Układy prostownicze

Układy prostownicze

Prostowniki to układy elektroniczne przekształcające prąd przemienny, najczęściej sinusoidalnie zmienny, na prąd stały. W prostownikach wykorzystuje się zdolność do jednokierunkowego przewodzenia prądu przez elementy najczęściej półprzewodnikowe.
Wyróżnia się prostowniki:
- niesterowalne (do budowy tych prostowników stosowane są diody wykorzystujące zdolność jednokierunkowego przepływu prądu przez złącze p-n).
- sterowane (do budowy stosowane są tyrystory).
Na wejście prostownika podawane je4st napięcie z sieci lub uzwojenia wtórnego transformatora zasilającego. Do wyjścia przyłączony jest filtr pozwalający „wygładzić” napięcie rezystancyjne.
W układzie jednopołówkowego prostownika jednofazowego napięcie wejściowe jest sinusoidalnie zmienne.
u1=U1m*sinωt

Wartość średnia napięcia wyprostowanego :
Uśr=
Wartość skuteczna napięcia wyprostowanego:
Usk=
Miarą jakości prostowania jest współczynnik tętnień:
kt=
Dla przebiegu stałego Uśr=Usk, a współczynnik kt=0 Wadą jednofazowego prostownika jest wysoka wartość współczynnika tętnień.
Innym parametrem opisującym prostowniki jest sprawność prostownika:
ηp=

Sprawność prostowania w prostownikach jednofazowych jest niska, ponieważ prąd płynie przez połowę okresu.
Lepsze parametry można uzyskać stosując: prostowniki dwupołówkowe i wielofazowe; wyposażając prostowniki w filtry.
Prostowniki dwupołówkowe z dwoma diodami – przez cały okres niezależnie do tego, która z diod znajduje się w stanie przewodzenia, prąd płynie przez rezystor w tym samym kierunku.
Zalety ::
- mniejszy wsp. tętnień
- dwukrotnie wyższa sprawność prostowania.
Wady:
- konieczność stosowania specjalnego transformatora
- występowanie na diodzie nieprzewodzącej podwójnej wartości napięcia wejściowego.
Wad tych można uniknąć stosując prostownik dwupołówkowy z czterema diodami.
Układy m-fazowe – pracują symetrycznie. Każda z diod przewodzi impuls prądu stanowiący wierzchołek sinusoidy o czasie trwania równym 1/m części okresu.
Układ trójfazowy jednopołówkowy charakteryzuje się niskim współczynnikiem tętnień oraz wysoką sprawnością prostowania. Może być zasilany z typowego transformatora połączonego w gwiazdę z przewodem zerowym. Układ trójfazowy trójprzewodowy - można użyć prostownika złożonego z 6 diod.
Zmniejszenie współczynnika tętnień jest możliwe przez przyłączenie do wyjścia prostownika układu filtracyjnego. Najprostszym filtrem jest kondensator o pojemności C, dołączony równolegle do obciążenia o rezystancji R.
W czasie gdy napięcie zasilania przewyższa napięcie kondensatora następuje ładowanie kondensatora. Gdy napięcie zasilania zmniejsza się, kondensator zaczyna się rozładowywać.
Prostowniki z pojemnościową filtracją napięcia charakteryzuje silna zmienność prądu przy zmianie obciążenia. Filt6ry pojemnościowe można stosować jedynie3 dla prostowników małej mocy. W prostownikach większej mocy stosuje się filtry LC.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Prostowniki sterowalne

Przekształtniki przetwarzające energię elektryczną prądu przemiennego na energie elektryczną prądu stałego noszą nazwę układów prostowniczych. Układy prostownicze są najbardziej rozpowszechniony przekształtnikami. Mogą one występowa...

Informatyka

Układy scalone

Współczesna technologia elektronowa pozwala na wykonywanie obwodów, w których tysiące elementów elektronicznych mieszczą się na pojedynczej płytce krzemowej mniejszej od paznokcia. Płytka stanowiąca podłoże półprzewodnikowe, jest spec...

Elektrotechnika

Przyrządy pomiarowe - Wzmacniacze

Obwody wejściowe mierników 1)dzielnik napięcia a)rezystancyjny
przekładnia napięciowa Ku = Uwy / Uwe = R1+R2/R2
Dzielniki dla prądu zmiennego wysokiej częstotliwości mają indukcyjność rezystorów skompensowaną za pomocą odpowi...

Systemy i sieci

Technologia Informacyjna

SPIS TREŚCI



1.KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU TECHNOLOGI INFORMACYJNEJ
1.1 TRANZYSTOR.................................................................................................................................3
1.2 UKŁADY...

Informatyka

Kamienie milowe Technologii Informacyjnej


SPIS TREŚCI



1.KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU TECHNOLOGI INFORMACYJNEJ
1.1 TRANZYSTOR.................................................................................................................................3
1.2 UK...