Wynalazki XX wieku w dziedzinie fizyki które zmieniły świat.

W latach 1900-2000 nastąpił duży postęp w dziedzinie fizyki. Cały ten postęp można zawdzięczać odkryciem kilku jak się okazuje na dzień dzisiejszy podstawowych wynalazków. Każde z tych odkryć ma dziś zastosowanie w życiu społecznym i jest wykorzystywane przez człowieka by ułatwiało mu życie.

Jednym przełomowym odkryciem z fizyki było odkrycie przez O. Hahn`a i F. Stsassmana w 1938 roku rozszczepienia jądra atomowego.

Dzięki temu odkryciu człowiek zaczął się zastanawiać do czego może posłużyć ów te odkrycie, długo człowiek nie musiał czekać na zastosowanie tego odkrycia, bo już w 1942 roku w Ameryce został uruchomiony pierwszy reaktor jądrowy przez włoskiego fizyka E. Fermiego. On wpadł na genialny pomysł wykorzystania rozszczepienia atomów tak by można było otrzymywać „za darmo” energie, ale trzeba było pilnować tej reakcji bob mogła przynieść niepożądane skutki o których i dla nich znalazło się zastosowanie.

Odkrył że jeżeli ta reakcja co dawała energie będzie nie patrolowana tzn. nie będą neutralizowani neutrony tak jak miało to zastosowanie w reaktorze jądrowym to może to doprowadzić do ciągłej, szybko postępującej reakcji zwiększania energii, która prowadzi do wybuchu. Człowiek ten skutek uboczny reaktora potrafił wykorzystać, no i w 1945 roku amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki bombę atomową.

Następnym przełomowym odkryciem uważam za wynalezienie tranzystora. Jest to proste i przede wszystkim malutkie urządzenie, które pozwoliło na zastąpienie dużych, nie zręcznych lamp elektronowych.

W połowie lat sześćdziesiątych pojawiły się układy scalone- są to płytki złożone z warstw różnych materiałów, które różnie przewodzą prąd. Odpowiednie rozłożenie takich warstw powoduje, że każda taka płytka staje się zbiorem łączonych ze sobą w trwały sposób miniaturowych tranzystorów.

W dzisiejszym świecie prawie w każdym urządzeniu elektrycznym występuje choć jeden tranzystor bądź układ scalony. Dzięki układom scalonym nastąpiła miniaturyzacja wszystkich urządzeń elektrycznych, przykładem może być komputer. Niegdyś zajmował on całą halę bądź pokój a teraz ma rozmiary niewielkiej skrzyneczki która stoi koło biurka.

Ostatnim jakim się zajęłam wynalazkiem który powstał w XX wieku jest laser.

Laser jest jednym z najciekawszych wynalazków XX wieku, a został on zbudowany w 1960 roku przez amerykańskiego uczonego Teodora H. Maimana. Jego wynalazek umożliwia wzmocnienie promieniowania świetlnego i wysyłanie go w postaci skupionej, nierozbiegającej się wiązki. Dodatkowym plusem tego jest to, że wysyłana wiązka świetlna ma jedną określoną częstotliwość i więc jest jednobarwny.

Laser ma wszelakie zastosowanie w dzisiejszym świecie, począwszy od medycyny gdzie jest wykorzystywany do różnych operacji co jest potrzebna precyzja poprzez wykorzystywaniu go w światłowodach które przesyłają dane poprzez wiązki światła, a skończywszy na zastosowaniu w technice wojennej.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

„To są wspaniałe czasy, panowie, wspaniałe czasy” – czy cesarz Wilhelm II miał rację, mówiąc tak o XIX wieku?

Na kartach historii wiek XIX zapisał się wspaniałymi słowami. Dlaczego? Czy ze względu na dziejowe wydarzenia? Czy może dzięki ogólnemu postępowi i rozkwitowi różnych dziedzin życia? Dlaczego cesarz niemiecki Wilhelm II nazwał okres od ...

Historia

Dlaczego przemiany w nauce i technice na przełomie XIX i XX wieku nazywamy rewolucją

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA, przewrót przemysłowy, całokształt przemian technicznych, ekonomicznych oraz społecznych związanych z powstawaniem przemysłu fabrycznego i nowoczesnej cywilizacji przemysłowej. Przewrót techniczny polegał na zastąpi...

Historia

Nauka, technika, kultura na przełomie XIX/XX wieku

Podjęcie tak szerokiego tematu wymaga przejrzystości i czystości wypowiedzi. W związku z tym metodą, która postaram się zanalizować ten problem będzie metoda problemowo-płaszczyznowa.

Końcowe lata XIX wieku i początek wieku XX ...

Historia

Rewolucja przemysłowa

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA, przewrót przemysłowy, całokształt przemian technicznych, ekonomicznych oraz społecznych związanych z powstawaniem przemysłu fabrycznego i nowoczesnej cywilizacji przemysłowej. Przewrót techniczny polegał na zastąpi...

Politologia

Scharakteryzuj rozwój współczesnej gospodarki światowej

MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI
GOSPODARCZE

Temat: ,,Scharakteryzuj rozwój współczesnej gospodarki światowej
pod kontem analizy przepływu
towarów, usług, kapitału, technologii i osób
na skalę globalną.”