Zalety i wady wprowadzenia waluty euro

Unia Europejska jest to polityczne i gospodarcze ugrupowanie dwudziestu pięciu demokratycznych państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować, budując dobrobyt i bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z własnej niepodległości
i odrębności narodowej. Jest to jedyny w skali świata związek państw, który kojarzy ich interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi.

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W Unii Polska jest bezpieczniejsza, granice kraju są lepiej strzeżone, lepiej pracują sądy, skuteczniej jest zwalczana przestępczość międzynarodowa i korupcja.
Tempo rozwoju gospodarczego w Polsce zaraz po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej wzrosło. Małe i średnie firmy mogą się starać o finansowe wsparcie z unijnego budżetu. Polskie rolnictwo staje się nowocześniejsze, a więc bardziej konkurencyjne na rynkach światowych. Polska otrzymuje co roku kilka miliardów na poprawę stanu dróg, ochronę środowiska, budowę oczyszczalni ścieków, mostów, walkę z bezrobociem, szkolenia pracowników.
W Unii możemy zatrudniać się legalnie. Mamy też zapewnioną opiekę zdrowotną
w razie nagłego wypadku. Do studiowania za granicą wystarcza polska matura. Integracja
z UE dała nam również możliwość swobodnego podróżowania bez barier celnych.

Unia Europejska ma własną walutę – euro (€). Została ona wprowadzona 1. stycznia 1999 roku. Każdy kraj, który jest członkiem Unii Europejskiej może, a nawet powinien przyjąć euro.
Waluta ta została 1. stycznia 2002 roku wprowadzona w następujących krajach:
Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy.

Do strefy euro nie przystąpiły:
Wielka Brytania - na skutek decyzji swojego parlamentu,
Szwecja - na skutek niespełnienia wymogów w kwestii maksymalnego deficytu budżetowego oraz negatywnego wyniku referendum w tej sprawie,
Dania - na skutek negatywnego wyniku referendum w tej sprawie.

Za to na mocy podpisanych umów należą do niej 4 kraje nie będące członkami Unii Europejskiej:
Andora,
Monako,
San Marino,
Watykan.

Kraje zainteresowane przyjęciem wspólnej waluty musiały spełnić 5 tak zwanych kryteriów zbieżności:
mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 punktu procentowego od średniej stopy inflacji
w trzech krajach Unii Europejskiej, gdzie inflacja była najniższa,
mieć długoterminowe stopy procentowe nie przekraczające więcej niż o 2 punkty procentowe średniej stóp procentowych w 3 krajach Unii Europejskiej o najniższej inflacji,
mieć deficyt budżetowy nie wyższy niż 3% PKB,
mieć dług publiczny nie większy niż 60% PKB,
mieć stabilny kurs wymiany w okresie ostatnich 2 lat, poprzedzających decyzję
o członkostwie.

ZALETY I WADY WALUTY EURO

Zgodnie z Traktatem z Maastricht każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia euro w następnej kolejności. Dotyczy to więc także nowych członków Unii. Jedynie Wielka Brytania i Dania uzyskały na mocy Traktatu prawo do pozostania poza Unią Walutową.
Polska także zobowiązana jest do wprowadzenia waluty euro. Oznacza to, że polski złoty za kilka lat zostanie zastąpiony przez wspólną walutę Unii Europejskiej.
Wprowadzenie jednolitej jednostki walutowej na terenie Unii Europejskiej jest ważnym wydarzeniem. Zwiększa to możliwość inwestowania bez ryzyka walutowego. Kolejna oczekiwana korzyść z wprowadzenia euro, to stopniowe wyrównywanie się poziomu cen na terenie Unii Europejskiej. Jest ono niezbędne dla ostatecznego ukształtowania się jednolitego rynku europejskiego.
Możliwość posługiwania się euro zamiast kilkunastoma walutami narodowymi zmniejsza koszty ponoszone wcześniej przy sprzedaży i zakupie tych walut.
Zastąpienie rachunków bankowych prowadzonych w wielu walutach jednym rachunkiem w euro upraszcza zarządzanie gotówką w przedsiębiorstwie. Znacznie zmniejsza to również koszty obsługi bankowej.
Wprowadzenie jednolitej waluty zapewni ludziom większą przejrzystość cen. Oznacza to łatwiejszy wybór zagranicznych towarów. Największą korzyścią dla wszystkich jest to, że nie trzeba będzie wymieniać jednej waluty narodowej na inną, a to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy.
Jest to również ważny krok na długiej drodze integracji europejskiej w wymiarze politycznym i psychologicznym. Często uważa się walutę narodową za istotny symbol narodowej tożsamości. Narodowa tożsamość to jednak dużo więcej niż własna waluta. Fakt, że waluty narodowe krajów Unii Europejskiej są zastępowane przez euro - niewiele zmienia w narodowej tożsamości tych krajów, natomiast bardzo pomaga w propagowaniu myślenia
w kategoriach europejskich.

Oczekuje się, że w ciągu nadchodzących lat walutę tą przyjmą również inne kraje: te, które będąc obecnie w Unii Europejskiej z różnych powodów nie przystąpiły do strefy euro (na przykład: Wielka Brytania) oraz te, które do Unii Europejskiej dopiero przystępują.

Wprowadzenie wspólnej waluty wiąże się też z kosztami. Najważniejszym jest utrata kursu walutowego jako narzędzia polityki gospodarczej. W praktyce oznacza to, że
w przypadku trudności w bilansie handlowym kraju, niemożliwa jest dewaluacja krajowej waluty w celu podniesienia konkurencyjności eksportu i ograniczenia nadmiernego importu. W takim przypadku poprawa konkurencyjności eksportu krajowej produkcji dokonać musi się w inny sposób, na przykład przez poprawę jakości wyrobów, ich unowocześnienie czy też przez wprowadzenie do produkcji wyrobów nowych.
Kraje strefy euro muszą także przestrzegać dyscypliny finansów publicznych i nie mogą, na przykład dowolnie zwiększać deficytów budżetowych. Muszą także dostosować poziom stóp procentowych do wymogów wspólnotowych, co w pewnych przypadkach może prowadzić do przejściowego wzrostu bezrobocia.

PODSUMOWANIE

Przeważająca większość krajów Unii Europejskiej zdecydowała się jednak przystąpić do strefy euro, co oznacza że bilans kosztów i korzyści jest dodatni. Wspólny pieniądz przyczynia się do poprawy konkurencyjności krajów Unii Europejskiej w strefie międzynarodowej. Euro ma szansę stać się także walutą rezerwową, obok dolara USA.


Moim zdaniem Polska powinna przystąpić do strefy euro, gdyż ma to wiele zalet, jednakże w dalszej perspektywie. Co prawda Unia Walutowa jest nadzieją na „lepsze jutro” dla nas i przyszłych pokoleń, lecz Polacy nie są do tego jeszcze odpowiednio przygotowani. Zbyt szybkie przystąpienie do Unii Walutowej naraziłoby Polaków na obniżenie poziomu życia.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja europejska

Instrumenty wykorzystywane w Polsce do tworzenia korzystnego wizerunku Unii Europejskiej.

Prace nad dostosowaniem polskiego systemu gospodarczego prawnego i organizacyjnego do wymogów UE są coraz bardziej zaawansowane, a temat ten coraz częściej poruszany jest w mediach.
Szczególnie w okresie, gdy straciliśmy 3,4 mln ecu z fund...

Finanse i bankowość

Bankowosc i finanse wykłady i ćwiczenia (zaoczne)

Wykład I

System finansowy spełnia III funkcje:
- ułatwia obieg pieniężny (banki ułatwiają obieg)
- mobilizuje oszczędności, niezbędne dla stabilnych inwestycji (fundusze inwestycyjne i emerytalne)
- weryfikuje projekty...