Wojny starożytnych Greków o niepodległość

Temat dotyczy wojen grecko-perskich. Wojny te miały miejsce w V wieku, w latach 500-449 r. p.n.e. Swoim zasięgiem obejmowały obszar zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej, obszar Półwyspu Peloponeskiego, Morza Egejskiego i Morza Trackiego.

W ramach tematu omówię: przyczyny, przebieg i skutki ówczesnych bitew. Jak również sposób funkcjonowania społeczeństwa greckiego w obliczu zagrożenia ze strony Perskiej. W pracy zwrócę również uwagę na sposób prowadzenia działań militarnych podczas tej wojny.

Szczególną uwagę wojną grecko-perskim poświęcił N.G.L Hammond w swojej pracy zatytułowanej „Dzieje Grecji”.

W połowie VI w. p.n.e. kolonie greckie w Azji Mniejszej zostały podbite przez Persów. Ekspanstyczna polityka terytorialna tego państwa, doprowadziła do konfliktów z Grecją m.in. Persowie zajmując Egipt ograniczyli zasięg handlowy Greków. Skutkiem takich działań był wybuch poswatania w Jonii w 500 r. p.n.e. który uważany jest za zaczątek wojen grecko-perskich.

Znaczną część armii greckich polis stanowili ciężkozbrojni piechurzy czyli tzw. hoplici, oprócz nich w walkach brali udział także lekkozbrojni (łucznicy, procarze) i jazda. Typowa armia grecka była nieliczna składała się z kilku tysięcy żołnierzy, rzadziej z kilku tysięcy.

Każdy grecki obywatel, którego stać było na zakup odpowiedniego wyposażenia był zobowiązany do obrony ojczyzny. Udział bądź też sama przynależność do armii wiązała się z licznymi korzyściami. Jak głosi słynne powiedzenie : „kto broni ziemi, ten ma władzę”.

Liczne wysokie podatki a także rządy tyranów były bezpośrednim skutkiem wybuchu powstania w Milecie w 499 r. p.n.e. Pomimo usilnych starań i pomocy ze strony Aten, powstańcy zostali pokonani, natomiast Milet z rozkazu Dariusza I (władcy perskiego) został doszczętnie zniszczony.

Kolejnym działaniem mającym na celu wyzwolenie polis greckich, była bitwa pod Maratonem w 490 r. p.n.e. Niezważająca na znaczną liczebną przewagę persów, ateński dowódca Militiades rozpoczął bitwę. Zwycięstwo było możliwe dzięki zastosowaniu nowego szyku bojowego tzw. falangi. Ów sukces wzmocnił morale i ducha walki Greków.

Istotny wpływ na przebieg wojny miała bitwa w wąwozie Termopile z 480 r. p.n.e. Starcia zbrojne zaplanowano w wąskim wąwozie, misterny plan został jednak wydany przez Efialtesa z Malis, który wskazał persom okrężną drogę. W celu zmniejszenia strat w armii, Spartański król Leonidas podjął się walki z góry skazanej na niepowodzenie. Towarzyszyło mu 300 wiernych spartiatów. Desperacki krok Leonidasa umożliwił reszcie armii. Tym razem szala zwycięstw przechyliła się na stronę Persów.

Kolejna bitwa Greków z Persami miała miejsce w 480 r. p.n.e. w wąskiej cieśninie u wybrzeży wyspy Salamina. Początkowo Persami dowodził Kserkses, jednak musiał stłumić but w Babilonii, dlatego też na swojego zastępcę w bitwie wyznaczył wybitnego wodza Maradoniusza. Mimo usilnych starań wielkie okręty Persów zostały pokonane przez małe i zwinne greckie tiery. Nazwa tego okrętu pochodzi od łacińskiego słowa „trzy wiosła” ponieważ wioślarze siedzieli wewnątrz kadłuba w trzech rzędach. Na pokładzie przebywali także oficerowie żołnierze łucznicy i majtkowie. Biorąca udział w tych działaniach biedota otrzymywała żołd, z czasem metojkowie uznali, że skoro biorą udział w walkach to również powinni mieć wpływ na władze, wychodzili oni z założenia: „kto broni ziemi, ten ma władze”. Z czasem doszło do wzrostu ich pozycji społecznej.

Ostatnią istotną bitwą, była bitwa pod Platejami w 479 r. p.n.e. Grecy pod wodzą Pauzaniusza roznieśli dowodzoną prze Maradoniusza armię Perską. Rok później został założony Ateński Związek Morski zrzeszający greckie miasta, w celu walki o wyzwolenia Greków spod panowania Persów.

Ostatecznie działania wojenne zakończyły się tzw. pokojem Kaliasa w 449 r. p.n.e. Zawarty pokój był korzystny dla Greków, Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność miast-państw greckich w Azji Mniejszej. Po wojnie greckie miasta-państwa zaczynały się odbudowywać i podnosić ze strat poniesionych podczas wojny.

Podsumowując omawiany temat, możemy stwierdzić, że działania wojenne prowadzone przez Grecje w ówczesnym czasie doprowadziły do jej wyzwolenia spod okupacji Perskiej.

Wali prowadzone w V wieku p.n.e. spowodowały wyparcie Persów z Grecji właściwej, a także wyzwolenie na wyspach Morza Egejskiego i w Azji Mniejszej greckich polis, grecy opanowali również Bizancjum (478 r. p.n.e.).

Liczne zwycięstwa dowiodły słuszności Spartańskiego wychowania, które zakładało surowe życie w bardzo ciężkich warunkach, a także poświęceni w imię obrony ojczyzny.

Za sprawą zawiązana Ateńskiego Związku Morskiego nastąpił wzrost znaczenia Aten i Spart wśród greckich polis. Stworzenie silnego sojuszu dowodziło, iż pomimo silnego rozbicia politycznego Grecy w obliczu zagrożenia potrafili się zjednoczyć przeciw wspólnemu wrogowi jakim była Persja.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Materiały do starej matury z Języka Polskiego.

22 Człowiek sam musi określić, co w życiu jest najważniejsze. Świat jakich wartości - ważnych dla ciebie - odnajdujesz w utworach literackich ?
Literatura od swych zaczątków stała się źródłem ideałów, postaw i wzorców osobowych...

Prawo

Historia doktryn politycznych - Myśliciele

HANNAH ARENDT: (1906 – 1975) Korzenie totalitaryzmu; krytyka postawy liberalnej w odniesieniu do totalitaryzmu; oskarża myśl oświecenia o uczynienie z człowieka narzędzia produkcji i zniesienie znaczenia wspólnoty, pozbawienia go uczestnictw...

Język polski

Literatura jest przeznaczona do zatrzymywania czasu w jego niszczącym biegu. O ile słuszne jest, według ciebie, zdanie Jana Parandowskiego?

Czas jest rzeczą względną. W różnych sytuacjach odczuwamy, że płynie wolniej lub szybciej. Jest nienamacalny. Niektórzy twierdzą, że nie istnieje, że jest tylko wymysłem naszego mózgu, który stara się jakoś uporządkować postrzegani...

Język polski

Postacie mitologiczne i ich funkcjonowanie w literaturze polskiej.

Nie ma chyba takiej epoki, która nie byłaby zafascynowana antykiem. Tematy i motywy mitologiczne inspirują nie tylko poetów i pisarzy, ale również rzeźbiarzy i malarzy. Wiele postaci mitologicznych zadomowiło się w naszym języku. Bez wyja�...

Język polski

Sceny bitew i pojedynków. W jaki sposób ukazywali je pisarze i jakie funkcje pełniły w ich dziełach? Ukaż na wybranych przykładach.

Poniżej kompletna prezentacja maturalna wraz z bibliografią, kartką z cytatami i ramowym planem. Za egzamin dostałem 13/20 pkt, nie jest to świetny wynik ale wynikał on ze słabej znajomości lektur w bibliografii, gdybym znał odpowiedzi na p...