Charakterystyka Papkina z komedii A. Fredry "Zemsta"

Józef Papkin, syn Jana Papkina, jest jednym z bohaterów komedii Aleksandra Fredry, pt. „Zemsta”. Autor przedstawia go jako kawalera w średnim wieku. Papkin mówi, że jest wysoko urodzonym szlachcicem, a jego rodzina utraciła niegdyś cały majątek.

Nie wiemy zbyt wiele o wyglądzie Papkina. Ubierał się według mody francuskiej, a przy boku nosił szpadę – Artemizę, której ostrze wychwalał ponad wszystko.

Papkin jest na utrzymaniu Cześnika Macieja Raptusiewicza, wykorzystywany przez niego do różnych zadań, choć wstydzi się swojej zależności od szlachcica. Aby dowartościować się w oczach innych ludzi, wymyśla niestworzone historie o swoich bohaterskich wyczynach. Przedstawia siebie jako obrońcę kobiet i słabszych, a tak naprawdę jest kłamcą i tchórzem. Podczas bójki w ogrodzie, gdy miał przepędzić robotników, schował się i czekał na rozwój wydarzeń. Z kolei gdy Wacław dobrowolnie oddał mu się w niewolę, Papkin okłamał Cześnika, mówiąc, że sam go pojmał.

Papkin uważa się za pogromcę niewieścich serc i lwa salonowego. „Giną za mną te kobiety” – mówi. Uważa, że żadna mu się nie oprze, więc oświadcza się Klarze, używając przy tym niezwykle kwiecistego języka. Ponadto przez jakiś czas pełni rolę swata Cześnika i Podstoliny.
W dodatku Papkin jest strasznym chwalipiętą. Rejentowi przedstawia się jako „Papkin, lew Północy, rotmistrz sławny i kawaler”. Chce, by ludzie wierzyli, że jest światowej sławy rycerzem, a w rzeczywistości jego jedyny majątek to gitara angielska, Artemiza i kolekcja motyli będąca w zastawie.

Papkin jest niezwykle barwną i sympatyczną postacią. To właśnie on wprowadza do komedii najwięcej śmiesznych sytuacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka z komedii A. Fredry "Zemsta'

Główni bohaterowie dramatu Aleksandra Fredry pt: "Zemsta" to Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Między nimi toczy się spór o zamieszkiwany przez nich zamek - są tak samo aktywni jeżeli chodzi o dokuczanie sobie.

Obaj mają imion...

Język polski

Charakterystyka Papkina "Zemsta".

Józef Papkin to najbardziej charakterystyczna postać komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Autor przedstawia go jako podstarzałego kawalera, szlachcica, który w przeszłości przegrał cały swój majątek. W sytuacji, gdy Papkin spisuje...

Język polski

Charakterystyka Papkina.

Józef Papkin to najbardziej charakterystyczna postac komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Autor przedstawia go jako podstarzałego kawalera, szlachcica, który w przeszłości przegrał cały swój majątek. W sytuacji, gdy Papkin spisuje ...

Język polski

Charakterystyka Papkina.

Józef Papkin to najbardziej charakterystyczna postac komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Autor przedstawia go jako podstarzałego kawalera, szlachcica, który w przeszłości przegrał cały swój majątek. W sytuacji, gdy Papkin spisuje ...

Język polski

Charakterystyka Papkina

Józef Papkin to podstarzały kawaler, który ma skłonności do hazardu, przez co roztrwonił swój majątek. Za podejrzane sprawy z przeszłości groziło mu więzienie, przed którym wyratował go Cześnik. W ten sposób Papkin zaciągnął u Rap...