Charakterystyka Danusi Jurandówny.
Główną bohaterką książki Henryka Sienkiewicza pt: "Krzyżacy" jest Danusia Jurandówna.Danusia Jurandówna miała dwanaście lat. Była jedyną córką groźnego Juranda ze Spychowa. Matka jej zmarła podczas napadu Krzyżaków na Złotoryję. Jurand ze Spychowa oddał ją na dwór księżnej Anny Danuty.
Danusia na dworze księżnej Anny Danuty dorastała stając się coraz piękniejszą i podobniejszą do swojej matki. Była otoczona skromnościami oraz miłością; była uczona dobrych manier. Autor przedstawia ją w ten sposób: "Na głowie miała wianeczek, włosy puszczone po ramionach, suknię niebieską i czerwone trzewiczki z długimi kolcami. Stojąc na ławce wydawała się małym dzieckiem, ale zarazem przecudnym jakoby jakowaś figurka z kościoła albo z jasełeczek". Gdy Zbyszko ujrzał ją po raz pierwszy: "zdawało mu się, że ją już niegdyś widział, ale nie pamiętał, czy we śnie, czy gdzieś w Krakowie na szybie kościelnej". Zbyszko porównywał Danusię do anioł, była dla niego usposobieniem niewinnego piękna.
U Danusi ciężko wyróżnić jakiekolwiek cechy charakteru gdyż, gdy toczy się akcja w powieści była jeszcze dzieckiem. Podczas ślubowania cieszyła się jak małe dziecko. Więc możemy powiedzieć, że była dziecinna. Imponowało jej to, że ma swojego "rycerzyka".
Danusia była często smutna, zamyślona, pogrążona we wspomnieniach i marzeniach. Miała bardzo poetycką naturę. Była nieśmiała oraz spokojna. Nie potrafiła się sprzeciwić, w niewoli krzyżackiej biernie poddawała się prześladowcą. Kochała Zbyszka, ale dopiero interwencja księżnej spowodowała, że Danusia uratowała ukochanego.Była typową kobietą dworską; jak przystało na dwórkę umiała grać na lutni i pięknie śpiewać. Opiekowała się Zbyszkiem, gdy był chory i to właśnie świadczy o tym, ze była opiekuńcza. Często popadała w zmienne nastroje od radości i euforii po smutek i zamyślenie. Była nieśmiała, delikatna oraz wrażliwa. Często bywała radosna, wesoła i uśmiechnięta.
Te wszystkie cechy charakteru spowodowały, że w niewoli u Krzyżaków nie mogła znieść ciężkiego traktowania, a w wyniku głodu, strachu, złych warunków i wycieczenia , umarła.