Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi
W epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz" występują dwie postacie kobiece. Są to Telimena, krewna sędziego i Zosia, wnuczka Stolnika Horeszki.
Telimena to kobieta w podeszłym wieku. Mieszkała w Petersburgu, a do Soplicowa przyjechała jako opiekunka Zosi. Była ona kobietą dojrzałą. Miała smukłą sylwetkę, kształtną pierś, włosy kruczoczarne, pozwijane w kręgi i pukle. Lubiła modę zagraniczną. Telimena to kobieta lubiąca mężczyzn. Lubiła być w centrum uwagi. Szukała mężczyzny odpowiedniego dla niej, przy którym mogłaby ustatkować się finansowo i mieć zabezpieczenie na przyszłość. Uważała się za "damę zagraniczną". Była również osobą egoistyczną, ponieważ raniła uczucia innych i wpatrzona była w siebie.
Zosia to bardzo młoda dziewczyna miała około 16 lat. Mieszka ona w Soplicowie. Autor jej urodę porównuję do anioła. Była ona osobą miłą, dobrą, szczerą. Pomimo swojego młodego wieku wykazała się rozsądkiem nie chciała się zaręczyć z Tadeuszem, ponieważ miał on wyjechać. Zosia jest to osoba skromna i warta podziwu.
Moim zdaniem obie bohaterki mogą zainteresować czytelnika dlatego, że są swoimi przeciwieństwami. Telimena to kobieta dojrzała i lubiąca mężczyzn, Zosia zaś to młoda dziewczyna poznająca życie.