Co Polska wniosła do UE?

Dnia 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami została przyjęta w poczet członków Unii Europejskiej. Ten związek państw naszego kontynentu cechuje pragnienie życia w pokoju oraz dążenie do poprawy warunków życia i pracy swoich obywateli.
Skłaniam się do postawienia tezy, iż Polska jako nowy kraj członkowski Unii wniesie dużo do rozwoju europejskiej cywilizacji i kultury. A do zaoferowania Europie w każdej dziedzinie życia mamy sporo. Poczynając od naszej tradycji i historycznych doświadczeń po osiągnięcia naszych wybitnych uczonych (Skłodowska-Curie) i pisarzy dawnych epok, którzy zostali zauważeni i uhonorowani najwyższym wyróżnieniem, jakim jest Nagroda Nobla (Reymont), po ludzi nam współczesnych. I tak będziemy mieli okazję zaprezentować poezję nadal tworzących artystów, laureatów literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Filozoficzno-refleksyjny charakter ich twórczości i głęboka mądrość płynąca z ich wierszy, potrafi uwieść nie tylko Polaków. Utwór Szymborskiej „Nic dwa razy” mówi prawdę o człowieku i jego świecie, „ nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata. Wiersz Miłosza pt. O miłości”, skłania do refleksji nad stosunkiem człowieka do świata w ogóle, jego więzią z otoczeniem, a nie tylko do jednego obiektu miłości. Człowiek jest przecież „tylko jedną z rzeczy wielu”, czyli elementem uporządkowanego świata.
Rola filmu polskiego to kolejny argument, który chciałabym przedstawić dla potwierdzenia postawionej tezy. Polscy reżyserzy, tacy jak Kieślowski z filmami „Trzy kolory” czy „Podwójne życie Weroniki”, Wajda ze swoimi licznymi obrazami, Polański z wieloma znakomitymi filmami, począwszy od „Noża w wodzie” po ostatnią produkcję pt. „Pianista” już zapisali się w pamięci wielu ludzi, wnosząc tym samym coś do rozwoju europejskiej cywilizacji i kultury.

Mamy też znakomitych aktorów, którzy od dawna prezentują swoje umiejętności , grając na paryskich deskach teatru. Nazwiska Andrzeja Seweryna i Wojciecha Pszoniaka znane są w Europie od lat.

Innym argumentem, którym chciałabym się posłużyć jest muzyka polska. Mam na myśli przede wszystkim utwory Fryderyka Szopena, które od lat rozsławiają Polskę. Wiecznie żywe i jakże polskie mazurki, polonezy, etiudy będą zawsze zachwycać i podkreślać niewątpliwy fenomen naszego kompozytora. Także współczesna muzyka rozrywkowa ma okazję zaistnieć na europejskiej scenie. Według zachodnich krytyków muzycznych zespół Blue Cafe ma duże szanse w konkursie Eurowizji. Wielu polskich artystów (Edyta Górniak, zespół Myslovitz) nagrywa swoje płyty w londyńskich studiach nagraniowych, wnosząc w ten sposób polskie akcenty na europejski rynek muzyczny.
Sądzę, iż mamy też coraz więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o modę. Nasi projektanci, tacy jak: Arkadiusz czy Ewa Minge już zasłynęli na rynku zagranicznym.

Wysuwam kolejny argument dla podkreślenia roli Polski we wspólnocie europejskiej, a jest nim sukces naszych sportowców. Nazwiska Adama Małysza i Roberta Korzeniowskiego i Otylii i Jędrzejczak, czy Jerzy Dudek znane są w całej Europie.
Pragnę podkreślić, że wszyscy znani nasi rodacy pomogą zaistnieć młodym pokoleniom utalentowanych Polaków w różnych dziedzinach życia. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoli zaistnieć kolejnym, zdolnym i chętnym do dalszego rozwoju przedstawicielom naszego kraju.
Myślę, że mamy znakomitych naukowców, lekarzy, specjalistów w wielu dziedzinach. Kształcimy wysokiej rangi informatyków, absolwentów uniwersytetów oraz Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych, którzy będą mogli zaoferować swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe w krajach Unii, zasilając w ten sposób szeregi najzdolniejszych, najbardziej obiecujących pracowników – obywateli Europy.

Na zakończenie chciałam wytoczyć kolejny argument, iż nie bez znaczenia są tradycyjne polskie potrawy, które mogą wzbogacić europejski stół. Mam na myśli bigos staropolski, pierogi, polskie pasztety, prosię z kaszą gryczaną oraz różnego rodzaju alkohole. Wierzę, że polski oscypek wpisze się na listę tradycyjnych potraw polskich na rynku europejskim.
Jak widać, Polska może wnieść bardzo wiele w ważnych i mniej ważnych dziedzinach życia, wywierając w ten sposób wpływ na rozwój kultury i europejskiej cywilizacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Co Polska wniosła do Uni Europejskiej?

Co Polska wniosła do Uni Europejskiej?...

Język angielski

1. kiedy jest dzien europejski? 2. jakie jest znaczenie dnia europejskiego 3. co polska wniosła do unii europejskiej?

1. kiedy jest dzien europejski? 2. jakie jest znaczenie dnia europejskiego 3. co polska wniosła do unii europejskiej?...

Język angielski

a )Wymień 6 osób i dlaczego są one twoim zdaniem znane w Europie b ) Co polska wniosła do Unii Europejskiej ( 5 przykładów ) proszę o pomoc ,

a )Wymień 6 osób i dlaczego są one twoim zdaniem znane w Europie b ) Co polska wniosła do Unii Europejskiej ( 5 przykładów ) proszę o pomoc ,...

Język angielski

1.Co Twoim zdaniem Polska wniosła do zjednoczonej Europy. 2.Napisz z czego Polacy mogą być dumni. z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi =-) >> !!! proszę pomóżcie !!!

1.Co Twoim zdaniem Polska wniosła do zjednoczonej Europy. 2.Napisz z czego Polacy mogą być dumni. z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi =-) >> !!! proszę pomóżcie !!!...

Język angielski

Co to znaczy, że polska nie od razu wniosła rodzime wartości do kultury Europy

Co to znaczy, że polska nie od razu wniosła rodzime wartości do kultury Europy...