Giełda papierów wartościowych w Warszawie. WIG, WIG20, TECHWIG, MIDWIG.
1. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru, itp.) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Wymiana taka regulowana jest przez regulamin giełdy, Komisję Nadzoru Finansowego (19 września 2006 zastąpiła Komisję Papierów Wartościowych i Giełd) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005:
• o obrocie instrumentami finansowymi,
• o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
• o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Warszawska giełda jest głównym elementem rynku wtórnego i dzieli się na rynek podstawowy i rynek równoległy. Handel na rynku wtórnym odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.
Według stanu na dzień 22 stycznia 2007 na giełdzie notowane jest 280 spółek. Prezesem giełdy od 1991 roku był Wiesław Rozłucki, w 2006 zastąpił go Ludwik Sobolewski
Najważniejszymi indeksami giełdy warszawskiej są WIG oraz WIG20 i MIDWIG.
Struktura
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została założona przez Skarb Państwa jako spółka akcyjna.
Władzami spółki GPW w Warszawie S.A. są:
• Walne Zgromadzenie – organ najwyższy
• Rada Nadzorcza zwana Radą Giełdy
• Zarząd zwany Zarządem Giełdy
2. WIG
Warszawski Indeks Giełdowy – indeks giełdowy typu dochodowego, najdłużej notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obejmuje akcje spółek notowanych na rynku podstawowym, liczony jest od 16 kwietnia 1991.
Indeks WIG wyraża łączną wartość względną spółek obecnych na GPW w stosunku do ich wartości w początku jego notowania [indeks 16 kwietnia 1991 równał się 1000 pkt].
W skład WIG-u wchodzą notowania 244 spółek.
Najwyższa wartość WIG-u: 54.048,19 pkt, 19 stycznia 2007[1],
Najniższa wartość WIG-u: 62,8 pkt, 23 czerwca 1992.
Indeks WIG wyraża łączną wartość względną spółek obecnych na GPW w stosunku do ich wartości w początku jego notowania.
3. WIG20
WIG20 - indeks giełdowy 20 największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994, zaś wartością bazową 1000 punktów[1]. Jest to indeks typu cenowego (przy jego obliczaniu bierze się jedynie ceny zawartych w nim transakcji). W ramach WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 spółek z jednego sektora; nie są w nim notowane fundusze inwestycyjne[2].
Najwyższa wartość WIG20 na zamknięciu: 3.549,33 pkt, 1 lutego 2007.[3]
Niektóre spółki WIG20:
Agora SA (AGORA) Bank BPH S.A. (BANKBPH) Bioton (BIOTON) Bank Zachodni WBK (BZWBK) Globe Trade Centre (GTC) Grupa Kęty (KETY) KGHM Polska Miedź (KGHM) Grupa LOTOS (LOTOS) Netia (NETIA) Bank Pekao S.A. (PEKAO) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG) PKN Orlen (PKNORLEN) PKO BP (PKOBP) Prokom Software SA (PROKOM) Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA) TVN (TVN)
4. MIDWIG
MIDWIG - indeks giełdowy średnich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Liczony na podstawie portfela akcji 40 spółek niewchodzących w skład WIG20 i z wykluczeniem funduszy inwestycyjnych. MIDWIG jest indeksem cenowym, nieuwzględniającym dochodów z praw poboru i dywidend.
Indeks zaczął być podawany 21 września 1998 roku. Skład indeksu korygowany jest co kwartał w oparciu o ranking obrotów i wartość rynkową notowanych spółek, a od 18 lutego 2002 roku notowanie są kontrakty terminowe.
Najwyższa wartość MIDWIG-u: 4.128,14 pkt, 19 stycznia 2007[1].
5. TECHWIG
TECHWIG - indeks giełdowy obejmujący spółki giełdowe zakwalifikowane do Segmentu Innowacyjnych Technologii SiTECH (z wyłączeniem funduszy inwestycyjnych), notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dla spółek, które prowadzą działalność w obszarze nowoczesnych technologii Giełda utworzyła odrębny segment o nazwie SiTech (Segment Innowacyjnych Technologii).
Kryterium decydującym o włączeniu spółki do tego segmentu jest rodzaj działalności:
- branża technologii informatycznych,
- telekomunikacja,
- media elektroniczne.
Spółki kwalifikowane są do segmentu SiTech niezależnie od tego, czy notowane są na rynku podstawowym czy równoległym.
Najwyższa wartość TECHWIG-u: 1152,76 pkt, 24 października 2006[1].
Sporządzono na podstawie
www.wikipedia.pl