Hermes - historia życia

Hermesa urodziła Maja, córka Tytana Atlasa, w której zakochał się Zeus.
Parę godzin po narodzinach niemowlak poczuł potężny głód. Miał ochotę na mięso pieczone w ognisku, a nie na mleko matki. Chwilę później zerwał pieluchę, wyskoczył z kołyski i uciekł z groty. Gdy dotarł do Tesalii, zakradł się do obory króla Admeta i uprowadził pięćdziesiąt sztuk bydła. Jakiś czas póżniej stwierdził, że trzeba wrócić do matki. Ukrył bydło w bezpiecznej kryjówce i wrócił. Zaraz po tym jak Hermes wrócił do kołyski, do groty wpadł Apollo. Rankiem zauważył zniknięcie bydła. Natychmiast poznał, kto jest sprawcą. Maja, nic nie wiedząc o czynie swojego dziecka, mówiła, że jest niewinny. Apollo nie dał się zwieść. Razem z Hermesem udali się na Olimp do Zeusa. Wtedy wszystko się wydało. Syn opowiedział jak było. Skończyło się na tym, że musiał oddać bydło.

W drodze powrotnej do domu bohater zaczął grać na kiterze, którą sam zrobił. Apollo był zachwycony i postanowił oddać bydło za nią.
Od czasu kradzieży do Hermesa przylgnęła opinia złodziejaszka. Jednak wkrótce zaskarbił sobie sympatię wszystkich Olimpijczyków. Zeus uczynił go swym posłańcem i nadwornym herildem.

Był to bóg bardzo życzliwy dla ludzi. Opiekował się wędrowcami zagubionymi na bezdrożach, kupcom pomagał w handlu. Hermes nauczył ludzi wielu rzeczy. Zawsze wiedział pierwszy o wszystkim, co działo się na ziemi i w podziemiu. Syn Mai, jak każdy, miał swoje ulubione zajęcie. Było to pasterstwo.

Zakochał się w Dryope. Został ojcem tęgiego syna. Dał mu imię Ereschiton. Później bogowie zamienili jego oblubienicę w kwiat lotosu.
Syn Hermesa był inny niż wszyscy. Cały był porośnięty sierścią, miał ogon, rogi i kopyta kozła. Był to Pan, król leśnych uroczysk. Ojciec zaniósł go na Olimp, aby Hebe nakarmiła go ambrozją i napoiła boskim nektarem.

Jednak wolał on zwykłe życie niż luksus, jaki miał zapewniony na Olimpie. ereschiton nie miał szczęścia w miłości. Umarł jako kawaler.

Hermes zakochał się w Afrodycie. Pewnego razu, gdy zażywał kąpieli zobaczył w źródle mieszkankę tej krynicy, nimfę Salantis. Zakochała się w nim tak mocno, że poprosiła ogób, aby ich nie rozdzielali od siebie i połączyli ze sobą na zawsze. Bogowie wysłuchali jej. Hermes i Salmatis stopili się w jedną istotę posiadającą wdzięki obojga. Istotota ta nazywa się hermafrodyta.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o kulturze

Historia sztuki kanon OKE

MATURA Z HISTORII SZTUKI
Kanon dzieł sztuki

POZIOM PODSTAWOWY


Sztuka ery prehistorycznej
Umiejętność rozpoznania:
- Wenus z Willendorfu
- malowidła z Lascaux
- zespół Stonehenge (plan, rekonstrukc...

Język polski

Jestem siostrą Psyche. Oto moja historia.

Gdy miałam sześć lat urodziła się moja siostra. Zajmowałam się nią, oczywiście nie sama, prawie jak matka. Z czasem stałyśmy się bardziej samodzielne. Gdy ja miałam dziesięć lat, a moja siostra cztery urodziła się nasza trzecia sios...

Język polski

Starożytność i Biblia

Starożytność

Filozofia i sztuka starożytnej Grecji i Rzymu.
Wyraz filozofia pochodzi od dwóch słów phileo (lubię) i sophia (mądrość). W starożytności termin ten oznaczał całokształt wiedzy racjonalnej. Filozofia grecka ...

Język polski

Zbigniew Herbert

Zbigniew Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista i prawnik. W czasie wojny był żołnierzem...

Język polski

Antyk

Antyk
1?? Zagadnienia ogólne
2?? Geneza nazwy, chronologia, periodyzacja

SZTUKA GRECKA
OKRESY PODOKRESY
archaiczny wczesnoarchaiczny (geometryczny) 1050 - 700 r. p.n.e.
dojrzałego archaizmu (orientalizujący) 700 - 620...