Nabłonek pokrywający

Cechą tego nabłonka jest rola pokrywająca i ochrony organizmu przed czynnikami zew.-naskórek. Bierze udział w wymianach zachodzących między błonami łączno-tkankowymi, a środowiskiem zewnętrznym, to samo dotyczy narządów, tzn. że narząd jest zabezpieczony przed środowiskiem zewnętrznym. Każdy nabłonek pokrywający składa się z dwóch części (stron). Jedna część znajduje się od strony tkanki łącznej, a druga od strony środowiska zewnętrznego. W naczyniach krwionośnych i limfatycznych strona zewnętrzna (styka się) z krwią. W tkance nabłonkowej występują liczne twory dodatkowe, których zadanie polega na spajaniu komórki ze sobą na ograniczeniu ich od błon łączno-tkankowych, na chronieniu powierzchni, na wzmacnianiu budowy i rozszerzaniu czynności. Do tworów dodatkowych zaliczamy: błonę podstawną, włókienka nabłonkowe oraz struktury występujące na powierzchni komórek, będą to: desmosomy, listewki graniczne, rąbek oskórkowy, rąbek szczoteczkowy, oskórek i rzęski.

* Błona podstawowa *

To cienka jednorodna błona, odgraniczająca nabłonek pokrywający od struktur łączno-tkankowych, występuje praktycznie w całym organiźmie i ma bardzo duże znaczenie.

* Włókienka nabłonkowe *- Pojawiają się w nabłonkach pokrywających narażonych na działanie urazów mechanicznych, np. naskórek; w nabłonku jamy ustnej i w nabłonku pochwy; są to struktury wzmacniające.

* Desmosomy *- Są tworem, dzięki którym pojedyncze komórki nabłonka pokrywającego tworzą spójność.

* Listewki graniczne *- Tworzą swoiste obręcze wokół pojedynczych komórek nabłonkowych; są to też struktury wzmacniające.

* Rąbek oskórkowy i Rąbek szczoteczkowy *- Są to twory występujące na wolnej powierzchni pojedynczych komórek nabłonkowych. Są to wypustki cytoplazmatyczne. Występują w nabłonku kanalików nerkowych.

* Oskórek *- u ssaków oskórek występuje bardzo rzadko, spotykamy go na powierzchni zębów jako pryzmaty szkliwa; oskórek jest gęstą substancją pokrywającą pojedyncze komórki.

* Rzęski *- są to cienkie, nitkowate twory cytoplazmatyczne, mogą posiadać zdolność ruchu; wchodzą w skład, tzw. nabłonka migawkowego, który występuje w przegrodzie nosowej, dzięki temu (zdolności poruszania się) nabłonek migawkowy w przegrodzie nosowej posiada zdolność usuwania zanieczyszczeń; porównuje się ruch rzęsek do falowania łanu zboża; rzęski występują również w nabłonku głornych dróg oddechowych.

Nabłonek okrywający dzielimy ze względu na:

- wielkość i kształt komórek;
- ilość warstw;

Rozróżniamy następujące typy nabłonka pokrywającego:

1. nabłonek płaski;
2. nabłonek sześcienny;
3. nabłonek cylindryczny;
4. nabłonek wielorzędowy migawkowy;
5. nabłonek wielowarstwowy;
a) nabłonek wielowarstwowy płaski;
b) przejściowy;
c) walcowaty;

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Biologia

I. Cytologia

Rodzaje i rola kwasów RNA

W komórkach zwierząt i roślin informacja genetyczna zawarta jest w jądrze komórkowym , a synteza białek zachodzi w rybosomach na terenie cytoplazmy. Przekazywanie informacji genetyczne...

Biologia

Budowa i funkcje tkanki nabłonkowej

Nabłonek jest to zespół komórek, które są ułożone ściśle obok siebie, tworzące jednolitą warstwę. Komórki nabłonka oraz ich jądra są różnego kształtu. Większość komórek posiada jedno jądro, ale także zdarzają się komórki...

Anatomia

Tkanka nabłonkowa - definicja

Jest tkanką zwartą, tzn. , że nie ma praktycznie między komórkami substancji międzykomórkowej. Tkanka nabłonkowa-nabłonek.

Podział tkanki nabłonkowej:

1. nabłonek pokrywający - rola takiego nabłonka to okrywanie i chr...

Biologia

Energetyka życia

Oddychanie jako proces kataboliczny.
Wszystkie procesy fizjologiczne i reakcje anaboliczne, każdy rodzaj pracy wykonywanej przez organizm wymagają dopływu energii. Powstaje ona w procesach utleniania biologicznego - oddychania, które...

Biologia

Jama ustna

Jama ustna jest usztywniona przez kości szczękowe i ograniczona z boków policzkami, zębami i dziąsłami, od dołu przez język, a od góry przez podniebienie.To ostatnie oddziela jamę ustną id jamy nosowej i składa się z przedniej części ...