Problemy demograficzne w Polsce i na świecie.

Problemy demograficzne w Polsce i na świecie.

Społeczeństwo o dużym procentowym udziale dzieci i młodzieży w strukturze wieku nazywamy społeczeństwem młodym.

Społeczeństwa krajów, gdzie przyrost naturalny jest bardzo niski lub ujemny, charakteryzują się dużym udziałem procentowym ludzi w wieku starszym oraz zmniejszającą się ilością dzieci i młodzieży.

Takie cechy są charakterystyczne dla krajów rozwiniętych - ich społeczeństwa określa się jako starzejące się.

>> Przyczyny wysokiego przyrostu ludności w krajach rozwijających się:

A) Wysoki współczynnik dzietności - duża liczba dzieci rodzona przez jedną kobietę.

B) Duża liczba kobiet w wieku rozrodczym

C) Wielodzietny model rodziny podtrzymywany tradycją

D) Małe znaczenie środków antykoncepcyjnych, aborcji, świadomego planowania rodziny

E) Rozwój medycyny, szczepień ochronnych ograniczających epidemie

F) Zmniejszenie umieralności niemowląt

G) Wydłużenie życia

>> Przyczyny niewielkiego lub ujemnego przyrostu naturalnego:

A) Mały współczynnik dzietności

B) Starzenie się społeczeństwa - zmniejszenie się liczby kobiet w wieku rozrodczym

C) Powszechność antykoncepcji

D) Zmniejszenie się liczby zawieranych małżeństw

E) Wzrost liczby rozwodów

F) Indywidualizm, materializm, konsumpcyjny styl życia

G) Wydłużanie się okresu nauki

H) Emancypacja kobiet - kobiety coraz częściej stawiają na samorealizacje, karierę zawodową

w wielu krajach Trzeciego Świata kobiety mają 6-7 dzieci, gdyż zamożność i bezpieczeństwo na starość zależy od pracy licznej rodziny.

W krajach rozwiniętych oboje rodziców dążą do samorealizacji - posiadania własnych źródeł utrzymania, odpowiedniego wykształcenia i pozycji zawodowej.

Dzieci traktuje się jako barierę utrudniającą osiągnięcie sukcesu w pracy. Bezpieczna starość w krajach rozwiniętych nie zależy od liczebności rodziny, bo opiekę zapewnia system ubezpieczeń społecznych i instytucje państwowe.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i wzrostem gospodarczym długość życia wydłuża się. W krajach dotkniętych krwawymi wojnami wskaźnik feminizacji (liczba kobiet na 100 mężczyzn) jest większy: przykładem jest Ukraina, Białoruś, Rosja.

Przewaga kobiet nad mężczyznami jest największa w rocznikach, w których podczas wojen mężczyźni znajdowali się w wieku poborowym. Przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami występuje prawie zawsze wśród mieszkańców wielkich miast, co jest spowodowane głównie migracja kobiet do aglomeracji, gdzie w związku z rozwojem usług łatwiej znajdują zatrudnienie.

Jeżeli chodzi o Polskę, to przeciętny wiek, w którym Polka decyduje się na dziecko wynosi 27 lat. W ostatnich latach zmniejszyła się liczba zawieranych małżeństw, natomiast wzrosła liczba rozwodów.

Warto wiedzieć, że współczynnik rozwodów oscyluje na poziomie 20%.

Młodzi ludzie decydują się żyć w wolnych, niesformalizowanych związkach.

Na taką sytuację wpływ ma brak tanich mieszkań, bezrobocie, emigracja za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia oraz konsumpcyjny styl życia.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Problemy demograficzne Polski a rozwój gospodarki (wnioski dla polityki gospodarczej)

W niniejszej pracy pragnę przedstawić i udowodnić jak bardzo istotnym jest wpływ problemów demograficznych na rozwój gospodarczy naszego kraju. Demografia jako dziedzina nauki zajmująca się jakościowym i ilościowym badaniem rozmieszczenia ...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

PROBLEMY WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

Już w XIX wieku pod wpływem przeobrażeń związanych z rewolucją przemysłową i postępem naukowo-technicznym zwrócono uwagę na problemy globalne, a wiec w mniejszym lub większym stopniu dotyczące c...

Ekonomia

Głowne problemy gospodarcze świata.

Globalne problemy, określenie stosowane do problemów, które odnoszą się do całej ludzkości, ich skala ma charakter ponadpaństwowy, ponadregionalny, odznaczają się olbrzymią wagą i wiążą z kwestią przetrwania ludzkości, a sposób ich...

Język polski

Aktualne problemy gospodarki światowej

1. Pojęcie problemów globalnych
Globalne problemy, określenie stosowane do problemów, które odnoszą się do całej ludzkości, ich skala ma charakter ponadpaństwowy, ponadregionalny, odznaczają się olbrzymią wagą i wiążą z kwestią...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

Już w XIX wieku pod wpływem przeobrażeń związanych z rewolucją przemysłową i postępem naukowo-technicznym zwrócono uwagę na problemy globalne, a wiec w mniejszym lub większym stopniu dotyczące całej ludzkości. Na rodzące się problem...