Panel sterowania systemu windows
Panel sterowania systemu Windows spełnia analogiczną rolę do klasycznego BIOS (Basic INPUT/OUTPUT System), znajdującego się w pamięci ROM, tyle że odpowiada za funkcje systemu Windows (nie zaś stricte za urządzenia systemowe i zainstalowane w komputerze urządzenia i komponenty hardware). W odróżnieniu od klasycznego BIOS w Panelu sterowania systemu Windows mamy również możliwość dostosowywania ustawień systemu do własnych potrzeb, w tym: zarządzania energią, dodawania i usuwania sprzętu (zainstalowanego w systemie Windows) oraz jego konfiguracji. Mamy tutaj również opcje multimedialne, związane z personalizacją wyglądu systemu i dostrajania jego wizualizacji.
Powyżej systemu Windows XP panel sterowania występuje w dwóch wersjach: klasycznej i skategoryzowanej. Wersja klasyczna pochodzi od systemów Windows 95/98 i zawiera około 30 różnych opcji. Wersja skategoryzowana (w wersjach systemu powyżej XP) to nic innego jak te same opcje, jednak pogrupowane na 10 kategorii (opcje związane z siecią, kompozycje pulpitu, multimedia, centrum zabezpieczeń, drukarki i inny sprzęt, konta użytkowników, dodaj/usuń programy, opcje związane z czasem systemowym i zmianą daty, ułatwienia dostępu oraz wydajność i konserwacja).
Poniżej obie wersje: klasyczna i skategoryzowana, gdzie mamy wyszczególnione poszczególne opcje. Tak jak wspomniano powyżej w poszczególnych wersjach systemu Windows opcje te przedstawiają się bardzo podobnie i zasadniczo różnice między nimi są bardzo niewielkie.
Poszczególne programy/sterowniki urządzeń mogą instalować własne rozszerzenia w panelu sterowania (co widać na przykładzie opcji 1.3 – CMI Audio Config, 1.11 – środowisko Java, czy 1.20 i 1.26 – konfiguracja ustawień kart graficznych NVidia GeForce)
--
W załączniku plik *.DOC będący rozszerzeniem i mogący okazać się użytecznym podczas prowadzenia lekcji n.t. panelu sterowania systemu Windows