Ruch robotniczy i socjalistyczny

Ruch robotniczy i socjalistyczny

o Rozwój przemysłu sprawił, że wielu rzemieślników straciło pracę, tańszy transport żywności spowodował mniejsze dochody dla rolników, dlatego coraz większa liczba ludzi zatrudniała się do pracy w fabrykach i przenosiła się do miast. Duża liczba mieszkańców sprawiła, że warunki życia były okropne, dzień pracy długi a wynagrodzenie bardzo małe.
o W Wielkiej Brytanii zaczęły powstawać związki zawodowe mające na celu ochronę praw robotników. W innych krajach ich działalność była zakazana.
o 1864 – powstaje I. Międzynarodówka, jej program opracował socjalista Karol Marks. Po jakimś czasie ruch socjalistyczny ulega podziałom. Wyróżnia się: marksistów – pragnęli wprowadzić władzę klasy robotniczej za pomocą walki zbrojnej i znieść własność prywatną; umiarkowani socjaliści – chcieli zmienić sytuację robotników dając im prawa wyborcze i wprowadzając ich przedstawicieli do rządu; anarchiści – byli przeciwnikami państwa i każdej formy władzy, wierzyli, że rewolucja obalająca ustrój wybuchnie sama, stosowali indywidualny terror.
o Robotnicy dalej domagają się swoich praw, w niektórych krajach udaje im się wprowadzić do rządu przedstawicieli
o 1889 – II. Międzynarodówka (ustalenie Dnia Pracy na pamiątkę starć robotników z amerykańską policją 1.05.1886r.) – zjednoczenie związków robotniczych wszystkich krajów. Anarchistów nie dopuszczono do udziału w IIM, wykształcili się poza tym reformiści, którzy uważali, że socjalizm można osiągnąć przez ewolucyjne formy.
o 1891 – Leon XII ogłasza encyklikę Rerum novarum,w której potępia wyzysk klasy robotniczej jak i elementy doktryny socjalistycznej, wskazywała konieczność regulowania spraw robotniczych przez państwo.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Ruch robotniczy i socjalistyczny w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.NOTATKA Z LEKCJI

Ruch robotniczy i socjalistyczny w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.NOTATKA Z LEKCJI...

Historia

Ruch robotniczy XlX/XX.

Socjalizm i ruch robotniczy .
<BR>
<BR>Przy omawianiu ruchu robotniczego należy rozgraniczyć ruch robotniczy od ruchu socjalistycznego .
<BR>
<BR>ll poł. XlX w. to szczególnie burzliwy rozwój społecze�...

Historia

Ruch socjalistyczny.

Rozwój ruchu socjalistycznego i robotniczego był związany z industrializacją, rozwojem i wzrostem liczny robotników. Ruch socjalistyczny był politycznym ruchem inteligenckim o ograniczonym zasięgu, a ruch robotniczy był ruchem masowym i był...

Historia

Ruch socjalistyczny na ziemiach polskich

Ruch socjalistyczny na ziemiach polskich-przyczyny powstania kółek socjalistycznych-rozwój kapitalizmu, przmysłu(wzrost liczby robotników);ciężkie warunki pracy i życia robotników;brak ubezpieczeń; pozytywisty-czne idee zmieniały rzeczywi...

Historia

Autonomia galicyjska.

Autonomia galicyjska: Ograniczony samorząd krajowy, będący rezultatem zmian zachodzących w monarchii Habsburgów między 1861 a 1873r.; w utworzonej w 1867 monarchii austro-węgierskiej Galicja otrzymała status autonomiczny: Sejm Krajowy (samor...