Wpływ gospodarki rolnej na środowisko naturalne

Wpływ gospodarki na stan środowiska naturalnego
Od czas, kiedy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia i rozpoczął rozwój rolnictwa zaczął wpływać na środowisko naturalne. Do czasu, kiedy te wpływy nie zaburzały równowagi w przyrodzie to przyroda sama regulowała i naprawiała skutki działań człowieka. Wraz ze wzrostem ilości ludzi i zapotrzebowaniem na pożywienie, coraz trudniej jest naturalnemu środowisku samemu się obronić. Do największych zagrożeń należą:
1. Wycinanie lasów, które powoduje erozję gleby. Lasy te w naturalny sposób wchłaniają wodę z opadów. Gdy ich braknie, to odsłaniane są duże połacie ziemi, która w czasie deszczu narażona jest na wypłukiwanie najważniejszych jej składników. Powoduje to obniżenie jej przydatności do upraw.
2. Stosowanie dużej ilości nawozów sztucznych oraz pestycydów ( chemicznych środków ochrony roślin ), które na wpłynąć na zwiększenie wydajności produkcji. W rezultacie powoduje zanieczyszczenie środowiska poprzez wypłukiwanie tych środków chemicznych do rzek, wód gruntowych i skażenie środowiska. Pestycydy oprócz szkodników niszczą również pożyteczne organizmy.
3. Wypalanie traw, które zwiększa możliwość pożarów na dużych obszarach. W trakcie wypalania ginie wiele zwierząt.
4. Wzrost hodowli przemysłowej i ogromne ilości odchodów, które są wylewane w nadmiarze na pola powodują zanieczyszczenie gleb związkami azotu.
5. Nieodpowiednie stosowanie melioracji powodujące nadmierne wysuszanie terenów leśnych i nieuprawnych i zmianę w ich strukturze i często obumieranie tych terenów.
6. Rabunkowa gospodarka na terenach lasów równikowych ( szczególnie w Amazonii ) przyczynia się do zwiększenia się efektu cieplarnianego poprzez zwiększenie się ilości CO2 .
Człowiek zaczyna zauważać, że ekspansja rolnictwa stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego i dla niego samego, dlatego stara się powoli wprowadzać pewne zmiany. Są to na razie drobne kroki na drodze do poprawy równowagi w Przyrodzie. Próbujemy wprowadzać ekologiczne rolnictwo bez sztucznych nawozów i pestycydów. Staramy się zalesiać nieużytki, aby w naturalny sposób regulować ekosystemy. Wszystko to dzieje się na razie w bogatych państwach, biedne kraje nadal prowadzą rabunkową gospodarkę rolną niebezpieczną dla środowiska.
Bibliografia:
1. Internet
2. Podręcznik ? Biologia? dla klas I Gimnazjum

AUTOR: Daniel Rupek

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Wpływ gospodarki rolnej na stan środowiska

Wpływ gospodarki rolnej na stan środowiska

Człowiek jest częścią środowiska, co najmniej od 2 mln lat. Od początku swojego istnienia oddziałuje na przyrodę zmieniając oraz dostosowując ją do swoich bieżących potrzeb. Proces ...

Fizyka

Wpływ wytwarzania energii na środowisko naturalne

Wpływ wytwarzania energii na środowisko naturalne




Energia jest niezbędna w życiu człowieka. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, osiągać coraz wyższy poziom życia, realizować nasze pragnienia. Produkcja energii...

Biologia

Wpływ energii na środowisko naturalne

Spis treści

1. Strona tytułowa
2. EKOLOGIA, historia ekologii
3. Historia ekologii c.d.
4. Schemat PSR
5. Schemat PSR c.d., grafika
6. ENERGIA, sposoby wytwarzania energii
7. Zanieczyszczenia
8. Zanieczyszczeni...

Biologia

Wpływ rolnictwa na środowisko

Wpływ stosowania nawozów na obieg fosforu:

Na tereny rolnicze wprowadza się co roku w formie nawozów ponad 13 mln ton fosforu i dalsze 2 mln ton jako dodatek do detergentów stosowanych w gospodarstwach domowych. Większość tych pierw...

Geografia

Materialy dotyczace państw Europy Srodkowej, Polska+Saseidzi, rys historyczny, warunki naturalne, zabytki.

Sąsiedzi Polski


Niemcy

Pełna nazwa państwa Republika Federalna Niemiec (D)Bundesrepublik Deutschland
Stolica Berlin
Powierzchnia 357 tys. km2
Ludność 82,1 mln (1997)
Gęstość zaludnienia 230 osób/km2<...