Historia systemu Microsoft Windows

Bill Gates, a właściwie Henry William Gates III, zdolny młody człowiek, programista, razem ze swoim kolegą z Harvard University, założyli spółkę osobową Micro-soft (zlepek słów microcomputer – mikrokomputer, i software – oprogramowanie, nazwa ta w ciągu roku ewoluowała na Microsoft, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA w 1976 roku). Na początku m. in. Stworzyli emulator Altaira i napisali interpreter BASIC-a. W 1980 roku Microsoft współpracował z IBM, w trakcie tej współpracy powstał MS-DOS. Dzięki prawie majątkowym Microsoftu do MS-DOS, Microsoft wyrósł na jednego z głównych graczy w tym sektorze rynku.

20 listopada 1985 odbyła się premiera Microsoft Windows 1.0 – graficznej nakładki na MS-DOS, a konkretniej 16-bitowe środowisko operacyjne. Było ono pierwszą próbą wprowadzenia na rynek środowiska operacyjnego opartego na wielozadaniowym graficznym interfejsie użytkownika dla platformy PC. Nie był on dążeniem do stworzenia nowego systemu operacyjnego, a tylko środowiska graficznego. Windows 1.0 uzupełniał i częściowo zastępował funkcje DOS-u, był tylko nakładką i nie mógł pracować samodzielnie.
Minimalne wymagania systemowe:
MS-DOS 2.0
Dwa napędu dyskietek DS lub dysk twardy
Co najmniej 256 kB RAM
Możliwość pracy w trybie graficznym
Zalecana była klawiatura i mysz.
Pierwsza wersja uruchamiała powłokę znaną jako MS-DOS Executive. W tym środowisku dostępne były programy: kalkulator, kalendarz, kartoteka, podgląd Schowka, zegar, panel sterowania, Notatnik, Paint, Reversi (gra planszowa), okno terminala, Write (edytor tekstu) i wiersz poleceń.
Pliki wykonywalne miały rozszerzenie .exe.
Okna nie mogły na siebie zachodzić – spowodował to pozew firmy Apple.
Wersje 1.x były dostępne głównie w języku angielskim, oprócz wersji międzynarodowej.

1 listopada 1987 na rynek wchodzi Windows 2.0, który nadal był graficznym interfejsem użytkownika. Pojawiły się ikony, okna mogły już na siebie zachodzić, wprowadzono Minimize i Maximize (minimalizowanie i maksymalizowanie) w odniesieniu do okien, które zastąpiły nazwy Iconize i Zoom, zastosowane w 1.0. Mechanizm wywoływania funkcji nakładki kombinacjami klawiszy skomplikowała się: jedna z liter polecenia byłą podkreślana, a komendę wywołuje się naciskając alt + podkreślona litera. Zadania obsługi plików wywoływane były w programie MS-DOS Executive. Wsparcie dla Windows ze strony firm trzecich na rynku programistycznym rosło.
Zupełną nowością w wersjach 2.x były pierwsze wersje dwóch edytorów: Microsoft Word i Microsoft Excel. Kolejne nakładki z serii 2.x były coraz bardziej zaawansowane i mogły wykorzystywać potencjał procesorów Intel z linii 80286 i 80386. Firma Apple wytoczyła kolejny proces – zarzuciła firmom Microsoft i Hewlett Packard naruszenie praw autorskich. (Sprawa ciągnęła się do 1992 roku).

22 maja 1990 wychodzi Windows 3.0, kolejny graficzny interfejs użytkownika, który w końcu zdobywa większą popularność. Odświeżono interfejs, ulepszono go technicznie w celu lepszego wykorzystania procesorów Intel 80286 i 80386. Programy dla MS-DOS można było w końcu uruchamiać w oknie. System udostępniał wielozadaniowość dla starszych programów. Dodano program zarządzający innymi programami oparty na ikonach i program do obsługi plików (winfile).
Windows 3.0 był ostatnim systemem mogącym pracować w trybie rzeczywistym procesora i który był w pełni zgodny ze swoimi poprzednikami. Następne wersje 3.x zwiastowały poważne zmiany: miały podstawową obsługę multimediów, czcionki TrueType, mogły korzystać z zewnętrznego oprogramowania, obsługiwały sieć.

24 sierpnia 1995 wyszedł Microsoft Windows 95, poprzedzony wielką kampanią marketnigową – Windows 95 reklamowała piosenka zespołu the Rolling Stones – „Start me up”, brytyjska the Times była rozdawana za darmo (Microsoft zapłacił za wszystkie egzemplarze). Dzięki temu Windows 95 wyparł DOS i OS/2. Windows 95 był połączenie interfejsu Windows 3.1 i systemu operacyjnego MS-DOS. Wymagał on co najmniej: Procesor Intel 80386DX, 4 MB RAM, 50-55 MB wolnego miejsca na dysku, VGA (640x480) 16 kolorów, stacja dyskietek 3,5 cala o wysokiej gęstości, klawiatura (zalecana jeszcze mysz jako urządzenie wskazujące).
W Windows 95 pojawiło się kilka elementów interfejsu, które są charakterystyczne dla Windows, m. in.: Start, pasek zadań, ikona Mój komputer. Pojawiła się przeglądarka internetowa Microsoftu, Internet Explorer, mamy też programy Office. Absolutne nowości to:
- Wielozadaniowość z wywłaszczeniem
- Wielowątkowość
- 32-bitowe API
- Obsługa długich nazw plików za pomocą VFAT
- Rejestr systemowy: następca plików INI
- Nowy system plików: FAT32 (w późniejszych wersjach)
- Plug and Play

25 czerwca 1998 odbywa się premiera Microsoft Windows 98. System ten opiera się na Windows 95, ale udoskonalono lub dodano obsługę wielu standardów sprzętowych, ulepszono lub dodano programy, najczęściej związane z Internetem. Windows 98 od najwcześniejszych edycji obsługuje FAT32. Nowością był Windows Update – zaczęły się internetowe aktualizacje systemu. W drugiej edycji doczekaliśmy się m. in. obsługi napędu DVD-ROM i funkcję wielu użytkowników. System by się uruchomić potrzebował co najmniej procesora Intel 80486 DX, 16 MB RAM, 200 MB wolnego miejsca na dysku twardym, kartę VGA (640x480) 16 kolorów, napęd CD-ROM (tylko dla wersji pudełkowej, zalecane było posiadania napędu CD-ROM lub DVD-ROM), klawiatura, zalecana była także mysz.
Ciekawostką jest historia z targów COMDEX (kwiecień 1998) - w trakcie prezentacji Windows 98 na ekranie komputera pojawił się niebieski ekran (BSoD: Blue Screen Of Death) – okazało się, że komputer miał dziurę w systemie.

14 września 2000 mamy premierę Windows Me, posiadającego wiele uaktualnień, ale też wiele defektów (m. in. luki bezpieczeństwa). Jest ostatnim z systemów z serii 9x, nie ma następcy bezpośredniego następcy opartego na tej architekturze. Dołączono do niego nowe programy, m. in. nową, wbudowaną wersję Internet Explorer, Outlook Express, pakiet Windows Media, dostał też ‘odziedziczony’ Windows Update z nową opcją: Aktualizacją Automatyczną, rozszerzono obsługę skanerów i aparatów fotograficznych (np.. Okienko „Co chcesz zrobić”), dodano Przywracanie systemu, wprowadzano Centrum pomocy. Nie rozwinięto jednak opcji kont.
Minimalne wymagania sprzętowe Me to: Procesor Intel Pentium 300, 64 MB RAM, 700 MB wolnego miejsca na dysku, Karta VGA (640x480) 16 kolorów (zalecana karta grafiki z rozdzielczością 1024x768 i 16 bitowym kolorem), napęd CD-ROM lub DVD-ROM, klawiatura i urządzenie wskazujące.
Mimo wielu obiecujących nowości, Windows Me okazał się niezbyt dobrym posunięciem. Miał sporo luk i błędów. Był jednak zwiastunem zmian, jakie miał przynieść już niedługo Windows XP. Następcą Me miał być nigdy nie wydany Windows Tiger.

Data 25 października 2001 to początek edycji New Technology. Wtedy na rynek wychodzi Windows XP (nazwa pochodzi od angielskiego eXPerience – doznanie, doświadczenie) w wersji Home jest następcą Windows Me, a w wersji Professional Windows 2000. System opiera się na kodzie NT z nowym GUI Luna. Ma wiele nowości i usprawnień (np.. Zapora sieciowa). Wyposażono go w Internet Explorer 6 i Windows Media Player 8 lub 9 (w zależności od Service Pack’u), dodano funkcję pulpitu zdalnego, wprowadzono aktywację która miała zapobiegać piractwu (jednak zabezpieczenie to i tak zostało złamane). XP obsługuje systemy plików NTFS i FAT32, także exFAT po zainstalowaniu aktualizacji.
Minimalne wymagania sprzętowe tego systemu to: procesor Pentium/AMD 233 MHz lub szybszy, 64 MB RAM, 1,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym, Super VGA (800x600) (zalecany monitor o wyższej rozdzielczości i adapter wideo), napęd CD-ROM (tylko dla wersji pudełkowej), klawiatura (zalecana także mysz)
Nowe funkcje:
- Nagrywanie płyt CD (program)
- Grupowanie programów na pasku zadań
- ClearType (wygładzanie czcionek na ekranach LCD)
- Najczęściej używane programy w Menu Start
- Oczyszczanie Pulpitu
- Monitorowanie stanu baterii laptopa
- Szybkie przełączanie użytkowników (ogólnie rozbudowano opcje użytkowników w porównaniu z Me)
Wprowadzono też Service Packi.

30 stycznia 2007 to dzień pod znakiem hasła Przejrzysty, Pewny, Połączony, czyli wychodzi Windows Vista. Mimo wspaniałych założeń i wielu ciekawych rozwiązań, Vista wg wielu użytkowników jest problematyczny, szczególnie przez niedopracowanie, błędy i duże wymagania sprzętowe, ale też przez np. wiele wersji systemu (nie wiadomo, który wybrać) i DRM. Sam Microsoft bardzo wychwalał swój nowy system.
Lista najważniejszych usprawnień w Windows Vista wg Microsoftu jest długa, więc nie będę jej tu przytaczać. Do nowości należą jednak: WPF/Avalon, WCF/Indigo (miał się wsród nich znaleźć nowy System plików WinFS, ale projekt został porzucony), rozbudowano zaporę systemu, nowy wygląd (silnik Aero) i Menu Start, Windows Defender, trójstopniow limitowane konta, nowy rodzaj kont, kontrola rodzicielska, hot patching, BitLocker.
Minimalne wymagania prezentują się następująco: Procesor jednordzeniowy 32- lub 64-bitowy o częstotliwości 1.2 GHz, 512 MB pamięci operacyjnej, Karta graficzna SVGA (o rozdzielczości 800x600), Dysk twardy o pojemności 20 GB i 15 GB wolnego miejsca, Napęd DVD-ROM.

22 października wychodzi Windows 7, który posiada długą historię – miał być następcą XP, wydany w 2002 roku, jednak został następcą Visty. Na stronie Microsoftu mamy tabelką porównującą 7 z poprzednimi wersjami (Vista i XP). Ulepszenie zaznaczone jest przy funkcjach: praca wielozdaniowa, błyskawiczne wyszukiwanie plików i programów, personalizowanie Pulpitu, ochrona, zachowanie prywatności i bezpieczeństwa danych, telewizja na komputerze. Wg tej tabelki dodano też wiele nowych funkcji, nawet w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

Microsoft na swojej stronie dalej dzielnie zachwala swój najnowszy system. Przedstawia go jako odpowiedź na opinie użytkowników. Śmiało jednak można powiedzieć, że Windows 7 to całkiem dobry i naprawdę nowoczesny system, porównując go nawet z całkiem jeszcze „młodą” Vistą.
Oficjalne minimalne wymagania sprzętowe to: procesor taktowany zegarem 1GHz, 32- lub 64-bitowy zależnie od wersji Windows. Ilość pamięci operacyjnej to 1 GB dla systemu 32-bitowego i 2 GB dla 64-bitowego. Z kolei na dysku powinno być 16 GB wolnego miejsca dla 32-bitowego Windows 7 i 20 GB dla 64-bitowego. Karta graficzna powinna obsługiwać DirectX 9 oraz Windows Display Driver Model w wersji 1.0 lub wyższej.

Historia Windows jest długa, a system ten znakiem naszych czasów. Wiadomo jest, że to nie koniec dziejów systemu Microsoftu, wiadomo, że kontynuować ją będzie Windows 8 (nazwa robocza), który wyjdzie najprawdopodobniej w roku 2012.

Dodaj swoją odpowiedź
Systemy i sieci

Historia systemu operacyjnego windows

Historia systemu operacyjnego Windows

System operacyjny Windows pojawił się 1985 roku w listopadzie. Pierwsze wersje Windows ustanowiły Standard na rynku systemów oberacyjnych.Windows stworzyła firna Microsoft która została załorzon...

Systemy i sieci

Windows Vista

Microsoft Windows Vista

Microsoft Windows Vista (wersja robocza to Windows NT 6.0) to nowa edycja systemu Windows firmy Microsoft (do 22 lipca 2005 znany był jedynie pod nazwą kodową Longhorn). Będzie następcą systemu Windows XP. Has�...

Systemy i sieci

Wszystko o Windows

Windows :


Windows to ogólna nazwa jednego z najbardziej znanych systemów operacyjnych przeznaczonych na komputery klasy IBM PC. System ten, opracowany i systematycznie ulepszany przez amerykańską firmę komputerową Microsoft Corpo...

Informatyka

Historia informatyki

HISTORIA INFORMATYKI

Historia informatyki, w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, rozpoczyna się w latach 40. XX wieku, kiedy pojawiają się pierwsze kalkulatory służące m.in. do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckie...

Język polski

Przemówienie do rządu na temat dominującej roli firmy microsoft w Polsce

Drodzy Posłowe, Panie i Panowie!

Jak często na Sali, podczas obrad dotyczących informatyzacji kraju, mieliśmy okazję zauważyć niski stopień edukacji posłanek i posłów zasiadających w sejmie? Ile razy mogliśmy uśmiać się do ...