Gotyk. Wit Stwosz.

Gotyk - styl w architekturze i sztukach plastycznych dojrzałego i późnego średniowiecza, który powstał we Francji około połowy wieku XII a trwał do początku XVI wieku. Stanowi szczytowe osiągnięcie kultury rycerskiej ,mieszczańskiej a także dworskiej. Gotyk rozwijał się w trzech fazach: wczesnej, dojrzałej i późnej.

Pierwszą budowlą gotycką był kościół Saint Denis zbudowany w ok. 1140 roku. Przejawił się najpełniej w architekturze, której w początkowych okresach były podporządkowane rzeźba i malarstwo. Dla budowli sakralnych, wznoszonych z kamienia i cegły, był charakterystyczny szkieletowy system konstrukcji, ze sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, przyporami, łukami przyporowymi, i łukiem ostrym w konstrukcji i dekoracji. Budowle gotyckie były lżejsze i smuklejsze od romańskich. Wnętrza gotyckie zdobiła dekoracja rzeźbiarska, rozmieszczana na głowicach kolumn, archiwoltach, oraz figuralna rzeźba kamienna i drewniana o tematyce religijnej: posągi w portalach. Powiązana była dekoracja rzeźbiarska, wzbogacająca harmonijne elementy budowli: węgary , pola tympanów, archiwolty, nadproża, głowice kolumn. Rozwijało się malarstwo miniaturowe i malarstwo tablicowe. Wysoki poziom osiągało rzemiosło artystyczne, zwłaszcza złotnictwo i wyroby z kości słoniowej. W rzeźbie gotyk wprowadził po raz pierwszy od czasów starożytnych postać ludzką naturalnej wielkości. Pierwsze dziesięciolecia rozwoju rzeźby gotyckiej przenika duch tradycji romańskiej.

W Polsce początki tej architektury wiążą się z działalnością budowlaną cystersów (Jędrzejów, Wąchock, Sulejów). Pełne zastosowanie systemu gotyckiego nastąpiło w kościołach na Śląsku: Lubiąż i Trzebnica.


Wit Stwosz (ok. 1447-1533), niemiecki rzeźbiarz, malarz i grafik - wybitny przedstawiciel późnego gotyku. Przybył tu z niemieckiej Norymbergi i spędził prawie 20 lat. W Krakowie powstało największe dzieło Wita Stwosza – Ołtarz Mariacki. Mistrz pracował nad nim 12 lat (1477 – 1489).
Imponujące wielkością i pięknem dzieło opowiada historię życia Marii i Chrystusa. Ołtarz należy do największych arcydzieł sztuki średniowiecznej – rzeźby gotyckiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Architektura

Ołtarz Mariacki Wita Stwosza

Biografia

Wit Stwosz (Stosz, Stvos, niem. Veit Stoss), urodzony w Horb w 1447 lub 1448, zmarł w Norymberdze w 1533 - rzeźbiarz, grafik i malarz, wybitny przedstawiciel późnego gotyku.

Krakowski dokument z 1502 roku określa rze...

Historia

Kultura, nauka i oświata w średniowieczu

ŻYCIE UMYSŁOWE W POLSCE ŚREDNIOWIECZNEJ
Szkoły. Polska z przyjęciem chrześcijaństwa weszła w krąg oddziaływania kultury zachodniej. Przybywające z Włoch, Francji i Niemiec duchowieństwo przywoziło i sprowadzało łacińskie księgi...

Język polski

Kultura średniowiecza na ziemiach polskich.

Rozwój kultury tej epoki był bardzo nierównomierny w różnych warstwach społecznych.
Kultura wiejska
Ludność wieśniacza, zarówno w sferze swego materialnego bytu, jak też obyczajów i wyobrażeń, początkowo pozostała ona w zasa...

Historia

Styl gotycki

Gotyk - słowo pochodzenia niemieckiego; styl w architekturze i sztukach plastycznych dojrzałego i późnego średniowiecza. Ukształtowany we Francji w XII wieku, związany z kulturą rycerską i mieszczańską, a w późniejszym okresie ta...

Wiedza o kulturze

Architektura gotyku

Gotyk- słowo pochodzenia niemieckiego; styl w architekturze i sztukach plastycznych dojrzałego i późnego średniowiecza. Ukształtowany we Francji w XII wieku, związany z kulturą rycerską i mieszczańską, a w późniejszym okresie także dwo...