Podstawowe informacje o systemie operacyjnym Windows xp

WINDOWS XP PROFESSIONAL


System operacyjny Windows XP Professional został stworzony z myślą dla najbardziej wymagających użytkowników komputerów. Charakteryzuje się on dużymi możliwościami pracy w różnego rodzaju firmach i biurach podnosząc wydajność działania, komunikatywność w sieciach komputerowych zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo danych zapisanych na dyskach. Tym razem firma Microsoft zaprojektowała nowy system operacyjny w oparciu o już istniejące systemy: Windows 95, 98, ME oraz 2000 Professional. W wyniku czego powstał Windows XP, który łączy w sobie najbardziej pozytywne cechy swych poprzedników. Produkt ten poszedł jednocześnie do przodu jeżeli chodzi o globalną sieć internetową oraz zwiększył możliwości mediów cyfrowych.

Windows XP wydany został w dwóch wersjach:

- HOME EDITION- przeznaczony jest dla przeciętnego użytkownika domowego
- Professional EDITION- przeznaczony jest do pracy w firmach oraz dla wymagających użytkowników indywidualnych.

Obydwie wersje charakteryzują się stabilnością, bezpieczeństwem oraz posiadają bardzo bogate wyposażenie narzędziowe.
Wersja Professional jest wzbogaceniem wersji HOME EDITION. Zawiera ona dodatkowe funkcje zdalnego dostępu, posiada lepszą ochronę danych, a także bogatsze możliwości zarządzania komputerem. Istnieje również możliwość pulpitu oraz plików i zabezpieczeń zależności od wymagań osobistych użytkownika.
Nowy system operacyjny odznacza się również nową oprawą graficzną, która jest bardziej przejrzysta i prostsza sprawiając iż praca staje się przyjemniejsza i łatwiejsza.
Windows XP to także nowy standard w obsłudze urządzeń cyfrowych ( aparaty, kamery, itp. ). Posiadacze tego systemu mogą dowolnie kopiować i przetwarzać fotografie oraz filmy z kamer cyfrowych na komputer. Istnieje również możliwość dowolnego przetwarzania muzyki cyfrowej, tworzenia dowolnych kolekcji oraz przenoszenie ich do coraz bardziej powszechnych odtwarzaczy cyfrowych. System ten jest niezastąpiony także jeżeli chodzi o wynajdowanie, przeglądanie oraz udostępnianie filmów w sieci WWW w dowolnym formacie ( nawet płyt DVD ).
Windows XP to kolejny krok w kierunku ulepszenia i zwiększenia wydajności naszych komputerów. Posiada on dosyć wysokie wymagania sprzętowe:- zaleca się PC z procesorem z zegarem 300 MHz lub wyższej; minimalnie 233 MHz;-128 MB RAM lub powyżej (minimalnie 64 MB, ale może ograniczać jakość i pewne cechy);- co najmniej 1,5 GB wolnego miejsca na twardym dysku;- napęd CD-ROM lub DVD;- klawiatura i myszka Microsoft albo kompatybilne urządzenie zewnętrzne;- karta dźwiękowa i głośniki lub słuchawki;- dla odtwarzania DVD potrzeba napęd DVD i karta dekodera DVD albo oprogramowanie dekodera DVD i wideo RAM 8 MB;- multimedia: przetwarzanie obrazów wymaga odpowiedniego urządzenia cyfrowego lub analogowego oraz procesora taktowanego zegarem 400 MHz lub szybszym do przetwarzania obrazów z cyfrowej kamery wizyjnej.

Cechy systemu:

Windows XP jest udaną próbą stworzenia jednolitej linii systemów Windows. Wcześniej Microsoft rozwijał dwie linie produktów: jedną dla użytkowników domowych, a drugą do zastosowań zaawansowanych (linia NT). Pociągnęło to za sobą brak kompatybilności z wieloma aplikacjami DOS-owymi.
System opiera się na kodzie NT z dodanym nowym GUI Luna zawierającym wiele nowości i usprawnień. Ponadto, zawiera zintegrowaną zaporę sieciową. Zapora sieciowa obecna w Windows XP jest prostym filtrem pakietów (spełniającym jednak doskonale potrzeby przeciętnego użytkownika), który jest domyślnie aktywny po zainstalowaniu systemu z dodatkiem Service Pack 2 (bez tego dodatku zapora jest aktywowana dopiero po skonfigurowaniu sieci). Świadczy to o tym, że firma Microsoft przywiązuje coraz więcej znaczenia do bezpieczeństwa swoich produktów.
System wyposażono w najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer i odtwarzacz multimedialny Windows Media Player. Dodano także funkcję pulpitu zdalnego umożliwiającą przejęcie kontroli nad komputerem pracującym w sieci. Dodanie tych aplikacji do systemu pociągnęło za sobą dalsze oskarżenie w kierunku firmy Microsoft o praktyki monopolistyczne.
Kontrowersje i sprzeciwy obrońców prywatności budziło także zintegrowanie z systemem usługi. NET Passport.
Po raz pierwszy w historii Windowsów została wprowadzona do systemu aktywacja zapobiegająca piractwu. Jeżeli użytkownik nie aktywuje produktu w 30-dniowym okresie czasu, przy każdym następnym zalogowaniu jedyną dopuszczalną operacją, na jaką system pozwoli będzie aktywacja produktu. Po dokonaniu aktywacji przywrócona zostanie pełna funkcjonalność systemu Windows XP.

Nowe funkcje systemu:

• Nagrywanie dysków CD - System potrafi w prosty sposób nagrywać płyty CD za pomocą wbudowanego programu nagrywającego.
• Nowe menu Start - Menu zawiera w pierwszej kolejności najczęściej używane programy, co większości użytkowników ułatwia i przyspiesza pracę.
• Łatwy dla użytkownika interfejs - Dzięki opcji grupowania programów na pasku zadań nie powstaje bałagan związany z otwarciem dużej ilości programów. System został także zaopatrzony funkcję automatycznego oczyszczania pulpitu, który pakuje do osobnego folderu skróty lub dokumenty z pulpitu, które nigdy nie były używane.
• Przywracanie systemu - Ta funkcja pozwala na przywrócenie stanu systemu do wyznaczonego przez użytkownika punktu po awarii.
• Technologia ClearType® - To technologia pozwalająca na wygładzeniu i podwyższeniu jakości liter na ekranach LCD
• Inteligentne oszczędzanie energii - Ta funkcja przydaje się użytkownikom laptopów. Dzięki monitorowaniu przez system stanu baterii system może zachować wyniki pracy zanim stan baterii się wyczerpie i zamknąć system bez szkody dla użytkownika i komputera. Po załadowaniu baterii system rozpoczyna pracę od tego momentu, gdy został on zahibernowany.
• Przełączanie użytkownika - Przydatne, gdy z komputera korzysta klika osób. Gdy jeden użytkownik pracuje, a drugi chce zdobyć dostęp do spersonalizowanych danych na swoim profilu, można przełączyć użytkownika pozostawiając jego profil w takim stanie, jakim został on zachowany, po czym do niego powrócić po skończeniu pracy przez drugiego użytkownika.
Edycje systemu

Istnieją dwie główne wersje:

• Home Edition - wersja dla użytkowników domowych
• Professional - wersja dla firm i komputerów przenośnych, zawierająca m.in. obsługę wielu procesorów oraz mechanizm uwierzytelnienia sieciowego.

WYMAGANIA SYSTEMOWE:

Komputer z procesorem Pentium 133 MHz lub silniejszym,- wymagania odnośnie RAM zależą od używanego systemu operacyjnego; dodatkowe 8 MB RAM dla każdej aplikacji Office XP,- wymagania co do miejsca na twardym dysku zmieniają się zależnie od konfiguracji, wybrana dostosowana do potrzeb użytkownika instalacja może wymagać więcej lub mniej miejsca na dysku; typowe wymagania to 280 MB dostępnego miejsca na twardym dysku, - system operacyjny Windows XP,- napęd CD-ROM,- monitor z minimalna rozdzielczością 800x600 i z 256 kolorami,- Microsoft Morse, Microsoft IntelliMouse® lub kompatybilne urządzenie wskazujące.

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

Przestępstwa komputerowe - podstawowe informacje

Przestępstwa komputerowe postrzegane są przede wszystkim jako działania mające na celu jedynie bezsensowne niszczenie cudzych danych komputerowych jak i samych komputerów. Nie jest to jednak twierdzenie do końca prawdziwe, aby to udowodnić po...

Informatyka

DOS - podstawowe informacje

DOS (ang. Disk Operating System), dyskowy system operacyjny – rodzina systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM-PC i zgodnych, który powstał ok. 1980 roku.
System DOS nadal jest używany...

Informatyka

Podstawowe funkcje "Eksplorator Windows"

Najłatwiejszym i przy tym najbardziej ergonomicznym sposobem zarządzania plikami w systemie operacyjnym Windows jest program „Eksplorator Windows”, struktura plików w eksploratorze jest drzewiasta, co dodatkowo ułatwia zarządzanie wielkimi ...

Informatyka

Usługi systemu Windows

Cześć.
Mam nadzieję, że się to Wam przyda. Sam to wszystko musiałem spisać, a tu macie wszystko gotowe. W necie tego nie znalazłem, więc pewnie się przyda.


USŁUGI SYSTEMU WINDOWS

1. Agent ochrony dostępu do si...

Informatyka

Systemy operacyjne i sieci komputerowe

1. SYSTEM FAT

- sektor, klaster, MBR, tablica alokacji plików (FAT), katalog główny
- 16-bitowy system plików FAT 16 ? charakterystyka
- 32-bitowy system plików FAT 32 ? charakterystyka
- różnice między FAT 16 i FAT 32 (...