Balladyna i Alina - charakterystyka porównawcza.
Balladyna, tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego, z pewnością należy do postaci negatywnych, w przeciwieństwie do jej młodszej siostry Aliny, która jest osobą nacechowaną pozytywnie. Obie dziewczyny wychowywane przez matkę dorastały w ubogiej chacie w lesie.
Alina to rumiana, niebieskooka blondynka z zaplecionym długim warkoczem. Natomiast Balladyna ze swoimi czarnymi oczami, ciemnymi włosami i śnieżnobiałą cerą była zupełnym przeciwieństwem siostry. Kontrast stanowiły także cechy ich charakteru. Młodsza dziewczyna była zawsze roześmiana, szlachetna i pomocna. Jej łatwowierność i bycie podporządkowanym powodowało, że Balladyna nierzadko ją wykorzystywała. Altruistyczna propozycja oddania siostrze malin, idealnie obrazuje usposobienie Aliny. Kierowała się dobrem najbliższych, stawiała ich szczęście nad swoim. Balladyna myślała tylko o sobie, dążyła ?po trupach do celu?, do czego wykorzystywała swoją rodzinę. Nie rozumiała tego, że inni też mają potrzeby, a nawet szczególnie się tym nie przejmowała. Jej jedynymi aspiracjami w życiu były władza i majątek, co w wielu sytuacjach prowadziło do haniebnych postępków. Zazdrosna o siostrę, morduje ją i kradnie jej maliny, zwyciężając tym samym, co prowadzi do ożenku z Kirkorem. Później już nie cofnęła się przed zbrodnią, zabijając nawet własną matkę. Pod naciskiem ludu wydaje wyrok na zbrodniarzy, którzy uśmiercili jej najbliższych i ginie od uderzenia pioruna. Postać Balladyny obrazuje wiele osób żyjących współcześnie, które nie cofną się przed niczym dla zdobycia władzy.
Uważam, że osoba pokroju Balladyny nie powinna sprawować władzy. Nic nie może usprawiedliwić jej zachowania. Natomiast Alina należy do osób miłych i sympatycznych, które każdy chciałby mieć wśród swoich znajomych.