Piłsudski - ocena postaci.
Józef Piłsudski pierwszy Marszałek Polski jest największą postacią narodu polskiego XX wieku. Umarł 65 lat temu, a do dzisiaj powołujemy się w wielu dziedzinach życia na jego autorytet.
Kim był Marszałek Piłsudski?
Urodził się 5.12.1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w starej rodzinie szlacheckiej. Ojciec jego był komisarzem Rządu Narodowego w czasie Powstania 1863 roku. Wielki wpływ na patriotyczne wychowanie małego „Ziutka" miała matka-Maria z Bilewiczów. Utwory Słowackiego i Mickiewicza były podstawową lekturą w domu Piłsudskich. Z małego buntownika szkolnego występującego przeciw rusyfikacji wyrósł rewolucjonista, człowiek czynu.
Jeśli czynami piszemy historię naszą i naszego narodu to wkład Marszałka jest nie do przecenienia. Nazwisko Józefa Piłsudskiego łączymy nierozerwalnie z faktem odzyskania niepodległości Polski.
Jak to się stało, że wódz bez wielkiej armii, bez generałów i pieniędzy doprowadził, wbrew woli wielkich sąsiadów do powstania Polski? Był wielkim graczem i potrafił tak jak Napoleon wygrywać bitwy, wojny militarne i polityczne. To sława zwycięzcy zjednywała mu ludzi. Zesłaniec-Sybirak, wydawca gazety PPS „Robotnik", rewolucjonista, gdy zabrakło pieniędzy dokonuje zamachu na pociąg pocztowy w Bezdanach i zdobywa 200800 rubli, czyli około 160 kg złota z kasy Cesarstwa Rosyjskiego. Wielki gracz potrafił ryzykować i stawiać wszystko na jedną kartę.
W 1914 roku tworzy Legiony Polskie. Sława bohaterskich czynów tej małej armii „Wojska Polskiego" obiegła całą walczącą Europę. Piłsudski współpracujący dotychczas państwami centralnymi-Niemcami i Austria, przewidując, że wojna skończy się zwycięstwem aliantów, zmienia front i daje się aresztować Niemcom. Zostaje zamknięty w twierdzy w Magdeburgu. Piłsudski okazał się prawdziwym mężem stanu, bo umiał realnie ocenić zmianę sytuacji i przewidzieć dalszy bieg zdarzeń. Wraca do Warszawy 10 listopada 1918 roku w glorii męczennika i zwolennika zwycięzców-aliantów. Rada Regencyjna przekazuje mu władzę 11 listopada 1918 roku.
Czy to jest jednak państwo?
Skrawek ziemi z kilkoma miastami: Warszawa. Kalisz, Częstochowa. Kraków. Lublin. Brak zorganizowanej armii, brak skarbu. Na wszystkich krańcach tego małego państwa wybuchają walki o granice. Ukraińcy 1.11.1918 zajmują Lwów, wybucha Powstanie Wielkopolskie. Czesi zajmują Śląsk Cieszyński, wybuchają Powstania Śląskie. W rym chaosie na podziw zasługuje kunszt organizacyjny i militarny Naczelnika.
Pierwszym osiągnięciem jest bezkrwawe wyprowadzenie z terenów Polski 80 tyś żołnierzy armii niemieckiej w ciągu jednego tygodnia. W lutym 1919 mamy już pod bronią 100 tyś żołnierzy. napór Ukraińców zostaje odparty. Wojska polskie zajmują Pomorze i następują zaślubmy
z Bałtykiem. Piłsudski konsoliduje naród Jednoczy ludzi z trzech zaborów.
Na Polskę ciągnie nawiała bolszewicka. Przeciwko współczesnym Hunom Europy w obronie Polski staje całe społeczeństwo. Powstaje Armia Ochotnicza z uczniów gimnazjów i studentów. Rozstrzygająca bitwa rozgrywa się pod Warszawą 15.08.1920 r. Wojsko polskie pod wodza Józefa Piłsudskiego atakuj i zwycięża. Takiej Wiktorii czekali Polacy od czasu zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Historycy określili bitwę warszawską jako osiemnastą spośród znaczących bitew świata. Społeczeństwo nagrodziło naczelnika 14.11.1920r buławą marszałkowską.
Skończył się czas wojowania, a rozpoczął „czas wyścigu pracy". Marszałek żądał od rodaków wzmożonego wysiłku i ostrzegał przed niebezpieczeństwami grożącymi Polsce. Był człowiekiem wielkim i skromnym zarazem. Jedyną świętością była dla niego Rzeczpospolita, zjednoczona z ziem trzech zaborów po przeszło 120 latach niewoli. Fakt ten jest najważniejszym wydarzeniem w najnowszych dziejach Polski.
Komendant Józef Piłsudski, twórca legionów, odegrał rolę decydującą w tworzeniu nowego państwa. Dyskutując nad wizją pomnika Marszałka w Koszalinie pamiętajmy o jego dokonaniach.