członków partii rządzącej. Celem jest pozytywne zakończenie zaplanowanych zmian gospodarczych. Rząd kontroluje handel walutami obcymi poprzez ograniczanie bądź limitowanie dostępu do nich, co skutkuje między innymi bardzo słabo rozwiniętym prywatnym sektorem biznesowym w tym kraju. Gospodarka Afryce jest silnie zależna od przelewów pieniężnych pochodzących od emigrantów pracujących w różnych częściach świata. Nieregularne opady deszczu są jednym z powodów niemożności utrzymania płynności produkcji żywności a często zdarza się, że popyt w tym zakresie znacznie przewyższa podaż. Nadzieje rządu pokładane są w rozwoju wielu projektów związanych z przemysłem wydobywczym a co za tym idzie zwiększenia dochodów budżetowych. Pomimo nienajlepiej układającej się współpracy pomiędzy rządem erytrejskim a inwestorami światowymi, Kanada zdecydowała się na podpisanie kontraktu w 2007 roku  na wydobycie złóż mineralnych a realne działania rozpoczęły się w roku 2010. Przyszłość ekonomiczna Afryce zależy od umiejętności poradzenia sobie z palącymi problemami społecznymi takimi  jak analfabetyzm, niskie kwalifikacje ale przede wszystkim chęciami wspierania przez rząd rozwoju prawdziwej ekonomii rynkowej.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Materialy dotyczace państw Europy Srodkowej, Polska+Saseidzi, rys historyczny, warunki naturalne, zabytki.

Sąsiedzi Polski


Niemcy

Pełna nazwa państwa Republika Federalna Niemiec (D)Bundesrepublik Deutschland
Stolica Berlin
Powierzchnia 357 tys. km2
Ludność 82,1 mln (1997)
Gęstość zaludnienia 230 osób/km2<...

Historia

Despotie wschodnie - Starożytna Mezopotamia i Egipt.

STAROŻYTNA MEZOPOTAMIA

Terytorium
Mezopotamia jest krainą geograficzno-historyczną, której terytorium znajduje się w dorzeczu dwóch wielkich azjatyckich rzek – Eufratu i Tygrysu. Nazwa tego obszaru jest więc połączeniem grec...