Opis przygody Odyseusza Odyseja

Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do ziemi. Na tej ziemi wypasły się niezliczone stada kóz i owiec. Ów ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy. Najpotężniejszym wśród nich był POLIFEM, syn Posejdona. Odyseusz wziął 12 swoich towarzyszy, bukłak wybornego wina, trochę zapasów i wyruszył w głąb kraju, aby poznać obyczaje tutejszych mieszkańców.

Dotarli do jaskini Polifema i postanowili poczekać przed wejściem na ów właściciela pieczary. Cyklop się zjawił dopiero pod wieczór, na jego widok przerazili się - był on wielki niczym góra. Zapędził ich do swojego "mieszkania". Wejście zamknął wielkim głazem, wydoił kozy i owce, rozpalił ognisko i przy świetle ujrzał w kącie gromadkę. Odyseusz przedstawił mu się jako - NIKT, cyklop nie słuchał go i złapał 2 towarzyszy Odyseusza. Rozszarpał ich i zjadł.

Na śniadanie zjadł znowu dwóch towarzyszy i złożył obietnice Odyseuszowi, że go zje na samym końcu. Syn Laertesa powiedział, że umie docenić ten zaszczyt i poczęstował syna Posejdona kubkiem starego wina. Polifem kazał sobie jeszcze raz nalać i pił, aż się upił. Odyseusz w tym czasie rozpalił ognisko, do którego włożył kół z drewna i wsadził je w oko cyklopa. Oślepiony Polifem wył z bólu i nie mógł pochwycić Odyseusza i jego kompanów, którzy uciekali my po jaskini. Wtedy usiadł przy wyjściu i czekał. Odyseusz wymyślił kolejny podstęp, przywiązał siebie i towarzyszy pod brzuchami baranów i tak wymknęli się wszyscy z pieczary. Gdy Polifem zorientował się, że nie ma w pieczarze więźniów. Zawołał resztę cyklopów i po prosił ich, aby go pomścili. Cyklopy spytały syna Posejdona, kto go oślepił?. Polifem powiedział, a raczej krzyczał, że Nikt!. Na to jego towarzysze uznali, że oszalał i odeszli do swoich domów.

Odyseusz i jego kompani wsiedli już na statek, odpływając, syn Laertesa rzekł do syna Posejdona: "słuchaj cyklopie, jeśli ktokolwiek zapyta, kto cię oślepił, powiedz: ten, co zburzył Troję, syn Laertesa!". Polifem zaczął modlić się do ojca o to, żeby Odyseusz nie wrócił do domu, a jeśli mu to dane to aby późno przybył do ziemi ojczystej i w nędzy, oraz aby stracił wszystkich swoich towarzyszy. Posejdon usłuchał syna i klątwa Polifema się spełniła.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

ANTYK opis epoki

Czyli epoka ukazująca, jaki człowiek powinien być

W ŚWIECIE MITOLOGI I MITÓW STAROŻYTNEJ GRECJI

ANTYK to inaczej STAROŻYTNOŚĆ to epoka obejmująca dzieje literatury Starożytnej Grecji i Rzymu liczymy ją od przełomu IX /...

Język polski

Porównanie "Iliady" z "Odyseją" - cechy gatunkowe i kwestia homerycka.

"Iliada" Homera jako epos klasyczny. Omów cechy gatunkowe. Porównaj z "Odyseją". Co to jest "kwestia homerycka"?

Epos to główny gatunek epiki do czasu powstania powieści. Jest to rozbudowany utwór wiersz...

Język polski

Motyw domu w literaturze.

Motyw domu pojawia się w literaturze niemal wszystkich epok .Rzadko jednak dom to tylko cztery ściany, twórcy nadają mu zazwyczaj wymiar symboliczny pod słowem dom jest ukrytych wiele innych znaczeń .Slowo dom może oznaczać budynek, pewną p...

Język polski

Motyw domu w wybranych utworach literackich.

Motyw domu pojawia się w literaturze niemal wszystkich epok.Rzadko jednak dom to tylko cztery sciany,twórcy nadaja mu zazwyczaj wymiar symboliczny pod slowem dom jest ukrytych wiele innych znaczeń .Slowo dom może oznaczac budynek,pewną przestrz...

Język polski

Antyk

Antyk
1?? Zagadnienia ogólne
2?? Geneza nazwy, chronologia, periodyzacja

SZTUKA GRECKA
OKRESY PODOKRESY
archaiczny wczesnoarchaiczny (geometryczny) 1050 - 700 r. p.n.e.
dojrzałego archaizmu (orientalizujący) 700 - 620...