Ocena postaci J. Piłsudskiego

Aby móc dokonać oceny jakiegokolwiek człowieka należy mieć pełny zarys sytuacji jaka wyklarowała się wokół niego i w jakiej przyszło mu żyć. Trzeba wiedzieć co było przyczyną jego działań oraz znać zalety i fakty z jego życia. Przypatrzmy się zatem „środowisku” w jakim przyszło żyć i działać Józefowi Piłsudskiemu.
W Polsce po 1923 roku, czyli po ustąpieniu Piłsudskiego rozpoczęła się hiperinflacja, produkcja spadła, wzrosło bezrobocie. Jesienią 1925 roku upadł rząd Grabskiego. Zwolennicy marszałka Piłsudskiego niemal otwarcie namawiali go do przeprowadzenia zamachu stanu. Stanął on pod silną presją ludzi widzących w nim jedyną nadzieję dla kraju. Jako człowiek czynu, wojskowy nie krył pogardy dla tak zwanej sejmokracji, walk partyjnych mających na celu jedynie zdobycie władzy. Gdy w 1926 roku na stanowisko premiera powołany został Wincenty Witos, Piłsudski postanowił stanąć do walki. Wiadomym jest, że zamach stanu był czynem nielegalnym, jak również, że pochłonął ofiary, ale był to jedyny sposób na przejęcie władzy i rozpoczęcie uzdrawiania państwa. Po przewrocie marszałek powrócił na drogę rozwiązań legalnych, co świadczy o czystości jego zamiarów. Trzydziestego pierwszego maja Józef Piłsudski wybrany został przez Zgromadzenie Narodowe na stanowisko prezydenta kraju. Odmówił jednak, gdyż wiedział, że zostanie marionetką. Wchodzenie w dawne układy i niuanse byłoby błędem. Piłsudski dążył do wzmocnienia władzy prezydenckiej i w konsekwencji do systemu rządów prezydenckich. Powołane przez niego ugrupowanie pod nazwą BBWR jednoczyło w swych szeregach ludzi z przeróżnych środowisk politycznych i światopoglądowych. Jednoczyło ich w jednym wspólnym celu – osiągnięciu lepszego jutra. Za sprawą Piłsudskiego w kraju zaczęła następować poprawa. Ożywienie gospodarki, spadek bezrobocia – to tylko niektóre z jej przykładów. Twarda polityka Piłsudskiego doprowadziła do uchwalenia konstytucji kwietniowej.
Osoba Józefa Piłsudskiego jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w naszej historii. Jedni uważają go za bohatera, inni wprost przeciwnie. Jednak ja postrzegam go jako doskonałego stratega, bohaterskiego żołnierza i charyzmatycznego przywódcę. Wieloletnia służba naszej ojczyźnie świadczy o tym, że Piłsudski chciał stworzyć lepszą, stabilną Polskę, bez zachwiań i pomyłek.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Esej Władyswał Sikorski : sylwetka bohatera narodowego. Moja ocena postaci. Kontrowersje wokół osoby generała.

Malinowska Marta

Temat:
Gen. Władysław Sikorski – sylwetka bohatera narodowego. Moja ocena postaci. Kontrowersje wokół osoby generała.
Czy sprawa Polska w II WŚ i w okresie powojennym ukształtowały się inaczej gdyby nie ...

Historia

Ocena postaci Józefa Piłsudskiego w odbudowie państwa polskiego.

Józefa Piłsudskiego oceniam pozytywnie, ponieważ bardzo dużo zrobił dla Polski. Może nie wszystkie jego decyzje były dobre, ale podejmował je kierując się dobrem narodu. J.Piłsudski udzielał się w polityce, przewodniczył wielu organiza...

Historia

Piłsudski - ocena postaci.

Józef Piłsudski pierwszy Marszałek Polski jest największą postacią narodu polskiego XX wieku. Umarł 65 lat temu, a do dzisiaj powołujemy się w wielu dziedzinach życia na jego autorytet.

Kim był Marszałek Piłsudski?

Uro...

Historia

Ocena Józefa Piłsudskiego

Osobiście uważam, że Józef Piłsudski jest wybitną postacią, ponieważ jest prawdopodobnie jedyną osobą, której zasługi dla niepodległości naszego kraju są powszechnie uznane.
Jego odwaga, charyzma, poczucie obowiązku i stawianie ...

Historia

Zamach majowy marszałka J. Piłsudskiego i jego skutki.


Okres poprzedzający wypadki majowe 1926 roku określany jest często w historiografii jako okres „sejmowładztwa”. Charakteryzował się on faktycznym przejęciem przez parlament kierownictwa sprawami państwa. Sejm skłócony walkami mię...