Warunki panujące w wodach oceanicznych.

Woda w oceanach jest słona, a właściwie słonogorzka. Stopień zasolenia wody w oceanach jest inny w poszczególnych częsciach świata. Bliżej biegunów woda jest mniej słona niż w okolicach równików, ponieważ słodka woda z topniejących lodowców zmniejsza jej zasolenie. Małe zasolenie wód panuje również tam, gdzie rzeki wpływają do mórz lub oceanów.
Im bardziej słona jest woda, tym łatwiej się w niej pływa, ponieważ im bardziej woda jest słona, tym większą ma gęstość. W tak słonej wodzie, jaka jest w Morzu Martwym, nie da się utopić. Leżąc na placach, można czytać książkę. Zasolenie wpływa też na barwę wód oceanicznych. Tam, gdzie jest duże, występuje mało planktonu i dzięki temu woda wydaje się niebieska. W wodach słabo zasolonych duża ilość wodorostów daje wrażenie barwy zielonej.
Ważne dla życia w oceananch i morzach jest światło słoneczne. Dociera ono tylko do głębokości 180-220 metrów. Niżej panuje mrok.
Na życie w oceanach ma znaczenie również temperatura wody. Przy powierzchni zależy ona przede wszystkim od odległości od równika. W jego okolicach wody są najcieplejsze. W miarę kierowania się na północ i na południe od niego, stają się coraz zimniejsze. W okolicy biegunów zamarzają. Temperatura wody maleje wraz z głębokością. W górnych warstwach wód waha się w zależności od pór roku.
Podobnie jak temperatura, ciśnienie wody rośnie wraz z głębokością. Zależność ta jest przyczyną zmian w przystosowaniach organizmów żyjących na różnych głębokościach. Ryby głębinowe mają przeważnie kulisty kształt ciała i bardzo duże oczy.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Zanieczyszczenie Bałtyku

Według realistycznych przewidywań, jeśli nie nastąpi zasadnicza zmiana obserwowanych od wielu lat tendencji, za 30 do 50 lat Bałtyk stać się może morzem martwym. A co oznacza zniszczenie życia w morzu, u którego wybrzeży żyjemy, trudno s...

Biologia

Przegląd wybranych ekosystemów

Z całej powierzchni globu ziemskiego, wynoszącej około 500 mln km², oceany zajmują 352 mln, tj. około 71%, a lądy 148 mln, a więc około 29%. Na kontynentach życie jest w większym stopniu rozprzestrzenione niż w morzach.

Warunki...

Geografia

Eutrofizacja Bałtyku

Eutrofizacja czyli wtórne zanieczyszczenie, to proces gromadzenia się materii organicznej (spływającej w ściekach komunalnych i przemysłowych) w tempie przekraczającym jej zasymilowanie. Proces ten powoduje wzbogacanie się zbiorników wodnyc...

Geografia

Środowisko przyrodnicze Morza Bałtyckiego.

Morze Bałtyckie - topografia dna, zasolenie, temperatura, ruchy wody, typy wybrzezy, flora i fauna.

Morze Bałtyckie jest morzem śródkontynentalnym, od północy ograniczone Półwyspem Skandynawskim. Jest ono połączone z Morzem Półn...