Chiny Japonia i Indie - najważniejsze informacje

Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób. Pod względem powierzchni jest 3. na świecie, a pod względem wielkości gospodarki (PKB nominalny) – 4. Większą część Chin stanowią wyżyny i góry. Niziny zajmują tylko 12% powierzchni kraju, przy czym duża ich część przypada na stepy i pustynie na północy kraju. Wschodnią część Chin zajmują aluwialne równiny. Nizina Chińska o powierzchni 300 000 km² leży w dolnym biegu Huang He i dorzeczu Huai HeW południowo-wschodniej części Chin leżą silnie zerodowane Góry Południowochińskie z wysokościami do 2158 m n.p.m. Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Przyrost naturalny: 0,57%.Religie: Taoizm (15-20%), buddyzm (6%), islam (3%), chrześcijaństwo (2%). Ponad 65% mieszkańców jest bezwyznaniowa. 20%ludności mieszka w Chinach. Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającym się obszarem świata.zasoby mineralne : węgiel kamienny, rudy metali(cynku ołowiu miedzi cyny metanu) sól kamienna i fosforytowa. Przemysł : chemiczny elektroniczny (tania siła robocza niskie podatki itp.)rolnictwo 10% ryż soja przenica orzeszki ziemne tytoń herbata liściasta bawełna cytrusy jedwab chiński .Chiny stolica pekin

Japonia – stolica Tokio. państwo wyspiarskie leżące w Azji Wschodniej na Pacyfiku. Morze Japońskie oddziela kraj od kontynentu azjatyckiego. Archipelag japoński rozciąga się od Wysp Nansei na południu do Hokkaido na północy i składa się z ok. 4 000 wyspW krajobrazie Japonii dominują góry i wyżyny, zajmujące około 90% obszaru kraju, w tym 10% to góry wysokie. Wyspy Japońskie stanowią nawodną część potężnego łańcucha górskiego, który wznosi się z dna oceanu na wysokość 12 000 m. stref klimatycznych: na południu - zwrotnikowej, w części środkowej - podzwrotnikowej, a na północy - umiarkowanej ciepłej. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, Lasy pokrywają ponad 60% powierzchni kraju. W kilku miejscach jest to roślinność pierwotna. W całej Japonii rosną lasy bambusowew pobliżu równika, na wyspach Nansei, Ogasawara, Kazan rosną wilgotne lasy równikowe z drzewiastymi paprociami, drzewem kamforowym, palmami i morwami. Na południu kraju, na obszarze o średniej rocznej temperaturze powietrza 13-21C (Kiusiu, Sikoku), występują wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, w których rosną 2000-letnie cedry oraz sosny japońskie. 99% ludności to rdzenni Japończycy, poza tym jest około 1,5 miliona mieszkańców Okinawy, 1 miliona Koreańczyków, 0,5 miliona Chińczyków, tyle samo Filipińczyków oraz 250 tysięcy Brazylijczyków, a także niewielka ilość rdzennych mieszkańców północnych wysp Japonii – Ajnów .religja :buddyzm, shinto , chrześcijaństwo. Pow. 377,8 liczba ludności 127,3. rolnictwo : ryz soja jęczmień rzepak trzcinę hodowla bydła trzody chlewnej , drobiu. Przemysł węgiel kamienny , rudy żelaza


Indie : państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Ludność miejska stanowi jedynie 27% mieszkańców państwa. J.urzędowy – hindi waluta rupir. Średnia gęstość zaludnienia: 328 osób/km²Wyznaniahinduiści - 80,5% muzułmanie - 13,4% chrześcijanie - 2,3% sikhowie - 1,84% (gł. w Pendżabie) buddyści - 0,76% dźiniści - 0,4% żydzi, parsowie, bahaiści klimat: Zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górskiRzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Największe rzeki: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy Jamuna, Son, Damodar, Ghaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. Na zachodzie dopływy Indusu. PrzyprawyNajczęściej używane:kardamon kolendra imbir kurkuma cynamon.rolnictwo :ryż przenica sorgo proso herbata madras .

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

PomoZcieeeee miiiiii !!!!!! ;(( musze zrobic plakat na brystolu i tam opisać najważniejsze informacje i cos narysować. Mam wybrać jedno z tych 3 państw - INDIE CHINY JAPONIA <3 blagam pomóżcie mi mam to na jutro

PomoZcieeeee miiiiii !!!!!! ;(( musze zrobic plakat na brystolu i tam opisać najważniejsze informacje i cos narysować. Mam wybrać jedno z tych 3 państw - INDIE CHINY JAPONIA <3 blagam pomóżcie mi mam to na jutro...

Marketing

Różnice w komunikacji marketingowej

Różnice w komunikacji marketingowej
(rynkami z kulturą wysokiego i niskiego kontekstu).

We współczesnym świecie odległości znacznie "zmniejszyły się" - możliwość podróży samolotowych, komunikacji internetowej. Dzięki ty...

Język polski

Aktualne problemy gospodarki światowej

1. Pojęcie problemów globalnych
Globalne problemy, określenie stosowane do problemów, które odnoszą się do całej ludzkości, ich skala ma charakter ponadpaństwowy, ponadregionalny, odznaczają się olbrzymią wagą i wiążą z kwestią...

Historia

Traktat wersalski

Traktat Wersalski na podstawie książki Andrzeja Bartnickiego

Autorem książki pt.Traktat Wersalski jest Andrzej Bartnicki. Publikacja ta potwierdza znajomość Autora w kwestii traktatów pokojowych zawartych po zakończeniu I wojny św...

Historia

Traktat wersalski -recenzja na podstawie książki Andrzeja Bartnickiego

Autorem książki pt.Traktat Wersalski jest Andrzej Bartnicki. Publikacja ta potwierdza znajomość Autora w kwestii traktatów pokojowych zawartych po zakończeniu I wojny światowej oraz sytuacji politycznej panującej wówczas na świecie. Recenz...