Życiorys i twórczość .. HENRYKA SIENKIEWICZA ..

Życiorys i twórczość .. HENRYKA SIENKIEWICZA ..
Odpowiedź

Urodzony w średnio zamożnej rodzinie ziemiańskiej, po utracie majątku zamieszkał w Warszawie. Studiował początkowo medycynę, później historię i polonistykę. Rozpoczął współpracę z głównymi pismami pozytywistów: „Przeglądem Tygodniowym” i „Niwą”. Na stałe związał się z „Gazetą Polską”- pisał dla niej korespondencje z Wiednia i Paryża. Jako wysłannik tego pisma dwa lata spędził w Kalifornii. Teksty z tego okresu zostały potem wydane wspólnie jako Listy z podróży do Ameryki. Po powrocie do Warszawy Sienkiewicz został redaktorem w nowo utworzonym dzienniku „Słowo”. W tym okresie powstały: Szkice węglem, Bartek Zwycięzca, za chlebem, Latarnik, zaliczane do kanonu polskiej nowelistyki.                Przez sześć lat pracował nad trylogią historyczną: już pierwsza jej część Ogniem i mieczem osiągnęła niebywały sukces. Podobnie zostały odebrane dwie pozostałe części- Potop i Pan Wołodyjowski, pisane wedle słów samego autora- dla „pokrzepienia serc” czytelników w czasie, gdy ich kraju nie było na mapie Europy.                Kolejne książki Sienkiewicza- Bez dogmatu i Rodzina Połanieckich przeszły bez echa, autor zatem powrócił do tematyki historycznej. Inspirowany obrazami Henryka Siemiradzkiego napisał powieść o prześladowaniu pierwszych chrześcijan, osadzając akcję w starożytnym Rzymie- Quo vadis. Zdobyła ona popularność na całym świecie, bijąc rekordy nakładu w wielu językach. Podobnie przyjęto wydaną cztery lata później dla młodzieży- W pustyni i w puszczy. Pisarzowi w dowód uznania ofiarowano zakupiony ze składek czytelników dworek w Oblęgorku. W 1905 roku został uhonorowany literacką nagrodą Nobla.                Ostanie lata życia pisarz poświęcił na działalność charytatywną i polityczną. Podczas I wojny światowej, wspólnie z Ignacym Paderewskim zorganizował Komitet Pomocy Ofiarom Wojny. Zmarł w Szwajcarii; po kilku latach przewieziono do Polski.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Muszę napisać twórczość i życiorys Henryka Sienkiewicza.     Proszę. Potrzebuje zadanie na jutro,

Muszę napisać twórczość i życiorys Henryka Sienkiewicza.     Proszę. Potrzebuje zadanie na jutro,...

Język polski

Ścisła Biografia Henryka Sienkiewicza

Biografia Henryka Sienkiewicza
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) ? polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dz...

Język polski

Pozytywizm - opracowanie epoki

1. Termin pozytywizm

- termin ten został skonkretyzowany przez francuskiego filozofa Comte w dziele Kursy filozofii pozytywnej. Pozytywny to wg Comte :
- realny - zaprzeczający wszystkiemu co cudowne
- użyteczny – służący ko...

Język polski

Materiały do starej matury z Języka Polskiego.

22 Człowiek sam musi określić, co w życiu jest najważniejsze. Świat jakich wartości - ważnych dla ciebie - odnajdujesz w utworach literackich ?
Literatura od swych zaczątków stała się źródłem ideałów, postaw i wzorców osobowych...

Język polski

Kto zasługuje na miano prawdziwego człowieka?

Człowiek to istota, charakteryzująca się rozumem i cudowną wolą. Potrafi myśleć podejmować decyzje, dokonywać ocenę refleksji.
Na miano prawdziwego człowieka zasługuje ten kto idzie przez życie dobrze czyniąc.
Niewątpliwie j...