Charakterystyka Julii Kapulet
W mojej pracy scharakteryzuję główną bohaterkę dramatu „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira - Julię. Czternastolatka pochodzi z rodu Kapuletich i jest córką jego przedstawicieli. Zamieszkują oni Weronę. Piastunka dziewczyny to Marta. Julka bez pamięci zakochała się w potomku wroga, czyli w Romeo.
Dziewczyna była piękna. Zwłaszcza w oczach ukochanego. Świadczą o tym słowa: „anioł kobieta”, „Julia jest słońcem”, czy „piękna jak drogi klejnot”.
Nastolatkę można podać jako przykład wspaniałej córki. Zawsze posłuszna rodzicom, nie podważająca ich zdania, wykonująca polecenia. Jednak od momentu zakochania się w Romeo jej charakter uległ zmianie. Miłość dała jej odwagę. Nie bała zaangażować się w związek ze swoim lubym, choć wiedziała, iż jest to zakazana miłość.
Panna Kapulet była wierna, stanowcza i pewna swych decyzji. Kategorycznie odmówiła ślubu z Parysem, pomimo, że jej ukochany był daleko od niej. Stanowczo odmówiła zamążpójścia, gdyż była pewna swej miłości. Kierowała nią determinacja. Bez względu na przeszkody robiła wszystko by znajdować się przy Romeo.
Z przekonaniem możemy użyć powiedzenia „miłość do grobowej deski”. Na końcu książki Julia zabija się z miłości. Ta decyzja wskazuje na gotowość do poświęceń w imię uczuć.
Młodocianą uważam za pozytywną choć trochę nierozważną postać. Podziwiam ją za śmiałość oraz uparte dążenie do celu. Julia swą osobą reprezentuje romantyzm, dziewczęcość oraz gotowość do walki za najwyższą cenę. Uważam, że jest ona kwintesencją piękna zewnętrznego jak i wewnętrznego.