Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi Horeszko
Zosia i Telimena to dwie główne kobiece postacie z epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz". Są one na pewno przeciwieństwami. Jak widać, to dwie postaci zbudowane na zasadzie kontrastów, tak aby cechy jednej uwypuklały cechy drugiej.
Zosia to czternastoletnia, dobrze wychowana dziewczyna, która uwielbia przebywać na łonie natury. Jej głównym zajęciem jest pilnowanie dzieci i doglądanie ptactwa domowego. Ma bardzo subtelną urodę. Jest piękną dziewczynką o jasnych kręconych włosach, która ubiera się zawsze stosownie do sytuacji. Zosia zachwyca wszystkich swoim ubiorem, co ją trochę onieśmiela, bo z natury jest bardzo skromna. Dopiero później poznajemy ją jako bywalczynie soplicowskich salonów, jednak nie czuje się tam dobrze. Jest bardzo oddana i wdzięczna opiekunom za trud wychowania. Ma dobre i wrażliwe serce.
Jej przeciwieństwo-Telimena. To kobieta dojrzała, która jest zafascynowana Francją, chwali się swoją wiedzą z dziedziny sztuki, a także znajomością Petersburga i pamiątkami przywiezionymi z tego miasta. Nie zna ona umiaru w wymyślaniu swoich strojów, które często były niestosowne do miejsca i sytuacji. Telimena jest kobietą, która uwielbiała mężczyzn. Każdemu potrafiła zawrócić w głowie. Rozpaczliwie szukała męża i nieistotne, kto miałby nim zostać, ważne, by jej przyszły małżonek miał bogactwa i dom.
Mickiewicz wprowadzając tak różne postacie kobiece podkreślił różnorodność ludzkich charakterów. Zosia to spokojna i uczynna dziewczyna, natomiast Telimena to bohaterka dynamiczna, często w swoich zachowaniach śmieszna, umiejąca walczyć o swoje. Obydwie mogą cieszyć się sympatią czytelnika.