Wydajność pracy

Wydajność pracy – określa wielkość efektów pracy przypadających na jednostkę czasu.

Efektami pracy są:
- wielkość produkcji (il. w jednostkach fizycznych np. szt.) oraz wartość (w zł)
- liczba wykończonych usług,
- wielkość obrotu, utarg,
- obrót na jednego sprzedawcę.

Czynniki wydajności pracy:
- kwalifikacja i doświadczenie pracowników,
- stan techn.. maszyn i narzędzi,
- dobra organizacja pracy,
- motywacyjny system płac i nagród.

Na racjonalną organizację pracy ma wpływ:
- system zarządzania,
- więzi między pracownikami,
- sposób organizacji procesu technologicznego (najlepszy dla wzrostu wydajności jest system potokowy).

Wskaźnik społ. wydajności pracy:
- per capita PKB/L
- per largo PKB/Z

Wzrost wydajności przynosi korzyści pracownikowi. Firma i gospodarka pracownika otrzymuje wraz ze wzrostem wydajność.

Wskaźnik wydajności pracy:
Wp = Pi / Z

Zamień normy czasu na normy wydajności pracy robotników.
Nt = 20min/1m
Nw = 3m/h

Nt = 12min/1kg
Nw = 5kg/h

Nt = 15min/1szt
Nw = 4szt/h

Płaca – wynagrodzenie pracownika za pracę.

Funkcje płacy:
a) kosztowa – dla pracodawcy jest składnikiem kosztów (koszt osobowy – niematerialny). Pracownik jest zainteresowany jak najniższym poziomem płac,
b) dochodowa – źródło utrzymania rodziny, więc od wysokości płacy zależy jego poziom życia. Występuje antagonizm między funkcją kosztową i dochodową.
Sprzeczność nie występuje gdy wzrost płacy wynika ze wzrostu wydajności.
Większa produkcja oznacza zmniejszenie jednostki kosztu, co jest korzystne dla firmy,
c) motywacyjna – dla pracodawcy płaca jest narzędziem oddziaływania na wyniki pracy (na ilość i jakość),
d) rynkowa – wynagrodzenie jest narzędziem pracodawców do zdobywania wysoko wykwalifikowanych kadr.
Silne ekonomicznie firmy mają przewagę nad słabszymi, które oferują niższą płacę,
e) społeczna – wysokość płac ma wpływ na nastroje społeczne i stosunek pracy obywateli.
Ogólny poziom płac zależy od PKB na 1 mieszkańca.

Czynniki wpływające na wysokość płac:
- rodzaj i uciążliwość pracy,
- kwalifikacje i umiejętności,
- staż pracy,
- ilość i jakość pracy (czynnik mierzalny).

Wartościowanie płacy
Czynniki wpływające na wysokość są niemierzalne (z wyjątkiem ilości pracy), w związku z czym przyjmuje się różne metody oceny pracy. Najbardziej popularna jest metoda punktowa wg której wszystkie czynniki wpływające na płacę są punktowane a wysokość wynagrodzenia zależy od ilości punktów.

Elementy systemu płac:
a) układ taryfowy
- taryfikator kwalifikacyjny -
wykształcenie, staż pracy, uprawnienia, umiejętności – określone dla każdego zawodu, a w ramach zawodu dla poszczególnych kategorii pracowników).
b) formy płac
- forma czasowa wynagrodzeń: wysokość wynagrodzenia zależy od przepracowanego czasu, stawki czasowe określone są dla robotników nieprodukcyjnych godzinowo, dla pracowników umysłowych miesięcznie, dla pracowników sezonowych stawka dniówkowa,
- system akordowy: wysokość wynagrodzenia zależy od ilości pracy, ta forma stosowana jest w odniesieniu do pracowników produkcyjnych, dla których ustalone są normy pracy. Stawka godzinowa z tabeli płac oraz norma pracy dla danego stanowiska umożliwiająca ustalenie stawki akordowej (jednostkowej) i ustalenia zarobku odpowiednio do ilości pracy.

Charakterystyka czasowej formy płac:
a) forma czasowa zwykła: wynagrodzenie zasadnicze zależy od ilości przepracowanego czasu.

Płaca brutto – obejmuje wynagrodzenia zasadnicze oraz sumę dopłat i dodatków, jakie przysługują pracownikowi na danym stanowisku.

Rodzaje dodatków:
a) dodatek za wysługę lat (stażowe) 1% wynagrodzenia zasadniczego liczone po przepracowaniu 5 lat),
b) dodatek funkcyjny – za sprawowanie funkcji kierowniczych,
c) dodatek za pracę w warunkach szkodliwych. Jego wysokość nie może być niższa niż okraślona w Kodeksie Pracy (szczegółowo regulowany zakładowymi regulaminami wynagrodzenia).

Rodzaje dopłat:
a) za nadgodziny nadliczbowe (50%; 100% w niedziele i święta),
b) do pracy w godz. Nocnych (uregulowana kodeksem pracy).

Inne dodatki i dopłaty:
- za znajomość języków obcych,
- za oszczędności materiałowe,
- za wysoką jakość produktów.

Płace uzupełniające
To wynagrodzenie za czas uzasadnionej nieobecności pracownika w pracy np. za czas urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych oraz zwolnienia lekarskie (do 33 dni wypłaca pracodawca, powyżej opłaca ZUS).

Skala podatkowa obowiązująca w roku 2005
Podstawa prawna PD od osób fizycznych; ustawa z 1991r.

Podmiot podatku – osoby mieszkające na terenie RP, przebywające na terenie kraju wynoszące powyżej 183 dni oraz osoby Fizyczne zamieszkałe za granicą a osiągające dochody w Polsce.

Przedmiot podatku
Suma przychodu ze wszystkich źródeł pomniejszona o sumę kosztów uzyskania przychodów. Z wyjątkiem przychodów z działalności rolniczej, leśnej oraz przychodów opodatkowanych zryczałtowanych podatkiem dochodowym.

Podstawa opodatkowania – dochód stanowiący nadwyżkę przychodów nad kosztami.

Progresywny charakter podatków dochodowych od osób fizycznych.
Stawki podatku określone są dla trzech progów podatkowych w wysokości 19%, 30%, 40%, oznacza to że wysokość podatku zależy od wysokości dochodu.

Finansowanie świadczeń socjalnych pracowników.

Pojęcie wynagrodzeń – wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze oraz ekwiwalenty wypłacone bezpośrednio pracownikom. Wynagrodzenia stanowią dla podmiotu gospodarczego wydatek.

Podział wynagrodzeń w podmiocie gospodarczym:
a) osobowe – płace i inne świadczenia z tytułu wykonywanej pracy (wynikają z istniejącego stosunku pracy),
b) bezosobowe – obejmują wynagrodzenia wypłacane za pracę na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło,
c) honoraria – wynagrodzenia za prace twórcze, autorskie i racjonalizatorskie wykonywa. przez własnych pracowni. lub inne osoby fizyczne,
d) wynagrodzenie agencyjno-prowizyjne dla osób fizycznych które wykonują czynności kupna-sprzedaży lub świadczą usługi na podstawie umowy agencyjnej,
e) wypłaty z zysku do podziału – prowizje z zysku dla kadry kierowniczej oraz dla innych pracowni. zgodnie z regułami wynagradzania pracowników.

Zysk netto: firma (60%), właściciele (30%), prawnicy (10%).

Wypłaty z zysku: np. premie, nagrody dla pracowni., nagrody z zakładowego funduszu nagród (tzw . trzynasta pensja).

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ustawa z 1984r.)
Fundusz ten tworzy się z odpisów obliczanych od przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników i odciąża koszty działalności gospodarczej (37,5%) średniego wynagrodzenia w gospodarce.
Obejmują świadczenia na wyjazdy rodzinne np. wypoczynek letni rodziny pracownika, bilety na imprezy kulturalne (kino, teatr), talony na święta, zapomogi dla rodzin najbiedniejszych oraz zapomogi zdrowotne.

Odmiany akordowej formy płac:
- zwykła, z premią,
- progresywna.

Dodaj swoją odpowiedź
Socjologia

Jak poprawić wydajność pracy w firmie? cz.1

Przedsiębiorcy coraz większą uwagę skupiają na aktywizacji swoich pracowników. Część z nich mylnie utożsamia jednak wysoką wydajność pracy z długim czasem jej wykonywania.Powodem spadku efektów pracy często jest mentalność, niska m...

Matematyka

Funkcja f(x)=-2x²+8x+10 opisuje wydajność pracy szwaczki w zależności od czasu pracy x, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy. Szwaczka rozpoczyna pracę o godz. 6:00. O której godzinie jej wydajność jest największa?

Funkcja f(x)=-2x²+8x+10 opisuje wydajność pracy szwaczki w zależności od czasu pracy x, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy. Szwaczka rozpoczyna pracę o godz. 6:00. O której godzinie jej wydajność jest największa?...

Matematyka

Funkcja f(x) = -x2 + 6x +21 (licznik) /2(mianownik), opisuje wydajność pracy robotnika w zależności od czasu pracy "x", w ciągu 8- godzinnego dnia pracy. Robotnik rozpoczyna pracę o godzinie 7.00. O której godzinie jego wydajność jest największa.

Funkcja f(x) = -x2 + 6x +21 (licznik) /2(mianownik), opisuje wydajność pracy robotnika w zależności od czasu pracy "x", w ciągu 8- godzinnego dnia pracy. Robotnik rozpoczyna pracę o godzinie 7.00. O której godzinie jego wydajność jest najwi...

Matematyka

Funkcja f(x)= -x[latex]frac{-x² + 6x + 21}{2}[/latex] opisuje wydajność pracy robotnika w zależności os czasu pracy x, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy. Robotnik rozpoczyna pracę o godzinie 7⁰⁰. O której godzinie jego wydajność jest największa?

Funkcja f(x)= -x[latex]frac{-x² + 6x + 21}{2}[/latex] opisuje wydajność pracy robotnika w zależności os czasu pracy x, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy. Robotnik rozpoczyna pracę o godzinie 7⁰⁰. O której godzinie jego wydajność jest naj...

Matematyka

Brygada 12 robotników na wykonanie pewnej pracy potrzebuje 11 godzin. Ile czasu na wykonanie tej samej pracy potrzebuje brygada 16 robotników? Zakładamy, że wydajność pracy każdego robotnika jest taka sama.

Brygada 12 robotników na wykonanie pewnej pracy potrzebuje 11 godzin. Ile czasu na wykonanie tej samej pracy potrzebuje brygada 16 robotników? Zakładamy, że wydajność pracy każdego robotnika jest taka sama....