Fronty podczas I wojny światowej

FRONT ZACHODNI:
1914-
 w nocy z ¾ sierpnia wojska niemieckie (dow. gen. Helmuth von Moltke) przebiły się przez obronę belgijską i dotarły do rzeki Marny
 początek września- bitwa nad Marną. Oddziały francuskie (dow. gen. Joseph Joffre) uratowały paryż. Klęska planu Schlieffena. Początek wojny opozycyjnej.
1915-
 początek blokady morskiej (niemieckie okręty tkwiły bezczynnie w macierzystych portach, unieruchomione silną blokadą angielską). Dzięki temu Japonia mogła przejąć niemieckie posiadłości kolonialne, toteż przyłączyła się do wojny już w 1914r.
 W maju niemiecki okręt podwodny zatopił brytyjski statek pasażerski „Lusitanię” (1200 osób na pokładzie, w tym 120 obywateli amerykańskich). Wzburzenie USA.
 Włochy przystępują do ententy (obiecano Włochom duże zyski terytorialne kosztem Austro-Węgier, Turcji oraz Niemiec). Włochy jednak mało uczestniczyły w wojnie, poniosły druzgocącą klęskę z Austrią.
1916-
 (c.d wojny pozycyjnej) w lutym armia niemiecka przypuściła atak na francuską twierdzę Verdun bronioną przez gen. Philippa Pe’taina – trwała ona aż do grudnia i zakończyła się powstrzymaniem ofensywy niemieckiej.
 Lipiec – bitwa nad Sommą trwała aż do listopada. Wojska niemieckie powstrzymały ofensywę francusko-brytyjską. Najkrwawsza bitwa I wojny światowej.
 Maj – tzw. „bitwa jutlandzka”. Największa bitwa morska I wojny światowej. Była to jedyna próba przebicia się floty niemieckiej przez blokadę morską Anglii. Bitwa ta nie wniosła nic nowego – Niemcy się wycofały, a Anglia utrzymała blokadę.
1917-
 06 kwietnia – USA wypowiedziały wojnę Niemcom, a tym samym stanęły po stronie ententy. Było to spowodowane rozpoczętą przez Niemcy TOTALNĄ WOJNĘ PODWODNĄ. Anglia bała się wysyłać statki handlowe po surowce do USA. Wstrzymanie ekonomiczne.
1918-
 17 lipca- nieudana 2 i 3 ofensywa niemiecka nad Marną


FRONT WSCHODNI:
1914-
 sierpień- bitwa pod Tannenbergiem (Stębarkiem). Wojska niemieckie (gen. Paul von Hindenburg oraz Erich Ludendorft) wzmocnione oddziałami z frontu zachodniego zadały klęskę Rosji.
 Pod koniec roku Rosjanie odnieśli szereg zwycięstw z wojskami Austro-Węgier (zajęcie Galicji bez Krakowa oraz Bukowinę)
1915-
 04 maja bitwa pod Gorlicami. Wojska niemieckie i austriackie przełamały front rosyjski zmuszając tym Rosję do opuszczenia terenów Królestwa Polskiego, Wołynia, Litwy i Galicji. Front wówczas ustalił się na linii od Dniestru do Zatoki Ryskiej.
 Bułgaria przyłącza się do Niemiec. Celem jest pokonanie Serbii.
 Kwiecień – wojska brytyjskie wraz z oddziałami australijskimi, nowozelandzkimi wylądowały na półwyspie Gallipali. Celem było udrożnienie drogi dla konwojów w cieśninach tureckich. W grudniu wojska brytyjskie musiały się wycofać natrafiając na armię turecką dowodzoną przez dowództwo niemieckie.
1916-
 maj (c.d frontu Dniestr- Zatoka Ryska). Ofensywa Aleksieja Brusiłowa. Jego próba złamania frontu niemal całkowicie zniszczyła dwie armie austriackie i pozwoliła na PONOWNE ZAJĘCIE WSCHODNIEJ GALICJI
 jesień – Rumunia przystępuje do ententy. Jednak słabe jej wojska nie zdołały oprzeć się ofensywie austriacko-bułgarskiej, toteż pod koniec roku Rumunia zostaje zajęta przez Trójprzymierze.
1918-
 03 marca zawarty zostaje w Brześcu nad Bugiem traktat pokojowy między państwami centralnymi a Rosją Bolszewicką (Radziecką). Niekorzystny bardzo dla Rosji.
 Rozpad Austro-Węgier. (12 listopada powstaje Republika Austrii a 16 listopada Republika Węgier).

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Jakie były fronty podczas drugiej wojny światowej ?

Jakie były fronty podczas drugiej wojny światowej ?...

Język angielski

 Jaki charakter miała I wojna światowa? Wypisz fronty i linie podczas I wojny światowej. PILNE!!!!!!!!!!!!! DAJE NAJ!!!!!!!!!!!

 Jaki charakter miała I wojna światowa? Wypisz fronty i linie podczas I wojny światowej. PILNE!!!!!!!!!!!!! DAJE NAJ!!!!!!!!!!!...

Język angielski

Jakie były fronty Wielkiej Brytanii podczas I wojny światowej

Jakie były fronty Wielkiej Brytanii podczas I wojny światowej...

Historia

Znaczenie II Wojny Światowej dla historii i rozwoju transportu, historia transportu w powojennym świecie.

Druga wojna światowa stanowiła przełom w rozwoju techniki i gospodarki. Był to końcowy akord epoki, rozpoczętej u schyłku XIX wieku, a zaznaczonej w transporcie postępami napędu spalinowego, elektrycznego i turbinowego. Samochody, samoloty,...

Historia

Przyczyny i skutki I wojny światowej.

PRZEBIEG I SKUTKI I WOJNY ŚWIATOWEJ

28 lipca 1914 rozpoczęła się jedna z największych i najkrwawszych wojen XX wieku ? I Wojna Światowa. Mam opisać w swojej pracy przebieg i skutki wojny( to bardzo obszerny temat ), ale muszą choć...