Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz charakterystyka porównawcza.

Charakterystyka porównawcza Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka

Głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredro pt.: „Zemsta” są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Aby dowiedzieć się czegoś o nich, ich cechach osobowości, wystarczy zapoznać się ze słowami Wacława: „Tych dwóch ludzi – ogień, woda”, co ukazuje kontrast między tymi dwiema postaciami.
Cześnik jest starym kawalerem, który opiekuję się majątkiem swej bratanicy Klary. Ma na imię Maciej, ale ludzie zwracają się do niego „Cześnik”, ze względu na urząd, który wykonywał dawniej. Jest materialistą . Wygląda i ubiera się on jak przeciętny szlachcic, ma z tyłu ogoloną głowę, nosi kontusz, żupan, buty na cholewkach i modne w tych czasach wąsy.
Rejent natomiast nieco różni się od swojego sąsiada z drugiej połowy zamku. Jest wdowcem, opiekuje się synem Wacławem. Imię jego nie jest znane, ale można domyślić się, że w przeszłości pracował jako prawnik, dzięki czemu zdobył majątek i wykupił połowę zamku. Ubiera się charakterystycznie, jak przystało na szlachcica, jest drobny i szczupły.
Samo nazwisko Cześnika może podsunąć nam do głowy wiele synonimów: gwałtowny, porywczy, wybuchowy itp. Pała on wielką nienawiścią do sąsiada i nie cierpi wszystkiego, co z nim związane. Swoją porywczość przypomina na każdym kroku w relacjach z innymi. Często krzyczy i nie panuje nad sobą. Nie lubi, gdy ktoś mówi mu, co ma robić. Cechuje go silna wola i odwaga, co potwierdza fakt wyzwania na pojedynek Milczka. Wszystko chce załatwiać po swojemu, a ze znienawidzonym sąsiadem gotów jest walczyć na śmierć i życie. Pomimo porywczości, Cześnik jest nieco nieśmiały w stosunku do kobiet, a konkretniej Podstoliny, z którą chce się ożenić. Raptusiewicz należy jednak do ludzi wychowanych i zawsze każdego gościa traktuje z szacunkiem, za przykład może posłużyć przyjęcie Wacława.
Rejent jest zupełnym przeciwieństwem Cześnika. Udaje szczodrego i pobożnego szlachcica, a tak naprawdę jest dwulicowy, złośliwy i przebiegły. Jest spokojny, opanowany i małomówny, lecz pomimo tego umiejętnie potrafi manipulować ludźmi, co możemy zauważyć w relacjach z mularzami. Często lubi powtarzać: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Milczek jest świętoszkowaty i obłudny, czego dowodzą przyjazne i słodkie słowa („serdeńko”) kierowane np. do porywczego sąsiada. Ojciec Wacława jest bardzo chytry, gdyż jest gotów poświęcić szczęście własnego syna, by zdobyć majątek owdowiałej Podstoliny. Prócz wad jednak możemy dostrzec pewne zalety. Mianowicie był również dobrze wychowany i gościnny, nawet w stosunku do Papkina.
Bohaterowie „Zemsty” mają pojedyncze wspólne cechy, to jednak więcej możemy wyróżnić różnic między nimi. Niestety w ich osobowości dostrzegamy całe mnóstwo wad i tylko parę zalet. Cześnik i Rejent różnią się usposobieniem, a także wyglądem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz – dwie główne postacie „Zemsty” Aleksandra
Fredry są współwłaścicielami zamku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to,
że wzajemnie się nienawidzą. Są szlachcicami, oddzielonymi o...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika bohaterów "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Temat: Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika .

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz, to dwaj bohaterowie komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” . Sąsiedzi różnią się wszystkim: wyglądem, charakterem, stylem życia, a...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz, główni bohaterowie ?Zemsty" Aleksandra Fredry, byli sąsiadami i współwłaścicielami jednego zamku. Nawzajem się bardzo nienawidzili i uprzykrzali sobie życie. Obaj byli bardzo uparci, zawzięci i ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz - już same przydomki wskazują na charaktery tych dwóch bohaterów "Zemsy" Fredry.
Szlachcice różnią się wszystkim: wyglądem zachowaniem temperamentem i stylem życia.
Milczek jest ojcem Wacław...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz – dwie główne postacie „Zemsty” Aleksandra Fredry są współwłaścicielami zamku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wzajemnie się nienawidzą. Są szlachcicami, oddzielonymi od siebie...