Porównanie organizmów - tabela


nazwa

przedstawiciel

charakterystyka

gąbki

gąbka

Gąbki mają prostą budowę, żyją na dnie oceanów, mórz i jezior, tworzą kolonie. Mają kształt worka, rurki, lub kielicha z otworem u góry. Odżywiają się drobnym pokarmem. Oczyszczają wodę z niektórych nieczystości, ich obecność świadczy o wysokim stanie czystości wód.

parzydełkowce

polipy, koralowce, meduzy

Parzydełkowce występują głównie w słonych wodach. Żyją pojedynczo, lub tworzą kolonie. Ich ciało składa się z warstw komórek. Są to drapieżniki.

płazińce

tasiemce

Większość płazińców ma układ pokarmowy. Nie mają natomiast układu krwionośnego, ani oddechowego. W większości są to pasożyty, mogą zmieniać żywicieli. Mają wydłużony kształt, są obojnakami.

nicienie

glista ludzka, włosienie, owsiki

Nicienie nie maja układu krwionośnego, ani oddechowego. Ich kształt jest obły, nitkowaty. Układ pokarmowy obecny. Nicienie są rozdzielno płciowe, występują niemal we wszystkich miejscach.

pierścienice

wazonkowce, pijawki, myszy morskie, dżdżownice

Ciało pierścienic jest wydłużone, obłe lub spłaszczone. Składa się z segmentów, na pierwszym znajduję się otwór gębowy, a na ostatnim otwór odbytowy. Najbardziej popularnym przedstawicielem pierścienic jest dżdżownica.

mięczaki

małże, ślimaki, głowonogi

Ciało mięczaków jest miękkie, pokryte śluzem, składa się z głowy, nogi i worka trzewiowego, który okryty jest płaszczem, a jego wydzielina tworzy muszle. Mięczaki posiadają układ krwionośny otwarty, pojawia się u nich niby płuco. Większość mięczaków żyje w wodzie.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Komórka. Budowa i funkcje organelli komórkowych; porównanie komórek prokariotycznych i eukariotycznych

Porównanie komórek prokariotycznych i eukariotycznych

1. Komórka prokariotyczna:
Charakteryzuje się brakiem jądra komórkowego. DNA znajduje się w pewnym rejonie cytoplazmy, nie oddzielony od niej błoną. Cząsteczki DNA w więks...

Ekonomia

Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Gospodarkę światową możemy rozumieć na wiele definicji a oto kilka przykładów wg. J. Sodaczuka on jest historycznie ukształtowany jak zmienia się w czasie system powiązań ekonomicznych (produkcyjnych, handlowych, usługowych, itp. ) międ...

Fizyka

Wpływ promieniowania na organizmy ludzkie i przyrodę.

1) Definicja promieniotwórczości.


Promieniotwórczość występuje, kiedy jądro atomu dzieli się wytwarzając przy tym promienie lub cząstki, i tworzy jądro innego pierwiastka. Pierwiastek promieniotwórczy to taki, którego jądr...

Biologia

Wpływ promieniowania na organizmy ludzkie i przyrodę.

Spis treści:

1) Definicja promieniotwórczości.

2) Główne typy promieniowania.
a) Promieniowanie alfa
b) Promieniowanie beta
c) Promieniowanie gamma

3) Pozostałe rodzaje promieniowań.
a) Promieniowa...

Geografia

Zanieczyszczenie i ochrona Bałtyku

Morze Bałtyckie jest najmłodszym morzem na Ziemi - liczy zaledwie 12 tys. lat, podczas gdy inne morza powstały przed wieloma milionami lat. Podobnie jak jeziora polodowcowe powstało ono wskutek ocieplania się klimatu i topnienia lodowca, w jego...