Bolesław Chrobry

Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski. Znamy go z lekcji języka polskiego i historii.

Władca był w podeszłym wieku, miał siwą brodę i wąsy. Nosił złotą koronę i potężny miecz. Jego wyraz twarzy był zawsze poważny. Monarcha umiał bardzo dobrze sprawować władzę nad państwem. Tak samo traktował sprawy ubogich jak i zamożnych, zawsze sprawiedliwie i bezstronnie.

Wyróżniała go dzielność, uczciwość i nieograniczona wierność Bogu. Sprawy państwa i ludu były dla niego najważniejsze. Postać Bolesława Chrobrego, jego cechy charakteru i usposobienia są godne podziwu i naśladowania.

Uważam, że wielu ludzi obecnie rządzących powinno brać z niego przykład.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Dane personalne

Bolesław, zwany Chrobrym (czyli Walecznym) albo Wielkim, urodził się około 967 roku. Był dzieckiem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, córki księcia Czech Bolesława. Czterokrotnie żonaty: najpierw z córką margr...

Historia

Bolesław Chrobry

Bolesław, zwany Chrobrym (czyli Walecznym) albo Wielkim, urodził się około 967 roku. Był dzieckiem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, córki księcia Czech Bolesława. Czterokrotnie żonaty: najpierw z córką margrabiego Miśni Rykdagą, po...

Historia

Bolesław Chrobry

UR.- ok. 967
LATA PANOWANIA: 992-1025
KORONACJA: 1025

Bolesław Chrobry panowanie rozpoczął od wypędzenia z kraju braci: Mieszka, Świętopełka i Lamberta, oraz macochy Ody. Zbuntowali się oni przeciwko temu, aby Bolesław zas...

Historia

Bolesław Chrobry i Mieszko I

Dynastia Piastów to okres panowania od Mieszka I, do Kazimierza Wielkiego. W tym jednak momencie interesować mnie będą tylko dwie postacie z tej dynastii, a konkretniej Mieszko I oraz Bolesław Chrobry.
Za pierwszego historycznego władcę ...

Historia

Bolesław Chrobry - pierwszy, koronowany król Polski.

Pierwszy, koronowany król Polski, urodził się ok. 967 roku. Był synem twórcy państwa polskiego, Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy. Przez pierwsze lata życia Bolesław pozostawał pod opieką matki, by, ówczesnym zwyczajem, po postrz...

Historia

Mieszko I i Bolesław Chrobry jako budowniczowie Polski

Historia Państwa Polskiego związana jest z panowaniem Dynastii Piastów, która sprawowała władzę od 960 r. do 1370. Pierwszym historycznym władca z tej dynastii był Mieszko I –„BUDOWNICZY PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ”, który jako pierwszy ...