Sprawozdanie z obrzędów Dziadów.

W ubiegłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w obrzędach Dziadów. Uroczystość odbywała się w ustronnej kaplicy, w pobliżu cmentarza. Była ciemna noc, około północy. Blada jasność księżyca byla jedynym źródłem światła.
Gdy zgromadzili się już ludzie, Guślarz nakazał zasłonić okna, zamknąć drzwi i zgasić wszystkie lampy, aby było głucho i ciemno. Wtedy zaczął wywoływać pierwsze duchy.
Wypowiedział magiczne słowa, zapalil garść kądzieli i czekał na pojawienie się dusz. Wtem, pod postacią aniołków przybyli Józio i Rózia. Guślarz zapytał, czy potrzeba im czegoś, lecz one poprosiły jedynie o dwa ziarnka goryczy. Powiedziały, że "kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie". Po tych słowach Guślarz wypowiedział zaklęcie i aniołki zniknęły.
Następnego, ciężkiego ducha Guślarz wowyłał również czarami i paleniem wódki. Nagle zza okna zaczęły dochodzić głosy. Było to Widmo - duch złego pana. Toważyszyły mu Ptaki, które były duchami poddanych dziedzica tej wioski. Widmo poprosiło o dwa ziarna pszenicy i miarkę wody, jednak Ptaki mu wszystko zjadły. Guślarz, widząc, iż nic mu nie pomoże, oddalił wszystkie zjawy.
Następnie Guślarz kazał podać sobie wianek na koniec laski i zapalił święcone ziele wypowiadając zaklęcie i przywołując duchy pośrednie. Pojawiła się dziewczyna o imieniu Zosia. Była piękną osobą, która bawiła się uczuciami innych. Na pytanie, czy czegoś potrzebuje, odpowiedziała, że pragnie tylko wrócić na ziemię by zakochać się i nie igrać już uczuciami innych. Guślarz nie mogąc tego sprawić odesłał duszę.
Na koniec Guślarz wypowiedział zaklęcie, by przywolać wszystkie dychy. Rzucił jedzenie w każdy róg kaplicy, po czym wyszli.
Był to bardzo interesujący obrzęd. Cieszę się, że zostałam tam zaproszona.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Sprawozdanie z obrzędów dziadów

Paweł Jasiński
Kl. I gimnazjum

SPRAWOZDANIE Z OBRZĘDÓW DZIADÓW

Kilka dni temu miałem okazję uczestniczyć w obrzędach Dziadów. Obrzędy te odbywały się w starej kaplicy, nie opodal cmentarza parafialnego. Zegar wybij...

Język polski

SPRAWOZDANIE Z DZIADÓW DAM NAJJ Potrzebuję Sprawozdanie z obrzędów dziadów. Max 23 linijki Potrzebuję bardzo Dam Najj

SPRAWOZDANIE Z DZIADÓW DAM NAJJ Potrzebuję Sprawozdanie z obrzędów dziadów. Max 23 linijki Potrzebuję bardzo Dam Najj...

Język polski

Potrzebuję Sprawozdanie z obrzędów dziadów. Max 23 linijki Potrzebuję bardzo Dam Najj

Potrzebuję Sprawozdanie z obrzędów dziadów. Max 23 linijki Potrzebuję bardzo Dam Najj...

Język polski

wyobraś sobie że byłeś świadkiem obrzędów dziadów napisz sprawozdanie

wyobraś sobie że byłeś świadkiem obrzędów dziadów napisz sprawozdanie...

Język polski

Napisz sprawozdanie z punktu widzenia uczestnika obrzędów ,,Dziadów' cz. 2.  Dodatkowe inf. * ma to być w cz. przeszłym *nie oceniać gry aktorów * napisać co i który duch chciał * wydarzenia chronologocznie Bardzo proszę o pomoc ;o 

Napisz sprawozdanie z punktu widzenia uczestnika obrzędów ,,Dziadów' cz. 2.  Dodatkowe inf. * ma to być w cz. przeszłym *nie oceniać gry aktorów * napisać co i który duch chciał * wydarzenia chronologocznie Bardzo proszę o pomoc ;o ...