Charakterystyka Papkina

Józef Papkin to podstarzały kawaler, który ma skłonności do hazardu, przez co roztrwonił swój majątek. Za podejrzane sprawy z przeszłości groziło mu więzienie, przed którym wyratował go Cześnik. W ten sposób Papkin zaciągnął u Raptusiewicza dług wdzięczności i był zobowiązany wypełniać wszystkie jego polecenia. W trakcie pisania przez Józefa testamentu dowiadujemy się, że jest synem Jana, poza tym jego pochodzenie i rodzina nie są nam znane.

Papkin ubiera się modnie, po francusku: w "krótkie spodnie, buty okrągłe do pół łydki". Nosi perukę z warkoczem, na niej trójkątny kapelusz z piórkiem, "pod pachą parę pistoletów", a przy boku szablę, którą nazywa Artemizą.

Pod względem obycia towarzyskiego i mistrzostwa w wymowie przynaje mu pierszeństwo nawet Cześnik, zlecając mu misję nakłonienia Podstoliny do małżeństwa. Nie można na nim polegać (np. zdradza Wacława przed Cześnikiem). Jest tchórzem i fajtłapą, jeśli chodzi o zadania wymagające odwagi np. walkę czy obronę swej posiadłości. Pokazuje swoją odwagę jedynie wtedy, gdy nikogo nie ma już na polu walki. Bardzo charakterystyczne cechy Papkina to samochwalstwo, zarozumiałość i skłonność do przesady. Ujawniają się np. wtedy, kiedy przedstawia się Rejentowi: "Jestem Papkin, lew Północy" lub mówi o sobie: "Mądry w radzie, dzielny w boju, Dusza wojny, wróg pokoju". Jest przy tym nałogowym kłamcą. Potężną siłą są dla niego pieniądze, cechują go chciwość, pazerność i przekupność. Gotów jest uczynić wszystko, żeby zdobyć złoto. Jest naiwny, uwierzył, że został otruty przez Rejenta winem.

Papkin jest nieco sentymentalny. Pod drzwiami Podstoliny gra na angielskiej gitarze i śpiewa piosenkę, a Klarze obiecuje złożyć śluby. Wobec tych, których się obawia lub od których jest zależny stosuje pochlebstwa, jest uniżony i pokorny. Tych natomiast, którzy zdają się być słabymi - lekceważy, jest względem nich arogancki i bezwzględny.
Inne postaci dramatu odnoszą się do Papkina z lekceważeniem i pobłażliwością. Nie traktują go poważnie, ale nie wydaje się, żeby Papkin to zauważał.

Moim zdaniem, Papkin to postać, która mimo wielu wad budzi sympatię. Jedno jest pewne - dzięki kontrastowi między tym, w jaki sposób bohater mówi o sobie, a tym kim jest w rzeczywistości, Józef Papkin to najbardziej komiczna postać komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jednak Papkina da śie lubić - Charakterystyka Papkina z książki pt. "Zemsta"    

Jednak Papkina da śie lubić - Charakterystyka Papkina z książki pt. "Zemsta"    ...

Język polski

Charakterystyka Papkina

Charakterystyka Papkina
Józef Papkin, syn Jana Papkina, był jednym z najważniejszych sług Cześnika – posłańcem. Był on oddanym podwładnym, który z pokorą wykonuje wszystkie polecenia pana. Stracił swój majątek i dlatego żyje na...

Język polski

,,Zemsta' Charakterystyka Papkina i charakterystyka Podstoliny

,,Zemsta' Charakterystyka Papkina i charakterystyka Podstoliny...

Język polski

Charakterystyka Papkina wszytsko o nim cechy i wgl DAJE NAJLPESZA ODPOWIEDZ ORAZ WSZYTSKIE PUNKTY !! NIE PRZYJMUJE Z ZADNYCH STRON INTERNETOWYCH TYPU SCIAGA....!!!!!

Charakterystyka Papkina wszytsko o nim cechy i wgl DAJE NAJLPESZA ODPOWIEDZ ORAZ WSZYTSKIE PUNKTY !! NIE PRZYJMUJE Z ZADNYCH STRON INTERNETOWYCH TYPU SCIAGA....!!!!!...

Język polski

Charakterystyka Papkina poprzez: A. Opis sytuacji i czynów( cytatami 4) B. Wypowiedzi innych bohaterów(cytatami 2)

Charakterystyka Papkina poprzez: A. Opis sytuacji i czynów( cytatami 4) B. Wypowiedzi innych bohaterów(cytatami 2)...

Język polski

1. Dlaczego w książce "Zemsta" został podzielony mur ? 2. Charakterystyka Papkina ? :P

1. Dlaczego w książce "Zemsta" został podzielony mur ? 2. Charakterystyka Papkina ? :P...