Motyw domu - definicja, lektury, zakończenie

Definicja Domu
Wyraz Dom posiada dużo znaczeń, dosłownych i w przenośnych.
W dosłownych dom to:
-przystosowany pod względem konstrukcyjnym i użytkowym budynek, przeznaczony do celów mieszkalnych.
- Są różne rodzaje domów, np. blok, dom jednorodzinny, wielorodzinny i kawalerka czyli wynajęte przez daną osobę małe mieszkanie.
W przenośnym to:
- cała rodzinna atmosfera gdzie czujemy się bezpieczni, otoczeni ciepłem rodzinnym to miejsce w którym dorastamy, odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy czy szkole .
- Jest to ważny element w życiu człowieka.

Wszyscy ludzie posiadają dom, chociaż przybiera on różne formy.
Jedni uważają, że jest to miejsce, w którym spędza się życie, dla drugich domem są najbliżsi, czasami zaś dom oznacza pamięć, wspomnienie.

Synonimy do wyrazu dom:
chałupa, chata ,hacjenda, miejsce zamieszkania, siedziba, miejsce stałego pobytu, budynek mieszkalny.

Motyw domu występuje w literaturze bardzo często choć nie zawsze w takim znaczeniu,(np. dom jako rodzina lub dom jako ojczyzna).

1. Wiele utworów Jana Kochanowskiego jest poświęcony motywie domu, poeta był bardzo zawiązany ze swoim miejscem zamieszkania czyli Czarnolesiem.
W jednej z fraszek ?Na dom w Czarnolesie? opisuje że był szczęśliwy w swoim domu, który nie zamieniłby na żaden inny, dziękuje za niego Bogu i przywołuje go jako stróża ogniska domowego. Podmiot liryczny nie przywiązuje wagi do materialnego dostatku, większą wartość stanowi dla niego to, by miejsce, w którym mieszka, pełne było ciepła rodzinnego. Był dla niego ucieleśnieniem marzeń i potrzeb

2. W epopei Adama Mickiewicza ?Pan Tadeusz? motyw domu odgrywa ważną role,
- zamek dawny dwór Horeszków, to o niego toczy się spór pomiędzy Hrabią a Sędzią , jest on zaniedbany, brak ciepła domowego,
-dwór Sopliców ,zadbany, brama zawsze otwarta na oścież co oznacza że gospodarz był gościnny. W środku dużo obrazów historycznych ,pamiątek rodzinnych. Tradycja była dla Sędziego ważna jak i grzeczność, harmonia, porządek ,życzliwość i pierwszeństwo (dla urzędu, wieku),biesiady jadło się wspólnie przy jednym stole. Sędzia mawiał cytat: :(...) domy i narody słyną, z jego upadkiem domy i narody giną.? Ten cytat mówi o pojecie domu jako rodziny i jako ojczyzny.

3.William Szekspir ?Makbet?- książka opisuje dom zbrodniczy gdzie bohater (tak jak w ?Antygonie? Juliusza Słowackiego) popychany rządzą władzy popełnia jedną zbrodnie za drugą. Władza staję się najważniejsza, powoli małżonkowie Makbet i Lady Makbet oddalają się od siebie więc ich dom po niedługim czasie zamienia się w ruinę, ponieważ ciepło rodzinne, miłość gdzieś tam znikła.

4. Stefan Żeromski ?Syzyfowe Prace?- motyw domu ukazany jest tu jako tęsknota głównego bohatera Marcina Borowicza za domem kiedy musi pójść do szkoły. Wyjazd z gniazda rodzinnego, rozłąka z ludźmi, których znał i kochał sprawia, że nie wie co robi, jest zdezorientowany. Przede wszystkim musi nauczyć się samodzielności. Po rozstaniu z rodzicami ogarnia go bezradność i tęsknota, nagle nie ma przy nim matki, która zawsze w trudnych sytuacjach go wspierała, potrafiła go zrozumieć. Przez pierwsze miesiące nie ma kontaktu z domem rodzinnym, przyjaciółmi. Borowicz jednak nie potrafi zapomnieć o swoim miejscu zamieszkania oraz o rodzinie i nadal tęskni

Uważam że dom odgrywa ważną role w życiu człowieka, ponieważ kształtuje w nas wartości na których musimy bazować w dorosłym życiu. Wpaja nam dobre obyczaje, kształtuje osobowość i stosunek do ludzi i świata. Dom uczy, wychowuje, przygarnia i jest bezpiecznym schronieniem.

Słowo dom powinno wzbudzać w człowieku ciepłe i radosne myśli o spokoju i szczęściu. To, jaki dom stworzymy, gdy opuścimy ten pierwszy, rodzinny, zależy tylko od nas. Wszyscy jednak starają się, by żyć tam najlepiej i najpełniej, by móc poczuć się sobą u siebie.

Pisarze pisząc o motywie domu chcą nam ukazać jak ważny powinien być dla nas dom rodzinny.

Na koniec przytoczę słowa księdza Józefa Tischnera ? Ale dom to jednak dom: tutaj każdy powinien czuć się sobą

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Matura

Miłość w poezji barokowej. Rozwiń temat na podstawie interpretacji wierszy Cuda miłości oraz Do trupa J. A. Morsztyna.
Interpretacja wiersza Cuda miłości
1. rozpoznanie sonetu jako gatunku literackiego
2. określenie cech gatunko...

Pedagogika

Bajki i baśnie jako metody wychowawcze oraz ich stosowanie na przykładzie dzieci uczęszczających do przedszkola w warce

Jednym z kluczowych elementów tworzących ramy dla właściwego wychowania jest zbudowanie systemu wartości stanowiącego fundament życia człowieka. Podstawowym miejscem przekazywania tych wartości jest w pierwszej kolejności rodzina, a dalej ...