Atak Moskali na zamek Horeszki.

Atak Moskali na zamek Horeszki:

Przechodziłem właśnie koło zamku.Była noc, moskale otoczyli cały zamek.Strzelcy z zamku skutecznie odpierali atak moskali.Stolnik wyszedł na ganek.Wtedy ktoś zza bramy, z ukrycia strzelił
Stolnik zająknał sie, zaczerwienił zbladł i krząkną krwią a, że kula trafiła go w pierś zmarł.Gerwazy postrzegł któż to strzelił był to Soplica, wzioł strzelbę strzelił dwa razy lecz nie trafił.Pani horeszkowa przybiegła z krzykiem rozpaczając śmierć meża.Moskale zbliżali się.Na szczeście przybyła odsiecz parafianowicz i mickiewiczów dwudziestu.Którzy od wieków rodu Spoliców nienawidzą.A Gerwazy umoczył miecz w krwi Stolnika przysięgając zemstę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Atak Moskali na Zamek Horeszki.

Akcja rozgrywa się na Litwie w czasie zaboru rosyjskiego. Ludność pokłada nadzieje na odzyskanie niepodległości. Horeszko był zwolennikiem Konstytucji 3-go maja i planował wesprzeć zbrojnie konfederatów.

Pewnej nocy Rosjanie otocz...

Język polski

Metamorfoza i jej sens w literaturze

Literatura opisująca metamorfozę bohatera była wyrazem buntu, protestem przeciwko kultowi rozumu. W utworach tych często występują zjawiska nadprzyrodzone, wielkie uczucie jakim bohater obdarza swoją ukochaną, ludowe wierzenia i obyczaje, a ...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

"Pan Tadeusz".

Pan Tadeusz (Adam Mickiewicz)

Dzielo bylo pisane od 1832 roku, z pewnymi przerwami, przez 15 miesiecy, drukiem utwór ukazal sie w Paryzu w 1834 roku. Wedlug pierwotnego zamiaru miala to byc idylla w typie "Hermana i Doroty" Goet...

Język polski

"Pan Tadeusz"

Jacek Soplica - nowy typ bohatera romantycznego

Glówna postacia utworu jest Jacek Soplica, który cale swe zycie poswiecil walce o wolnosc ojczyzny. W mlodosci byl ulubiencem okolicznej szlachty, typowym warcholem i zabijaka. Bywal nawet ...