Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?
Odwołując się do różnych tekstów kultury (książki, filmu, obrazy), odpowiedz na pytanie: czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?
W dzisiejszych czasach tak wiele wiemy na temat czasów starożytnych. Możemy się pochwalić ogromnymi zbiorami ksiąg i źródeł historycznych. Wiele z nich omawia się w szkole, więc czy to ma w ogóle jakiś sens? Czy przekazy starożytnych niosą nam jakieś przesłanie?
Wiele z ideałów cenionych w tamtych czasach możemy odwołać i do czasów współczesnych. Cenny, lecz zapomniany przez ludzi ideał posiadała bohaterka Sofoklesa. Antygona – jej własne stwierdzenie: przyszłam współkochać, nie współnienawidzić. Pełna dumy i współczucia, potrafiła kochać ludzi i szanować tradycję, co dzisiaj zdarza się rzadko.
Drugim ideałem, który zaginął ówcześnie, jest patriotyzm. Jak powiedział Tyrtajos: „Rzecz to piękna, gdy ginie człowiek w obronie ojczyzny”. Nie tylko on w tamtych czasach wyznawał tę teorię. Było wtedy chwałą i sławą walczyć o swój kraj, dzisiaj jest to przykry obowiązek.
To, co przetrwało w nienaruszonej formie to stoicyzm i cynizm. Tak bardzo weszło nam to w krew, że nawet czasami tego nie zauważamy. Wielce cenna dla nas jest odwaga i honor, który przynieśli nam starożytni. Dzięki nim wykształciła się również i rozwinęła filozofia, którą my wyznajemy.
Reasumując, starożytne ideały są bardzo cenne dla współczesnych ludzi, chociaż sami czasami nie zdajemy sobie sprawę, że są one tak stare, a nie dzisiejsze.