Przerób drewna i produkcja papieru

Drewno.
Podstawowym kierunkiem przetwórstwa drewna jest przemysł papierniczy, drewno jest również surowcem w przemyśle włókienniczym. Drewno stanowi największy surowiec odnawialny pod względem tonażowym na Ziemi. Większość drewna idzie na budownictwo i opał. Głównym składnikiem drewna jest celuloza. W łańcuchu jednej cząsteczki celulozy jest od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pierścieni aromatycznych. Łańcuchy polimeryczne hemicelulozy mają taki sam skład lecz są o wiele krótsze (około 200 pierścieni). Lignina jest substancją o charakterze aromatyczno-alifatycznym. Związki wchodzące w skład cząsteczki ligniny to najczęściej pochodne fenoli. Grupy w cząsteczce ligniny połączone są łańcuchami alifatycznymi, do których podłączone są reszty glikozydowe (reszty cukrów).

Papier.
Aby z drewna otrzymać surowiec papierniczy trzeba pozbyć się ligniny i hemicelulozy.
Najstarszym procesem przerobu drewna jest jego rozdrabnianie mechaniczne. W wyniku tego
otrzymuje się ścier drzewny, z którego kiedyś wyrabiano papier. Obecnie oddzielenie celulozy od substancji towarzyszących uzyskuje się na drodze roztwarzania chemicznego. Do produkcji papieru wykorzystujemy ścier drzewny i celulozę. Produkcja papieru polega na łączeniu tych dwóch składników. Pierwszym etapem jest roztwarzanie chemiczne mające na celu oddzielenie od celulozy hemicelulozy i ligniny. Najpierw drewno korujemy, rozdrabniamy i ścieramy. Działamy na nie roztworem ługu sodowego i siarczku sodowego. Siarka nie jest surowcem ekologicznym (ścieki), dlatego co raz częściej stosujemy metody nie wykorzystujące siarki. Stosujemy roztwory alkaliów w rozpuszczalnikach organicznych. Alkalia ekstrahują część składników do roztworu.
Siarczek sodowy działa na ligninę tworząc kwasy lignino-sulfonowe rozpuszczalne w wodzie
(środki powierzchniowo czynne (dyspergatory). Po tych procesach mamy wydzieloną celulozę, reszta to ług powarzelny. W ługu powarzelnym znajdują się między innymi: wanilina (aromat) i gwajakol (po sulfonowaniu jest stosowany jako środek wykrztuśny).



Ług powarzelny można poddać fermentacji do etanolu. Z ługu można odzyskać również fenol i benzen. Ługi te stanowiły poważny odpad ponieważ mają dużą lepkość ze względu na obecność kwasów sulfonowych. Dodawano je do zapraw i klejów. Obecnie wytwarza się z nich środki powierzchniowo czynne. Z omówionych procesów pochodzą również takie produkty uboczne jak olej terpentynowy i ftalowy do produkcja farb i lakierów, terpentyna jest dobrym i tanim rozpuszczalnikiem pochodzenia organicznego. Otrzymaną w ten sposób celulozę poddajemy bieleniu, surowa jest żółto-brunatna. Dawniej do bielenia używano chloruj jako podchloryn sodowy, jest bardzo tani i selektywny ale uwalnia do środowiska związki chloru. Obecnie do bielenia zamiast związków chloru stosuje się nadtlenki (H2O2, i inne). Mamy już celulozę i ścier drzewny, możemy produkować papier. Najpierw przygotowujemy masę papierniczą. Powstaje ona w wyniku zmieszania ścieru drzewnego i celulozy drzewny, celuloza może być bielona. Do papierów bardziej szlachetnych dodaje się wyroby włókiennicze np. bawełna lub len. Następnie dodaje się wypełniacze: substancje klejące, sole mineralne. Po dokładnym wymieszaniu w młynach masę oczyszcza się z drobin nieroztartego drewna i pęczków celulozy. Następnym etapem jest spilśnienie i formowanie wstęgi papierniczej, odwodnienie jej na sitach i suszenie. Otrzymany papier poddaje się wykończeniu wstęgę papieru poddaje się kalandrowaniu czyli długotrwałemu walcowaniu, podczas tego procesu masa jest lekko zwilżona. Następnie wstęgę papieru uszlachetnia
się powlekając ją laminatem, mikropory i nierówności zakleja się przez nanoszenie kaolinu, kredy, klejów organicznych. Obecne przy produkcji papieru dąży się do maksymalnego wykorzystania papieru makulaturowego do 40[%], aby jednak było możliwe ponowne przetworzenie papier musi być odpowiednio produkowany, stosowana musi być odpowiednia poligrafia. Przetwarzanie polega na wydobyciu z zużytego papieru celulozy i ścieru drzewnego. Ponowne przetwórstwo prowadzi się ze względu na ochronę środowiska: odpady i konieczność wycinania drzew.

Żywicowanie lub ekstrakcja drewna.
Żywica wycieka z naciętego pnia drzewa. Żywicę poddaje się destylacji frakcjonowanej na
terpentynę, z której wyrabia się np. pasty czyszczące do podłóg, otrzymuje się również kalafonię stosowaną do uszlachetniania mydła oraz produkcji farb i lakierów.

Rozkład termiczny drewna.
Proces ten był bardzo rozpowszechniony w latach 20 ubiegłego wieku, choć znano go jeszcze przed rozwojem przemysłu drzewnego. Drewno, najczęściej z drzew liściastych układa się na stos i zasypuje ziemią, proces ten przebiega bez dostępu powietrza, stos podpala się. W ten sposób otrzymuje się smołę i węgiel drzewny. Metoda ta stosowana jest w krajach o dużych zasobach drewna jak USA, Kanada i Rosja.

Zcukrzanie drewna.
Jest to hydroliza kwasowa celulozy. Celuloza jest policukrem, można ją rozłożyć na cukry proste typu pentoz i heksoz. Heksozy poddane fermentacji dają etanol. Procesowi temu poddaje się odpady drewna (wióry). Hydroliza następuje przy pomocy rozcieńczonego H2SO4, powstały roztwór poddaje się fermentacji. Ze 100[kg] trocin można uzyskać 20[l] etanolu. W wyniku fermentacji pentoz otrzymuje się furfural:



Znajduje on zastosowanie przy produkcji klejów i żywic w przemyśle budowlanym i przemyśle tworzyw sztucznych.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Sole i ich zastosowanie - inna wersja

Sole i ich zastosowanie
Sole, związki o budowie jonowej zawierające w cząsteczce kation (kationy) metalu (lub grupę NH4+) i anion (aniony) reszty kwasowej. Na ogół krystaliczne ciała stałe.
Rozróżnia się: sole obojętne (np. AlF3)...

Chemia

Wykorzystanie soli

Solami nazywamy związki chemiczne wywodzące się z kwasów o wzorze ogólnym: MnRm (M - metal, R - reszta kwasowa). Sole można podzielić podobnie jak kwasy na:
-sole tlenowe to pochodne kwasów tlenowych, na przykład:
siarczany i azota...

Zarządzanie

Zarzadzanie opakowaniami

1. Cele zarządzania produkcją, zarządzanie zintegrowane, co to jest, co się na niego składa?
Zarządzanie to działalność kierownicza, polegająca na ustalaniu celów i ich realizacji (stosuje się do działalności kierowniczej przede ws...

Ekonomia

Opakowania.

1. Cele zarządzania produkcją, zarządzanie zintegrowane, co to jest, co się na niego składa?
Zarządzanie to działalność kierownicza, polegająca na ustalaniu celów i ich realizacji (stosuje się do działalności kierowniczej przede ws...

Geografia

Ochrona środowiska - wyczerpanie zasobów paliw kopalnych

Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. Początkowo ...