"Zemsta" - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Cześnik Maciej Raptusiewicz był ubogim szlachcicem bez większego wykształcenia. Dobrze zbudowany, wysoki, starszy już mężczyzna, a w dodatku stary kawaler zasłużył się w Konfederacji Barskiej. Miał bratanicę, którą się opiekował.
Rejent Milczek posiadał połowę zamku, (w którym mieszkał również Cześnik) zraz ze swoim osieroconym przez matkę synem. Skromnie się ubierał, był szczupły i wysoki, a także bogaty.
Tak jak mówi nazwisko tego bohatera, Rejent nie mówił zbyt wiele i umiał trzymać nerwy na wodzy, w przeciwieństwie do nerwowego Cześnika. Grzeczny i pokorny na pozór, w rzeczywistości okazał się być przebiegłym skąpcem, który nie liczył się ze zdaniem i uczuciami innych. Raptusiewicz był bardzo gwałtowny, mówiąc często uderzał ręką w stół, bardzo szybko mówił i często powtarzał powiedzenie „mocium panie”. Jego wypowiedzi cechowały się, nieraz obraźliwą, dosadnością. Okazało się, że był szczery, gdy w rozmowie z Papkinem przyznał się, że nie potrafi rozmawiać z kobietami i że go onieśmielają. Rejent często powtarzał: „niech się dzieje wola nie ba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, choć mówił to raczej chcąc usprawiedliwić swoje postępowanie, lub to, co z niego wynikło, niż z ogromnej pobożności.
Raptusiewicz był porywczy i wybuchowy, ale za to wierny tradycjom i gościnny. Gdy Milczek chciał odbudować stary i zniszczony już mur, dzielący zamek na dwie połowy, chętnie sięgnął po broń, gdy ten drugi wolał dyplomatycznie porozmawiać. Cześnik kierował się emocjami w przeciwieństwie do opanowanego i przebiegłego Rejenta. Milczek fakty interpretował na swoją korzyść tak, jak w przypadku spisywania „urazów” poszkodowanych przez sąsiada murarzy. Wykazał się też okrucieństwem, brakiem zainteresowania synem, każąc mu poślubić Podstolinę wbrew jego woli. Dużo wymagał od Wacława, a nie okazywał mu dobroci. Rejent nie zawsze postępował honorowo. Skryty, zamknięty w sobie Milczek to żywy dowód na to, że pozory mylą. Wydawał się być spokojnym, ale był chytry i nieuczciwy. Cześnik był bardziej pewny siebie i skłonny do gniewu.
Rejent to typ człowieka, który w wolnym czasie knuje intrygi. Zachowanie Cześnika jest sympatyczne i pobudza do śmiechu. Wydaje się on być porywczym, mało poważnym i nieprzewidywalnym, ale nie łatwo jest go nabrać. Rozmawiając z Papkinem, dawał mu nieraz dom zrozumienia, że wie dobrze, co tamten robił i jaki jest. Cześnik jest postacią pozytywną, lecz Milczek był zbyt fałszywy i zakłamany, by go polubić. Wspólną cechą obu bohaterów jest zapewne chciwość i nieustępliwość.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Zemsta" Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” są Rejent Milczek i Cześnik Maciej Raptusiewicz. Te dwie postacie bardzo się od siebie różnią, co najlepiej wyraził Wacław mówiąc „Tych dwóch ludzi – ogień, woda”.
Cz...

Język polski

"Zemsta" - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Cześnika i Rejenta poznajemy w komedii Aleksandra Fredro pt.,,Zemsta'. Pierwszy z nich pochodzi ze szlacheckiego rodu. Jest starym, schorowanym kawalerem. Nie posiada własnego majątku. Jest stryjem i opiekunem Klary. Milczek jest urzędnikiem pa�...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta - głównych bohaterów komedii "Zemsta" A. Fredry

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to bohaterowie komedii A. Fredry pt. ?Zemsta?. Byli oni skłóconymi sąsiadami. Mieszkali w podzielonym na dwie części zamku (w jednej części mieszkał Rejent, w drugiej Cześnik). Obydwaj panowie mieli ok...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii Aleksandra Fredry pt."Zemsta". Są to dwaj szlachcice żyjący po sąsiedzku, między którymi toczy sie spór . Cześnik jest kawalerem w średnim wieku "N...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Głownymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta" są Maciej Cześnik Raptusiewicz
i Rejent Milczek. Najlepiej określającą wypowiedzia sa słowa Wacława: "Tych dwóch ludzi - ogień i woda." Mówi to nam, jak r�...