Król Artur charakterystyka.

Średniowieczny władca uważany był za pomazańca Bożego, a więc za człowieka wybranego na władcę przez samego Boga. Musiał być jednak przede wszystkim rycerzem i przestrzegać zasad kodeksu rycerskiego. Dlatego obowiązującymi go zasadami była odwaga, bycie honorowym, obrona słabszych, sprawiedliwość i szacunek dla wszystkich ludzi. Według tych zasad postępował król Artur oraz jego rycerze. Zasiadając wokół okrągłego stołu, podkreślali w ten sposób swoją równość. To znak wzajemnego szacunku i braterstwa.

Artur, nie uważał się za wielkiego pana i władcę, ale był porządnym, szczerym, bardzo religijnym i uczciwym człowiekiem, który godnie traktował swoich podopiecznych, nie wykorzystując swojej pozycji i władzy.

Artur był dobrym monarchą, który troszczył się o dobro Anglii i przez cale swoje życie walczył o swych poddanych, dla których był jak ojciec. Cechowała go również skromność -mimo tylu nadzwyczajnych czynów nie wynosił się nad innych i nie chwalił odniesionymi zwycięstwami.

Król Artur był także świetnym i doskonałym wodzem o nadzwyczajnej sile i umiejętnościach walki .

W walce nigdy nie posuwał się do nieuczciwości i podstępu, ale często wykorzystywał swój spryt i przebiegłość.
Najbardziej ze wszystkich wartości cenił sobie honor. Wolał umrzeć niż okryć się hańbą . (184)

We wszystkich legendach Artur ukazany jest jako ideał chrześcijańskiego króla, który walczył w obronie wiary i rzeczywiście tak było. Artur był osoba bardzo pobożną , często się modlił i szukał pomocy w Bogu.

Artur miał ogromny szacunek dla kobiet i zawsze był gotowy do ochrony ich czci. Przysięgał Ginewrze wierność i dotrzymał i danego słowa . Nawet po jej zdradzie był dal niej wyrozumiały i wybaczył, co uczyniło go wielkim człowiekiem. Artur był i będzie przedstawiany jako ojciec narodu, troskliwy i kochający, który nawet na łożu śmierci troszczy się o przyszłość swojego państwa.
Wyżej wymienione cechy i przymioty udowadniają iż był on władcą idealnym .

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka średniowiecznego rycerza i władcy.

Średniowieczny władca był Bożym Pomazańcem – człowiekiem wybranym przez Boga dom sprawowania władzy. Jest coś w każdym człowieku, co powoduje, że pragnie on rządzić innymi, kierować, wydawać po9lecenia, a jednocześnie przyjmować h...

Język polski

Charakterystyka epoki średniowiecza

CO JEST WAŻNE?

- wieki średnie to najdłuższa z epok w dziejach nowożytnej Europy, bo trwająca ponad tysiąc lat.
- Wieki średnie to czasy bardzo burzliwe: wojen, krucjat, najazdów, migracji i głębokich kontrastów
- Twór...

Język polski

Średniowiecze.

ŚREDNIOWIECZE

I. Kultura średniowiecza.

1. Ramy chronologiczne:
a) Europa (V-XVw.) upadek cesarstwa zachodniorzymskiego (476r.), zdobycie Konstantynopola przez Turków (1453r.)
faza wczesna (V-Xw)
faza dojrzała (XI-...

Język polski

Patriotyzm na przełomie tysiącleci

Patriotyzm renesansu
Weźmy pod uwagę poważnego człowieka renesansu w mianowicie Piotra Skargę- gorliwy patriota, to właśnie jemu na sercu leżało dobro Rzeczpospolitej. Świadczy o tym zbiór „Kazań Sejmowych”, gdzie ukazywał społ...