Formy ochrony przyrody.

Nasze tradycje ochrony przyrody mają prawie tysiąc lat. Jedno z pierwszych praw ochronnych ustanowił Bolesław Chrobry, który zakazał zabijania bobrów i wyznaczył do pilnowania ich żeremi strażników zwanych bobrownikami. Uważał również, że należy chronić lasy jako ostoję zwierząt i naturalną zaporę przed najazdami wrogów. Kazimierz Wielki zakazał niszczenia pszczelich barci przez wycinanie drzew bartnych, nakazał również chronić lasy przed pożarami. Władysław Jagiełło wydał zakaz wyrębu cisów i ustanowił zasadę łowiecką, że "polowanie może odbywać się tylko na własnym gruncie". Karał za kradzieże drewna i polowania od wiosny do jesieni, gdy większość zwierząt wychowuje młode. Za czasów Zygmunta Starego i Zygmunta III Wazy zakazano polować i chroniono żubry, tury, sokoły a nawet łabędzie.
W czasach nowożytnych stosunek do przyrody nabierał coraz częściej cech zorganizowanego działania ochronnego. Za pioniera badań naukowych i zwolennika ochrony przyrody uważany jest Stanisław Staszic. Pierwszymi organizacjami przyrodniczo - turystycznymi było Towarzystwo Tatrzańskie (1873 r.) oraz Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (1906 r.). Organizacje te przyczyniły się do ukształtowania wielu polskich instytucji i organów ochrony przyrody, w tym funkcjonującej od 1919 r. Tymczasowej Państwowej Komisji Ochrony Przyrody przekształconej w 1926 r. Państwową Radę Ochrony Przyrody.
Pierwsze współczesne przepisy o ochronie przyrody ukazały się w 1934 r. - rzecznikiem ochrony przyrody zostało państwo i jego organa administracyjne. Ustanowiono pierwsze pomniki przyrody, rezerwaty i parki narodowe. Zarysowana tu struktura organizacji ochrony przyrody przetrwała II wojnę światową i utrzymywała się do 1949 r., kiedy to sejm uchwalił nową ustawę o ochronie przyrody. Utrzymano istnienie Państwowej Rady Ochrony Przyrody jako głównego organu doradczego rządu w zakresie ochrony przyrody. Sprawy wykonawcze ochrony przyrody przejęło Ministerstwo Leśnictwa, gdzie działał Departament Ochrony Przyrody Główny Konserwator Przyrody. W 1971 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wystąpiła z nową inicjatywą tzw. ochrony krajobrazu. Opracowano projekt tworzenia parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu, które miały wraz z istniejącymi parkami narodowymi i rezerwatami przyrody tworzyć system ochrony przyrody w Polsce. Ustawę o ochronie przyrody znowelizowano w 1991 r., ponadto do systemu prawnej ochrony przyrody należą m.in.: ustawa o lasach, ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa o łowiectwie oraz odpowiednie przepisy wykonawcze, m.in. rozporządzenie o ochronie gatunkowej zwierząt i roślin.
Obecnie obowiązuje ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 października 1991 r. ze zmianami z dnia 2 lutego 2001 r. Za ochronę środowiska i przyrody w Polsce odpowiedzialny jest minister środowiska, a także inni ministrowie zgodnie z kompetencjami. W imieniu ministerstwa działa Główny Konserwator Przyrody, który jest zarazem podsekretarzem stanu, a także wojewodowie i wojewódzcy konserwatorzy przyrody. Organami doradczymi są Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Państwowa Rada Ochrony Środowiska. Wpływ na decyzje podejmowane w ochronie przyrody wywierają też coraz liczniejsze organizacje społeczne, do których zaliczyć można: Ligę Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Leśne, Polski Klub Ekologiczny, Stowarzyszenie Przyjaciół Przyrody "pro Natura", Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i wiele, wiele innych. Problematykę ochrony przyrody i środowiska podejmują także placówki naukowe i badawcze (w tym Instytut Badawczy Leśnictwa), uczelnie wyższe (w tym Wydziały Leśne w Warszawie, Poznaniu i Krakowie), a także Lasy Państwowe. Liczne inicjatywy wspierane są przez fundacje i fundusze, wśród których należy wymienić Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz EkoFundusz.
Chronione gatunki roślin
Do najczęściej spotykanych gatunków roślin zielnych podlegających ochronie ścisłej należą w środowisku lasów liściastych : wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, orlik pospolity i gnieźnik leśny. W środowisku borów sosnowych i borów mieszanych: sasanka łąkowa, tajęża jednostronna, widłaki goździsty i jałowcowy oraz w suchych borach sosnowych grupy porostów chrobotki. W środowisku lasów wilgotnych i bagiennych często spotykane są: listera jajowata, storczyki krwisty i plamisty oraz kruszczyk błotny.
Zwierzęta podlegające ochronie prawnej
W odniesieniu do orła bielika, orlika krzykliwego, puchacza i bociana czarnego, wyznaczono 13 ostoi tych ptaków z określeniem stref ochrony ścisłej w promieniu 200 m od gniazda i stref ochrony częściowej w promieniu 500 m od gniazda.
Oprócz ochrony fauny wynikających z decyzji administracyjnych, Nadleśnictwo Rudka realizuje szeroko zakrojone działania profilaktyczne zmierzające do ochrony miejsc lęgowych i regularnego przebywania, pożytecznej ornitofauny. Dotyczy to głównie ochrony drzew dziuplastych, wywieszania budek lęgowych dla ptaków, ochrony mrowisk i ograniczenia do niezbędnego minimum środków chemicznych w zwalczaniu szkodliwych owadów i chwastów.
Lasy ochronne ogólnego przeznaczenia
Występują one na powierzchni 2333.51 ha i stanowią 16,2% ogółu lasów nadleśnictwa. W skład tej grupy lasów ochronnych wchodzą:
- lasy wodochronne na pow. 1548,53 ha
- lasy glebochronne na pow. 118,96 ha
- lasy stanowiące cenne fragmenty rodzimej przyrody na pow. 69,08 ha
- lasy stanowiące ostoje zwierząt podlegające ochronie gatunkowej na pow. 596.94 ha
Lasy ochronne specjalnego przeznaczenia
Występują one na powierzchni 200,41 ha i stanowią 1,4% ogółu lasów nadleśnictwa. W skład tej grupy lasów ochronnych wchodzą :
- lasy położone w granicach administracyjnych miast na pow. 154,24 ha
- lasy na stałych powierzchniach badawczych i doświadczalnych na pow. 11,67 ha
- lasy o szczególnym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa Państwa na pow.34,5 ha.
Lasy wielofunkcyjne
Występują one na powierzchni 11760,43 ha, co stanowi 81,8% ogółu lasów nadleśnictwa. W tej grupie lasów można wyróżnić m.in.:
- lasy w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego na pow. 25,03 ha położone w północno-wschodniej części nadleśnictwa,
- plantacje topolowe oraz plantacje drzew leśnych szybkorosnących na pow. 181,45 ha.
Inne formy ochrony przyrody i krajobrazu
Oprócz wyżej opisanych form ochrony przyrody, na administrowanym przez Nadleśnictwo Rudka terenie funkcjonuje w gminie Nur Nadbużański Park Krajobrazowy utworzony w czerwcu 1998 r.
Cennym elementem przyrody i krajobrazu omawianego terenu są bagna. Występują w nich liczne gatunki roślin i zbiorowisk bagiennych oraz ptaków i drobnych zwierząt, głównie bezkręgowców. Wiele z nich to rzadkie i zanikające składniki naszej flory i fauny. Szczególne znaczenie ma również kompleks stawów rybackich, położony w leśnictwie Pietkowo, graniczący z Narwiańskim Parkiem Narodowym, który według oceny ornitologów jest jednym z nielicznych i najciekawszych stanowisk rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych w Europie. Ochrona ich stanowi więc ważny element całego systemu ochrony przyrody nadleśnictwa.


Dodaj swoją odpowiedź
Administracja

Formy ochrony przyrody.

Ochrona przyrody to działania mające na celu zachowanie przed zniszczeniem lub uszkodzeniami wszelkich elementów przyrody - dziko występujących gatunków zwierząt i roślin, utworów przyrody nieożywionej, jak jaskinie czy głazy narzutowe, a...

Biologia

Formy ochrony przyrody w Polsce

Ochrona przyrody w Polsce w XX wieku
Po zakończeniu I wojny światowej, w 1919 roku została powołana Państwowa Tymczasowa Komisja Ochrony Przyrody przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Organ ten, w 1925 roku zosta...

Przyroda

Wymień formy ochrony przyrody oraz obszary ochrony przyrody. formy ochrony przyrody:. obszary ochrony przyrody:.

Wymień formy ochrony przyrody oraz obszary ochrony przyrody. formy ochrony przyrody:. obszary ochrony przyrody:....

Biologia

Formy ochrony przyrody w Polsce

Formy ochrony przyrody w Polsce

Obecnie w Polsce obszary objęte prawną ochroną obejmują 33%. Stanowią one przestrzenną sieć, którą tworzą:

Park narodowy—obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami pr...

Biologia

Czy to wszystkie formy ochrony przyrody? Jutro pani od przyrody pyta z formy ochrony przyrody.. I czy to wszystko? : Parki narodowe, rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe ? Jak nie to proszę wypisac :P A jeśli tak to odwdzięcze się za odpowiedź :]

Czy to wszystkie formy ochrony przyrody? Jutro pani od przyrody pyta z formy ochrony przyrody.. I czy to wszystko? : Parki narodowe, rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe ? Jak nie to proszę wypisac :P A jeśli tak to odwdzięcze się za odpowied...