Stosunek państwa polskiego i Polaków do mniejszości narodowych.

Terytoria Polski są zamieszkiwane przez obywateli wielu państw. Najliczniej zamieszkują tereny Polski: Białorusini, Niemcy, Ukraińcy, Litwini, Tatarzy oraz Czesi. Pojawienie się obcokrajowców na ziemiach polskich związane jest z migracją obcokrajowców z państw ubogich i gorzej rozwiniętych gospodarczo niż Polska. Jednak powodów migracji jest mnóstwo nie jest to tylko dążenie do poprawy warunków socjalnych, ale również powody religijne oraz państwowe.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polski gwarantuje obywatelom polskim przynależącym do grup mniejszości narodowych oraz etnicznych prawo do zachowania i rozwoju ojczystego języka, tradycji oraz rozwoju kultury. Mniejszości narodowe mają prawo do tworzenia własnych placówek edukacyjnych, rekreacyjnych oraz instytucji służących ochronie tożsamości narodowej lub religijnej.
Ordynacja wyborcza zwalnia komitety utworzone przez mniejszości narodowe z konieczności przekroczenia pięcioprocentowego progu wyborczego.
Ustawa o systemie oświaty zapewnia naukę ojczystego języka, historii oraz kultury w szkołach publicznych i podtrzymanie tożsamości narodowej.
Ustawa o języku polskim , zawiera deklarację, że zawarte w niej przepisy nie naruszają praw mniejszości narodowych. Kodeks karny zapewnia pełną i rzetelną analizę przestępstw na tle etnicznym.
Najważniejszym dokumentem zapewniającym prawo i ochronę mniejszością narodowym przebywającym w Polsce jest ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych. Mówi ona o tym że wszyscy obywatele należący do mniejszości narodowych mają prawo do podjęcia samodzielnej decyzji dotyczącej przynależności do mniejszości narodowej. Nikt nie może być zmuszony, wbrew swojej woli do ujawnienia pochodzenia, języka lub religii.
Ustawa ta pozwala używać języka mniejszościowego, w wybranych gminach jak języka pomocniczego w kontaktach z organami gminy oraz w postępowaniach sądowych.
Mniejszości narodowe mają możliwy, swobodny dostęp do wszystkich placówek państwowych. Konstytucja i poszczególne kodeksy zapewniają szereg praw ułatwiających życie w Polsce mniejszością narodowym. Obywatele przynależący do wyżej wymienionej grupy społecznej mogą w pełni korzystać z przysługujących im praw gospodarczych. Mogą również zwrócić się o pomoc do władz państwa i mają prawa tą pomoc otrzymać.
Z politycznego punktu widzenia mniejszości narodowe mają idealne warunki aby żyć w naszym kraju, jednak gorzej jest ze świadomością naszych rodaków.
Niestety Polska kojarzona jest z antysemityzmem. Tego straszliwego piętna nie jesteśmy w stanie zetrzeć od dziesięcioleci. Niestety nie można również zaprzeczyć, że opinia ta jest już mitem. Na każdym kroku np. Każda swastyka wymalowana na wiejskim przystanku autobusowym uchodzi w oczach Zachodu za symptom nieuleczalnej choroby jaką jest ksenofobia. Podobnie jak skandaliczne obelgi wykrzykiwane na stadionach czy plugawe broszury w niektórych księgarniach. Napad na naczelnego rabina Polski, dokonany przez pojedynczego szaleńca, trafia na czołówki europejskich gazet jako kolejny dowód na wrodzony antysemityzm Polaków.
Chociaż na ogół uważamy że nasz kraj jest tolerancyjny, wiele chcielibyśmy zmienić. Uważam jednak, że typowa, jak uważają inne państwa antysemicka postawa polska diametralnie się zmienia, a obywatele stają się coraz bardziej tolerancyjni. Polska jest państwem ?jednolitym?, gdyż mniejszości narodowe stanowią tylko około czterech procent. Być może tak mały procent obcokrajowców zamieszkujących Polskę związany jest ze stereotypem Polaka-antysemity. Wspomnieć należy również o przejawach rasizmu w Polsce które też bardzo często mają miejsce. Przez ostatnie dziesięć lat wiele z Polsce się zmieniło jednak jeszcze długa droga aby Polska stała się krajem w pełni tolerancyjnym i przyjaznym dla obywateli innych państw. Moim zdaniem pomimo wielu przykrych incydentów jest możliwe aby nasz kraj stał się otwarty na inne poglądy i kulturę. Zależy to już od nas samych ponieważ system polityczny jest doskonale podporządkowany mniejszością narodowym. Czy Polska będzie wymarzonym krajem dla obcokrajowców?? Czy inny znaczy gorszy?? Uważam, że o tym przekonamy się już za kilka lat.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Stosunek polaków do mniejszości narodowych i etnicznych przy uwzględnieniu czynników historycznych, kulturowych, społeczno-ekonomicznych oraz politycznych.

W swojej wypowiedzi pisemnej postaram się przedstawić stosunek Polaków do mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasz kraj. Spojrzę na sprawę poprzez pryzmat czynników takich jak historia, kultura, polityka, a i nie ominę bodź...

Wiedza o społeczeństwie

Scharakteryzuj stosunek Polaków do mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce oraz czynniki, które na niego wpłynęły.

(Matura 2006, arkusz II, stamtąd też pochodzą materiały źródłowe, do których się odniosłam.)

Mniejszość narodowa jest to grupa o narodowości innej niż ludność dominująca na terenie danego kraju, posiadająca własne państw...

Historia

Polityka władz wobec mniejszości narodowych w latach 1945-1989 oraz w III RP

Stosunek współczesnego państwa demokratycznego do zagadnień związanych z pojmowaniem i traktowaniem mniejszości jest wyrazem zmian zachodzących w świadomości społecznej i politycznej jego obywateli. Stosunek ten podlegał na przestrzeni os...

Historia

Trudności odbudowy i integracji państwa polskiego.

Wolność zawitała na ziemie polskie z końcem października i początkiem listopada. W wojskach okupacyjnych- zwłaszcza austro-węgierskich – wzmagało się rozprzężenie. Po podpisaniu zawieszenia broni, na ulicach Warszawy i innych miast oku...

Historia

Problem mniejszości narodowych w II Rzeczypospolitej (w pigułce)

Polska po odrodzeniu była krajem niejednorodnym narodowościowo.

Skład narodowościowy przedstawiał się następująco:
* Polacy 64%
* Ukraińcy 16%
* Żydzi 10%
* Białorusini 5%
* Niemcy 4%
* Rosjanie, Czesi, Li...