Szanse i zagrożenia dla Polski po przystąpieniu do UE
Tutaj tylko spis treści i wstęp, reszta ze względu na objętość, tabelki i przypisy do ściągnięcia. To praca zaliczeniowa.
Spis treści
Wstęp
1.Unia Europejska
1.1.Główne postanowienia Traktatu z Maastricht
1.2.Instytucje Unii Europejskiej
2.Układy o stowarzyszeniu
2.1.Stowarzyszenie Polski ze Wspólnotą
2.2.Kandydaci do przystąpienia do Unii Europejskiej
3.Kryteria przystąpienia do Unii Europejskiej
3.1.Kryteria polityczne przystąpienia Polski do UE
3.2.Kryteria ekonomiczne przystąpienia Polski do UE
3.3.Kryteria finansowe przystąpienia Polski do UE
3.4.Opinie Komisji Europejskiej na temat wniosków o członkostwo w Unii Europejskiej
4.Członkostwo Polski w Unii Europejskiej – szanse i zagrożenia
Zakończenie
Bibliografia
Wstęp
Kraje Europy Środkowo – Wschodniej, stają przed dziejową szansą przystąpienia do Unii Europejskiej na zasadzie pełnoprawnego członkostwa. Po latach egzystencji w sferze wpływów radzieckich, oznacza to możliwość trwałego wejścia w obszar wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Funkcjonowanie i rozwój w ramach Unii Europejskiej dla wielu krajów to również dobrobyt. W znacznej mierze zależy to jednak od wysiłków i możliwości danego kraju co do sprostania wymogom w zakresie gospodarowania w obszarze bez granic wewnętrznych, bez możliwości ochrony rodzimej produkcji w długim okresie. To również konieczność sprostania konkurencji, której poziom określają najwyżej rozwinięte kraję Europy.
Obecne rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowo – Wschodniej jest bezprecedensowym wyzwaniem dla obu stron: zarówno krajów aplikujących o członkostwo, jak i samej Unii. Wydaje się, że z politycznego punktu widzenia członkostwo to jest już przesądzone. Jak wykazują dotychczasowe doświadczenia poprzednich roszczeń decyzje miały głównie charakter polityczny, w znacznie mniejszym stopniu ekonomiczny. Tym razem aplikujące kraje znajdują się na dużo niższym poziomie rozwoju gospodarczego w porównaniu z krajami 15 – tki. Reformom ekonomicznym towarzyszą głębokie przeobrażenia w systemie politycznym, umacnianie demokracji, a także przeobrażenia w zakresie systemu prawnego. Przemiany te z racji swego charakteru i zakresu są kosztowne, długotrwałe i rodzą konsekwencje społeczne, często trudne do zaakceptowania.
Kraje Europy Środkowo – Wschodniej muszą podołać znacznie większym wyzwaniom niż te, jakie stawały przed dotychczasowymi kandydatami do Unii Europejskiej. Muszą bowiem ponieść koszty reform wewnętrznych, a równocześnie koszty dostosowania do działania w warunkach członkostwa w UE.