Co Polska wniesie do Unii Europejskiej?

Unia Europejska jest wynikiem procesów integracyjnych, które rozpoczęły się na naszym kontynencie po dramatycznych doświadczeniach II Wojny Światowej. Powstała jako nowy typ związku między państwami. Jej zadaniem jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i jej mieszkańcami.

W dzisiejszych czasach wiele państw stara się związać z Unią. Jednym z nich jest nasza ojczysta Polska. Temat jej integracji stał się dominującym i bardzo często emitowanym w mediach. Okazuje się, że posiada ona tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wielu Polaków obawia się utraty tożsamości narodowej, zanikania kultury, tradycji, po wstąpieniu do aliansu. Odczuwają lęk przed wielkością i siłą krajów unijnych, które mogą z łatwością pozbawić Polskę wszelkich dóbr, których posiada naprawdę mało. Jest ona ubogim krajem, o mało zmodernizowanej i zmechanizowanej gospodarce. Niewiele może ofiarować ze swojej strony Unii Europejskiej.

Jednym z darów mogłoby być nasze polskie rolnictwo. Jest ono zdrowe i pozbawione sztucznych konserwantów, niestety bardzo rozdrobnione. Właściciele posiadają niewielki areał ziemi, co wiąże się ze znikomym dostarczaniem produktów. Rolnicy mają mało dóbr materialnych, które odgrywają ważną rolę w unowocześnianiu maszyn pracujących na rzecz produkowanych towarów. Niestety, sytuacja może się jeszcze pogorszyć poprzez wykupywanie fabryk przez właścicieli z bogatszych państw. Prawdopodobne jest, że doprowadzą oni do ich upadku, aby później móc sprowadzić tam własne produkty. Zwiększy to bezrobocie rodaków, a także osłabi wartość naszych wyrobów. Polska jest krajem wpływowym i słabym. Bardzo łatwo może być wykorzystana przez Unię poprzez dostarczanie przez nią nadmiarów produkcji do naszego kraju. Spowoduje to spadek zdrowej i naturalnej żywności oraz zniknięcie naszych produktów z rynku. Zalew tanich wyrobów, często konkurencyjnych dla rodzimej produkcji, wykup polskiej ziemi i zakładów przez obywateli państw zachodnich powoduje, że większość mieszkańców wsi, właścicieli gospodarstw przeprowadza się do miast w poszukiwaniu nowej pracy, gdyż dotychczasowa straciła zupełnie opłacalność. Związana jest z tym także utrata tożsamości. Polacy zaczną emigrować do państw zachodnich w poszukiwaniu pracy.

Rzecz ma się podobnie z przemysłem. Nasze krajowe kopalnie, huty posiadają niezwykłe bogactwa, które można wykorzystać. Jednak do tego potrzebne są fundusze, by zmechanizować i ułatwić pracę robotnikom. Mimo wszystko stracą one znaczenie na tle ucywilizowanej gospodarki Europy Zachodniej.
Wykorzystane przez UE mogą być doświadczenia i wynalazki laboratoryjne pod względem fizyki i chemii. Mogą być one wykorzystane w rozwoju medycznym. W dzisiejszych czasach Polska nie może pozwolić sobie na testowanie wynalezionych lekarstw, które w przyszłości mogą być rozwiązaniem w leczeniu chorób. Posiadamy też wielu dobrych lekarzy różnych specjalności, którzy nie mogą wykazać się swoimi możliwościami, ponieważ nie posiadają odpowiedniego sprzętu.
Nasz kraj może szczycić się swoją kulturą i historią. Przodkowie wiele wieków tworzyli jej granice, broniąc przed wrogiem. Posiadamy wielu bohaterów narodowych, którzy wiele zrobili dla dobra państwa. Obyczaje różnią się między regionami kraju, ale wszystkie są bardzo ciekawe. Charakteryzują one Polskie tradycje. Wiele państw nie spotkało się jeszcze z topieniem Marzanny na pierwszy dzień wiosny, ze śmigusem dyngusem, czy prima aprilisem. A jest to naprawdę świetna zabawa, którą rodacy podzieliliby się chętnie, co uszczęśliwiłoby dzieci z innych państw Zjednoczonej Europy.

Polska ze swoim aktualnym stanem gospodarki i olbrzymim bezrobociem niewiele może zaoferować państwom unii Europejskiej. Jednak może być dumna ze swojej przeszłości i teraźniejszości, gdyż jest krajem o bogatej historii i kulturze.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja europejska

Co Polska wniesie do unii Europejskiej?

„...wsią błysnęło, kogutem,
tęczą, polem, obłokiem...
Polską wysoką nutę
gwiazdy zagrały wysokie.”
Jak trafnie zauważył Konstanty Ildefons Gałczyński, nasza Ojczyzna jest krajem takim co inne, a jednak wyjątkowym...

Edukacja europejska

Finanse w Unii Europejskiej

Finanse Unii Europejskiej

Finansowanie działalności Unii Europejskiej należy do najczęściej dyskutowanych i wzbudzających wiele kontrowersji problemów, a coroczne uchwalenie budżetu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. B...

Politologia

Euroarabia -fikcja czy przyszłość Unii Europejskiej?

Pracę napisała Kamila P.
praca zaliczeniowa na przedmot cywilizacje Europy POLIT UZ

?Euroarabia?
fikcja czy przyszłość Unii Europejskiej?

Problematykę tzw. ?Euroarabii?, z niszowej mody quasi-intelektualnych rozgrywe...

Wiedza o społeczeństwie

Co Polska wniosła do UE?

Dnia 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami została przyjęta w poczet członków Unii Europejskiej. Ten związek państw naszego kontynentu cechuje pragnienie życia w pokoju oraz dążenie do poprawy warunków życia i pracy ...

Wiedza o społeczeństwie

Polska w Europie - różnić się pięknie we wspólnym domu

Słowo dom u większości ludzi wywołuje wzruszenie. Wspomnienia, które wiążą się z tym miejscem, tak bardzo przez nas kochanym, pomagają przezwyciężyć trudności i kłopoty będące nieodłączną częścią naszego życia. Dom kojarzy si...