Rzeźba starożytnej Grecji.

Grecka rzeźba rozwijała się przez ponad 600 lat. Stworzyła klasyczną szkołę i wydała geniuszy, których rzeźby i architektura stanowią do dziś niedościgniony wzorzec.

Greccy rzemieślnicy od wczesnego wieku byli zahartowani w walce i polowaniu, posiedli więc umiejętność wnikliwego spostrzegania. Kiedy rzeźbiarz nadaje kształt posągowi, widać każde naprężenie mięśnia, dokładną budowę ciała. W każdej pracy posługuje się umiarem i symetrią. Mimo ekspresyjnych linii widoczny jest porządek i równowaga.

Figury egipskie były wykonywane z najtrwalszych kamieni – porfiru i granitu. Grecy nie musieli używać tak twardego materiału, gdyż mieli u siebie biały marmur, który łatwo dawał się obrabiać; zazwyczaj tylko lekkimi narzędziami i szmerglem.

Na początku sztuka grecka powstawała na potrzeby kultu. Rzeźbiarze tworzyli najczęściej na zamówienia polis, ozdabiając świątynie i budowle publiczne posągami i płaskorzeźbami odwołującymi się zazwyczaj do tematyki religijnej.

Dopiero w VII-VI wieku narodziny wielkiej architektury stworzyły zapotrzebowanie na monumentalną rzeźbę. Zaczęto przedstawiać nagie postacie młodzieńców oraz dziewcząt w postaci siedzącej lub stojącej. Ciała ich były krępe, umięśnione, na twarzach widoczny był uśmiech.

Punkt kulminacyjny osiągnęła rzeźba w V w. p.n.e. Widoczne jest to w dekoracji Akropolu przy której pracowało prawdopodobnie wielu rzeźbiarzy, jednak głównym pomysłodawcą był Fidiasz.

Do grona największych twórców tej epoki zaliczamy Fidiasza, Myrona, Polikleta.

FIDIASZ (ok.500-432 p.n.e.)
Jego dzieła odznaczały się monumentalnością kształtów, umiarem i powagą kompozycji. Posągi bogów wykończone były złotem i kością słoniową.

Główne dzieła to:
- Atena Promachos (12 m. wysokości)
- Atena Partenos
- Zeus Olimpijski (13 m. wysokości) W czasach starożytnych uznany za jeden z siedmiu cudów świata. Przedstawiał boga siedzącego na tronie z Nike na prawej dłoni i berłem w lewej. Niestety nie zachował się do naszych czasów.

MYRON (ok.480 r. p.n.e.) Mistrz w przedstawianiu postaci w ruchu. Rzeźbił posągi ludzi, bogów i jako jeden z pierwszych zaczął rzeźbić zwierzęta. Także jako pierwszy porzucił pionową postawę i pokazał niezwykłą elastyczność ludzkiego ciała. Jego prace nie zachowały się.

Jedynie na podstawie kopii rzymskich zrekonstruowano:
- Dyskobol (wysokość 1,53)
- Grupę Atena i Marsjasz

POLIKLET (połowa V wieku) Według skomplikowanych obliczeń ustalił proporcje ciała ludzkiego. Jego dzieło ,,Doryforos” było jednym z najwcześniejszych posągów, w których ciężar ciała opierał się na jednej stopie, podczas kiedy druga stopa jest lekko uniesiona nad ziemię. Rezultatem tego jest piękna naturalna poza.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

zrób notatkę z tego tekstu: Właściwa sztuka starożytnej Grecji powstała między XI w. a I w. p.n.e.Okres XI - X w. p.n.e. to faza przejściowa do sztuki archaicznej (IX - połowa VI w. p.n.e.). Styl archaiczny (VI w. p.n.e): to rozwój rzeźby szkoły eginecki

zrób notatkę z tego tekstu: Właściwa sztuka starożytnej Grecji powstała między XI w. a I w. p.n.e.Okres XI - X w. p.n.e. to faza przejściowa do sztuki archaicznej (IX - połowa VI w. p.n.e.). Styl archaiczny (VI w. p.n.e): to rozwój rzeźb...

Łacina

Architektura i mitologia starożytnej Grecji

Architektura starożytnej Grecji to przede wszystkim liczne świątynie budowane na cześć różnych bóstw. Mimo, że świątynie były rozległe i okazałe to jednak Celli , czyli pomieszczenia kultowe były bardzo wąskie. Uzasadniano to tym, ż...

Historia

Kultura Starożytnej Grecji.

Kultura starożytnej Grecji, powstała i rozwijała się po upadku kultury mykenskiej(helladzka kultura) spowodowanym w głównym stopniu najazdem Dorów. Za czas jej trwania przyjmuje się okres od ok. 1200.r.pne do Iw. p.n.e, czyli do czasu podboj...

Wiedza o kulturze

Sztuka starożytnej Grecji

Encyklopedia dzieli się na następujące okresy kulturowe:

XI w. p.n.e. - Egejski


W tym okresie wykształciły się dwie kultury.

Pierwsza, tzw. kreteńska lub minojska z głównym ośrodkiem na Krecie. Najsłynniejszym ...

Historia

Życie codzienne w Starożytnej Grecji i Rzymie.

Kultura i życie codzienne starożytnej Grecji

Starożytna Grecja zawsze budziła i budzi zainteresowania ludzi. Takie zainteresowania były i są spowodowane dokonaniami kulturowymi, historycznymi oraz cywilizacyjnymi. Gdy przyjrzymy się ...

Wiedza o kulturze

Cechy sztuki greckiej i rzymskiej, style w sztuce starożytnej grecji i Rzymu, najbardziej znani rzeźbiarze i ich dzieła

Typowe cechy sztuki greckiej i rzymskiej:


1.Domy, w których mieszkali Grecy były budowane z umiarem i taki też tryb życia prowadzili.
2.Najwspanialsze świątynie wznoszone były na cześć bogom.
3.Większość rzeźb pows...