Cechy charakterystyczne demokracji ateńskiej.

Demokracja narodziła się w starożytnych Atenach, gdzie wszyscy wolni obywatele płci męskiej mieli zagwarantowane prawo uczestniczenia w odbywających się na forum zgromadzenia dyskusjach o sprawach publicznych i podejmowania decyzji dotyczących państwa oraz stanowienia prawa. Do dnia dzisiejszego taka demokracja przetrwała jako demokracja bezpośrednia w formie:
1. referendum – powszechne głosowanie obywateli w sprawach społecznych, politycznych gospodarczych itp.;
2. inicjatywy ludowej – możliwość wszczęcia postępowania ustawodawczego przez określoną liczbę obywateli, która podpisuje projekt ustawy i wysyła go do parlamentu;
3. weta ludowego – zezwala na ogłoszenie referendum na żądanie określonej liczby obywateli;
4. konsultacji społecznej - dopuszcza opiniowanie jakiejś sprawy (np. w drodze głosowania) przez ogół uprawnionych obywateli.
Jedną z instytucji życia w Atenach było zgromadzenie wszystkich obywateli. Mieszkańcy Aten i okolic zbierali się 10 razy w roku, aby przedyskutować uchwały dotyczące Aten i jej mieszkańców.
Dzisiaj odpowiednikiem zgromadzenia ludowego jest parlament. Szczegółowo omówione przez niego uchwały są poddane pod głosowanie. Przyjęte większością głosów uchwały są przekazywane prezydentowi do akceptacji.
Urzędnicy w starożytnych Atenach wykonywali postanowienia zgromadzenia i rady. Teraz władzę wykonawczą pełnią : Prezydent i Rada ministrów.
Sądy pełnili ludzie, którzy po zgłoszeniu się zostali wybierani na to stanowisko w ramach losowania. Sześć tysięcy sędziów dzielono na grupy od 201 do 1501 członków, w zależności od rodzaju sprawy. W Polsce nie występuje taki urząd władzy, ale np. w Stanach Zjednoczonych odpowiednikiem Ateńskich sędziów jest ława przysięgłych.
Do dzisiaj przetrwało pojęcie diety, jednak taka pensja nie ma wystarczyć tylko ns pierwszorzędne wydatki tj. jedzenie i nocleg, jak to było w Atenach. Teraz stanowiska urzędowe są jednymi z lepiej opłacanych posad.
Prawo do głosowania mają obywatele obu płci od 18 roku życia, nie tylko obywatele – mężczyźni.
Najważniejsze urzędy stworzone przez Ateńczyków przetrwały do czasów dzisiejszych, pod zmieniona nazwą w udoskonalonej formie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

charakterystyczne cechy demokracji ateńskiej  (według tematu 'demokratyczne ateny' z ksiazki 'sladami przeszłosci' ale moze tez bys nie na podstawie )mam to na jutro prosze o szybka odpowiedz

charakterystyczne cechy demokracji ateńskiej  (według tematu 'demokratyczne ateny' z ksiazki 'sladami przeszłosci' ale moze tez bys nie na podstawie )mam to na jutro prosze o szybka odpowiedz...

Historia

Historia doktryn

1. Podział społeczny Sparty.
Była to polis o timokratycznej formie rządu. Początki wiąże z podbojem Dorów. Dorowie stali się grupą panującą. Sparta kojarzy się ze spartańskim wychowaniem.

STRUKTURA SPOŁECZNA
1) Sparti...

Historia

Grecja

Spis treści
1. Historia starożytnej Grecji
- Epoka mykeńska.
- Ciemne Wieki
- Epoka archaiczna
- Epoka klasyczna
- Epoka hellenistyczna
2. Kolebka starożytnej Grecji
- Wokół basenu Morza Śródziem...

Historia

Opracowane tematy z historii ze starożytności i średniowiecza

SRAROŻYTNOŚĆ
TEMAT: HISTORIA JAKO NAUKA I PRZEDMIOT.

1. Historia jako nauka bada życie społeczeństw z przeszłości.

2. Źródło jest to ślad po celowej działalności człowieka. Rodzaje źródeł:
· źródło pis...

Historia

Starożytnia Grecja i Rzym - obfite notatki z lekcji

GRECJA W DOBIE KULTUR MINOJSKIEJ I MYKEŃSKIEJ

1. WARUNKI NATURALNE I ZAJĘCIA GREKÓW
2. ROZKWIT KULTURY KRETEŃSKIEJ (MINOJSKA)
3. KULTURA ACHAJSKA (MYKEŃSKA)
4. FENICJANIE

Ad. 1.

Pdn-wsch Europa, morze Śr...