Recenzja powieści "Krzyżacy".

W bieżącym roku szkolnym przeczytałem lekturę pt: "Krzyżacy" autorstwa H. Sienkiewicza. Początkowo ksiązka nie wydawała mi się specjalnie ciekawa. Traktowalem ja jak nudnz obowiazek. Z czasem moja opinia o niej zmieniła się. Ta historyczna powieść rozgrywająca się w średniowiecznych realiach okazałą siE barwna i wciągająca. Głównym wątkiem jest ukazanie zmagań Polski z wrogim zakonem krzyżackim. Na tle wydarzeń politycznych rozwija się wątek miłosny. Poznajemy dzieje uczuć Zbyszka z Bogdańca do Danusi a potem do Jagienki. Ksiązka napisana jest z wielki mrozmachem. Sienkiewicz włożył wiele trudu w przekonaniu czytelnika że bohaterowie naprawdę żyją na przełowie XIV i XV w. - używa stylizowanej polszczyzny oraz bardzo dba o szczegóły historyczne. Autor podjpl szczegóowe studia nad epoka, faktami i relacjami politycznymi. Przedstwia średniowieczne obyczje a inspiracją do barwnego opisu bitwy pod Grunwaldem stał się słynny obraz Jana Matejki. Na kartach powiesci pojawili sie bohaterowie ktorych znamy lekcji historii - kr. Władysław Jagiełło, Królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, Ulrich Von Jungingen. Obok nich istnieją postacie fikcyjne np. Maćko i Zbyszko z Bogdańca, Danusia, Jagienka. Dzięki nim utwór jest bardziej żywiołowy, barwny i atrakcyjny dla czytelnika.

Powieśc Sienkiewicza ukazeje minionom epoke by wzbudzić w Polakach poczucie własnej wartości. Powstała "ku pokrzepieniu serc" jako odpowiedź na agreywną politykę Prus wobec Polski podczas Zaborów. Ukazuje jak silny i trwały duch tkwi w narodzie.

Według mnie ksiązka stanowi wybitne dzieło pisarza. Czytają ją kolejne pokolenia POLAKÓW~!! Doczekałą się równiez ekranizji. Czemu trudno się dziwić bo barwne i żywe przygody bohaterów w XIV w. Polsce stanowią gotowy materiał na scenariusz filmowy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja powieści "Krzyżacy" H. Sienkiewicza

„Krzyżacy” to powieść historyczna powstała w 1900 roku, napisana przez Henryka Sienkiewicza, polskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika, znanego pod pseudonimem Litwos. Przyczyn powstania dzieła było wiele: chęć uczczenia 25. jubileu...

Język polski

Recenzja filmu pt.: "Krzyżacy"

Niedawno obejrzałam film Aleksandra Forda „Krzyżacy”, który stanowi ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza z 1900 roku pod tym samym tytułem. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się 15 lipca 1960 roku w 550 rocznicę bitwy pod Grunwa...

Język polski

Recenzja filmu pt. "Krzyżacy"

Film „Krzyżacy” jest adaptacją powieści H. Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Reżyserem filmu był Aleksander Ford, a scenariusz napisał Jerzy Stawiński.

Główna rola Zbyszka z Bogdańca przypadła Mieczysławowi Kalenikowi...

Język polski

Recenzja Krzyżaków Henryka Sienkiewicza

Jedną z moich gimnazjalnych lektur jest książka pod tytułem "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Została napisana pod koniec XIX wieku. Przełożono ją na 25 języków, a w 1960 doczekała się ekranizacji.

"Krzyżacy&quo...

Język polski

Recenzja z filmu "Krzyżacy".

[Data kiedy oglądało się film i gdzie to było]
Głównymi postaciami zarówno filmu jak i powieści byli: M.Kaleniak jako Zbyszko, Danusię zagrała G.Staniszewska, Jagienkę- U.Modrzyńska, Maćko- A.Figiel i postać Juranda zagrał A.Szal...