Opis obrazu Jana Matejki pt.:"Dzieci artysty"

Jan Matejko był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy. Zasłynął jednak głównie z obrazów historycznych, takich jak np. "Bitwa pod Grunwaldem" lub "Stańczyk". Mało kto wie, że malował też dzieła o innej tematyce, bardziej osobistej. Oto jedno z nich.
Obraz "Dzieci artysty" powstał w 1879 roku i teraz znajduje się w muzeum we Lwowie. Jest bardzo duży (149x202cm.) i przedstawia czwórkę dzieci artysty: Tadeusza, Helenę, Beatę i Jerzego. Jan Matejko miał jeszcze jedną córkę, Reginę, która niestety umarła niedługo po urodzeniu, dlatego nie ma jej wśród rodzeństwa.
W centrum obrazu stoi Helenka. Ubrana jest w błękitną suknię do ziemi, obszytą białą koronką i ozdobioną granatową taśmą. Dziewczynka ma długie brązowe włosy, które splecione w luźne warkocze opadają na jej smukłe ramiona. Stoi dumnie wyprostowana i zadumana. Zza siostry wychyla się Beatka. Wygląda na młodszą i bardziej onieśmieloną. Ma jasne loczki i lekko się usmiecha. Ubrana jest w kremową sukienkę, a w dłoni trzyma małego ptaszka. Z prawej strony Helenki stoi Tadeusz. Jest obcięty na pazia i ubrany w ciemny strój z białym kołnierzykiem i mankietami. Jedną rękę opiera o krzesło, drugą lekko obejmuje najmłodszego braciszka, Jerzego. Chłopiec, w czerwonym ubranku, klęczy na podłodze i wygląda na zniecierpli-wionego. Wyciąga przed siebie dłonie i wydaje się, że trudno mu długo usiedzieć w jednym miejscu. Pewnie nie chce już pozować ojcu do obrazu, a wolałby pobawić się z psem, który leży u jego stóp na miękkiej poduszce. Dzieci stoją w ciemnym, ale bogato urządzonym pokoju. Świadczą o tym rzeźbione meble i wzorzyste tkaniny.
Pierwszy plan obrazu tworzą pies oraz stół nakryty haftowanym obrusem.
Na drugim planie znajdują się Helenka i i Jerzy, na trzecim natomiast - Tadeusz i Beatka.
W tle widać pozawieszane kotary.
Uwagę zwraca też kompozycja obrazu. Postacie są tak ustawione, że panuje tu równowaga. Najstarsze dzieci stoją w środku, a młodsze po bokach, razem ze swoimi zwierzątkami. Dziewczynki zajmują miejsce po prawej, chłopcy zaś po lewej stronie.
W całym obrazie dominują ciemne, ale dość ciepłe kolory, a twarze dzieci są oświetlone jakby płomieniem świec. Dzięki temu panuje tu spokój i pełna miłości, rodzinna atmosfera.
Bardzo podoba mi się ten obraz, bo postacie wyglądają naturalnie. To tak, jakbym oglądała starą fotografię przedstawiajacą ludzi, którzy żyli wiele lat temu. Dzięki niemu mogłam się też dowiedzieć wiecęj o życiu prywatnym wielkiego malarza.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Proszę o opis obrazu Jana Matejki pt. ,, Portret trojga dzieci artysty '  Bardzo potrzebne na dzisiaj !  Z góry dziękuję wszystkim co napiszą. :)

Proszę o opis obrazu Jana Matejki pt. ,, Portret trojga dzieci artysty '  Bardzo potrzebne na dzisiaj !  Z góry dziękuję wszystkim co napiszą. :)...

Język polski

Opis obrazu "Dzieci Artysty" Jana Matejki

Obraz, który chce opisać jest dziełem polskiego artysty Jana Matejki (urodzony w czerwcu 1838 roku w Krakowie) nosi ono tytuł ?Dzieci Artysty?. Matejko wykonał je techniką olejną na desce z machoniu. (w 1879)
Obraz ma wymiary 202cm x 149...

Język polski

Kraków miasto magiczne - Stanisaw Wyspiański

Wybrałem temat: „Kraków miasto magiczne – Stanisław Wyspiański”, bo daje mi on możliwość zaprezentowania moich fascynacji i ukochanym miastem, i ukochanym twórcą. Kto choć raz był w Krakowie, musi przyznać, że miasto bazyliszków,...

Język polski

Powtórka z epok – Młoda Polska (wersja poprawiona)

Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)

1. Wymień i wyjaśnij różne terminy nazywające okres w literaturze na przełomie XIX i XX wie...

Język polski

Młoda Polska - opracowanie wraz z lekturami.

DATY I NAZWA – Za początek Młodej Polski uważa się koniec XIX wieku, (rok 1890) kiedy to ukazują się pierwsze tomiki polskich modernistów (debiut K.PTetmajera, Andrzej Niemojewski, Franciszek Nowicki). Koniec wyznaczył koniec pierwszej woj...