Barwy państwowe i flaga

Barwy: Kolor biały i czerwony, wprowadzone po raz pierwszy w 1831 jako barwy państwowe. W układzie poziomym barwa biała jest u góry, natomiast w pionowym barwa biała znajduje się z prawej strony barwy czerwonej (dla patrzącego z lewej strony). Barwy państwowe Polski pochodzą z herbu państwowego-białego orła w koronie, na czerwonym polu.


Flaga Polski- prostokątna, gdzie stosunek długości do szerokości wynosi 8:5, dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. Taką flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski w dniu 1 sierpnia 1919 roku. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony".
Z ustawy nie wynikało, jednak, jaki ma być odcień czerwieni. Dopiero dwa lata później ukazała się wydana przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, opracowana przez Stanisława Łozę broszura "Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej" z barwnymi wizerunkami znaków państwowych. Czerwień na fladze narodowej miała odcień karmazynu. Jednakże w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 roku odcień czerwieni zmieniono na cynober. Nowe rozporządzenie weszło w życie 28 marca 1928 roku, zezwolono w nim jednak na używanie dotychczasowych flag do 28 marca 1930 roku. Cynober pozostał na polskich flagach do 1980 roku. W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku określono czerwoną barwę według wzoru CIELUV (załącznik nr 2 w Dzienniku Ustaw nr 7 z dnia 11 marca 1980). Czerwień na kolorowym rysunku jest nieco ciemniejsza od cynobru. Taki odcień czerwieni obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Od 1955 roku dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane "flagą państwową". Oprócz opisanej powyżej flagi biało-czerwonej istnieje jeszcze flaga z herbem Polski na białym pasie nazywana "flagą państwową z godłem". Flagę tę także ustanowiono w 1919 roku i początkowo przeznaczono dla polskich poselstwa i konsulatów oraz statków handlowych. W latach 1928-1938 była tylko banderą handlową. Od 1938 ponownie używają jej polskie instytucje państwowe za granicą. Dekret z 7 grudnia 1955 potwierdził ten zakres używania flagi rozszerzając go na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą. Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 rozszerzyła zakres używania tej flagi także na kapitanaty i bosmanaty portów.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Symbole narodowe

Polska jak i inne państwa ma swoje symbole. Te symbole mają wpływ na świadomość narodową.

Świadomość narodowa, ukształtowana w procesie społeczno-historycznym postać świadomości społecznej. Świadomość narodowa rozwija si�...

Wiedza o społeczeństwie

Dzień Flagi RP- 2 maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obecnie jednym z najmłodszych świąt państwowych, obchodzony jest w Polsce 2 maja.
Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolit...

Język polski

Symbole narodowe i ich znaczenie dla Polaków

Symbole narodowe i ich znaczenie dla Polaków

Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego suwerenność. W Polsce symbolami państwowymi są: godło - wizerunek Orła Białego, flaga biało-czerwona i hymn - Mazurek ...